Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.09.2018

delno oblačno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, pihala bo večinoma šibka burja. Drugod bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo, ki jo bo več v vzhodnih krajih. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem večinoma šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 16, na Primorskem do 20 °C.
6°C | 15°C
sreda, 26.09.2018
3°C | 17°C
četrtek, 27.09.2018
3°C | 21°C
petek, 28.09.2018
6°C | 22°C
sobota, 29.09.2018
9°C | 19°C
Opozorila
Torek, 25.9.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
15°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Vandrovke obiskale planinski muzej v ......


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
22.01.2017      12:50
A A

Vandrovke obiskale planinski muzej v Mojstrani in slap PeričnikDeli:

Tudi  Vandrovke  smo  prvi pohod, ki je vezan na  avtobus,  opravile že v  torek, 17. januarja, ko smo se  odpeljali na Gorenjsko. Vodnik Milan nam je že v avtobusu opisal pot, ki jo je načrtoval.

Obvezno postajališče je bilo na Voklem, da so se zbistrile prespane glave. Ko smo prispeli v Mojstrano, smo takoj opazili nenavadno zgradbo, ki je podobna velikemu bivaku. To je velik Slovenski planinski muzej, v katerem si podajata roki preteklost in sedanjost. Vodnik  muzeja nas je lepo sprejel  in nas začel voditi po muzeju. Tu je bogata zbirka predmetov s pestro zgodovinsko pripovedjo. Raznolikost  fotografskega in arhivskega gradiva in  obsežna strokovna knjižnica nudijo obiskovalcem vpogled v planinsko dejavnost na Slovenskem. Za nas je bilo to zelo zanimivo in poučno, kajti  človek ima kaj videti in slišati. Tudi  20 minutni film smo si ogledali.

Kar hitro sta minili dve uri in čas nas je že preganjal . V programu smo imeli še ogled slapa Peričnik. Do slapa vodi lepa ravna pot, ki je bila zasnežena in mi smo korakali v dveh kolonah. Severni veter nam je delal družbo in razpihoval sneg z dreves. Na začetku se je kazalo sonce in naravo še polepšalo. Tudi nekaj jasnine se je pokazalo na nebu, narava je kazala pravljično podobo. Kar dobro uro smo porabili, da smo zagledali slap Peričnik, ki se je lesketal v ledu.

Slap Peričnik se uvršča med najbolj znane slapove na Slovenskem. Sestavljajo ga zgornji in spodnji slap. Zgornji slap je visok okoli 16 m, spodnji  52 m. Kot dva mogočna stražarja  čuvata ledeniško dolino Vrata. Peričnik je zaščiten kot naravna znamenitost. Pod spodnjim Peričnikom se lahko tudi sprehodimo, vendar primerno oblečeni . Če pa hočemo priti do zgornjega slapu, se moramo precej potruditi. Najmočnejši pretok je spomladi in jeseni.

Verjetno vsak letni čas kaže lepoto tega slapa,vendar  je  v zimskem času nekaj posebnega. Zato so se fotografije kar vrstile  in tako  bo tak zapis za  spomin  na ta  del Slovenije ostal  še dolgo.

Naše potepanje se je zaključilo pozno popoldne . Hvala Milanu za vodenje in že se veselimo naslednjega snidenja.  Do takrat pa lep planinski pozdrav !

Zapisala : Fani Šurca

Foto: Fani Šurca, Milan Jerman
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 462
Izšla: 27.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.09.2018 | Umetnost
CANKAR V ČASU
27.09.2018 | Kino
Filmsko dopoldne: VSI VEJO
03.10.2018 | Občinski dogodki
Predavanje o nevarnosti ob železniški nesreči
04.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: NEČISTA KRI
25.09.2018 | Umetnost
CANKAR V ČASU
27.09.2018 | Kino
Filmsko dopoldne: VSI VEJO
28.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: SKRIVNO ŽIVLJENJE MAČK
28.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: NA OBALI CHESIL
29.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: GAJIN SVET

Bodite prvi pri oddaji mnenja.