Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Vandrovke obiskale Korte, Šared, Jagodje in ......


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
09.03.2015      16:38
A A

Vandrovke obiskale Korte, Šared, Jagodje in IzoloDeli:

 

Za nas Vandrovke  se je začelo osmo leto pohodov in prvi pohod izven Vrhnike v novi sezoni.

 

Težko pričakovani marec in prvo potepanje nas je spet vodilo na slovensko obalo, kamor se tako radi vračamo. Vedno odkrivamo kaj novega in zanimivega.

 

Tako smo se v torek 03.03. podali na pot Korte-Šared-Jagodje-Izola. Vreme je bilo kot naročeno za naš pohod, sonce  je prijetno grelo, rahel vetrič pa je poskrbel, da nam ni bilo prevroče.

 

Zjutraj je v Izoli sledila obvezna kavica, ki nam je dala moč in voljo za pohod. Pohoda se je udeležilo 35 pohodnic in 4 pohodniki. Moški pohodniki imajo še posebno mesto v naši skupini, saj so zelo  zabavni.

 

Spremljala sta nas že znana vodiča Vika in Milan, ki sta polna znanja in radi ju poslušamo. Ko pa smo prišli v Izolo, nas je čakala lokalna vodička, gospa Mila Albreht in nas spremljala po celotni poti ter nas obogatila z znanjem in zanimivostmi  teh krajev.

 

Povzpeli smo se do vasice Korte. To je vas s sredozemskim videzom, središče izolskega podeželja, župnije in krajevne skupnosti. Sestavljena je iz dveh delov. Naselje obsega Zgornjo vas in Spodnjo vas. Pripadajo mu po bližnjem gričevju raztreseni zaselki. Ukvarjajo se z vinogradništvom, vedno več je nasadov oljk, gojijo češnje, mandljevce, breskve, pridelujejo smokve…

 

V Spodnji vasi so hiše na »pomolu«, izstopa hiša »nebotičnik« in hiša mestnega baročnega značaja iz leta 1738. Vzporedno je stara ljudska šola iz leta 1819, na drugi strani stoji druga stavba ljudske šole iz let 1907-1979. V Gornji vasi je župnijska cerkev iz leta 1762.

 

Pot nas je vodila v Šared, ki je tudi v naselju občine Izola.

 

Zelo prijetno je tudi naselje Jagodje. Ime izhaja iz leta 1959, ki sega od morja do pobočja Šavrinskega  gričevja. Ob cesti proti Izoli je spomeniško zavarovan drevored pinij. Južno od naselja so obsežni sadovnjaki in vinogradi.

Pot nas je ob koncu vodila skozi predor, kjer je nekdaj peljala železniška proga, imenovana  Istranka.

 

Čas je prehitro minil in naša pot se je zaključila v Izoli ob dobrem kosilu in kozarčku refoška. Vsi smo bili navdušeni nad lepim dnevom.

 

Vsem trem vodnikom  se zahvaljujemo za bogat in pester dan, ki smo ga preživeli  v bližnjem zaledju naše obale.

 

Zapisala in foto: Šurca Fani


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.