Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.10.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo v zahodni Sloveniji pretežno jasno. Drugod bo delno jasno, na jugu bo več oblačnosti. Na Primorskem bo pihala šibka do zmerna burja, drugod severovzhodnik.
4°C | 16°C
sreda, 22.10.2018
7°C | 14°C
četrtek, 24.10.2018
8°C | 22°C
petek, 25.10.2018
6°C | 19°C
sobota, 26.10.2018
9°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Ustanavlja se dispečerski center, kaj to ......


OBČINSKE, ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
01.03.2018      7:52
1
A A

Ustanavlja se dispečerski center, kaj to pomeni za Vrhniko?


Vrhnika, 27. februar - V Sloveniji bodo ustanovili dva dispečerska centra: ljubljanski bo pokrival zahodno polovico države (92 občin, 1,79 milijona prebivalcev), mariborski pa vzhodno (120 občin, 883 tisoč prebivalcev). Po besedah ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc, bodo prebivalci s to nadgradnjo deležni enake dostopnosti do storitev nujne medicinske pomoči, nujnih, nenujnih in sanitetnih prevozov na območju celotne države.


Foto: Gašper Tominc
Foto: Gašper Tominc
Deli:

Dispečerska služba so spremljala in razporejala vse mobilne enote nujne medicinske pomoči, ekipe helikopterske nujne medicinske pomoči in ekipe izvajalcev nenujnih prevozov. Vodila bo evidenco razpoložljivih zmogljivosti bolnišnic, urgentnih centrov in javnih zdravstvenih zavodov ter tako ustrezno razporejala bolnike.

Na kraj dogodka bo vselej odšla najbližja ekipa. Ker se čas izgublja z nepotrebnim postavljanjem vprašanj, bo poslej vsak klic na 112 dispečerju že ponudil elektronski podatek o lokaciji in vrsti dogodka in tudi opredelil stopnjo nujnosti. Služba bo prinesla 146 novih delovnih mest.

Dispečerska služba bo ustanovljena 1. marca, a da bo res zaživela, bo potrebna še dolga pot. Dokončna vzpostavitev omenjene službe je namreč predvidena do konca leta 2019. Prve spremembe bodo čutili prebivalci Ljubljane in Maribora ter okoliških občin. V Ljubljani bodo v prvem koraku predvidoma vključili enote UKC Ljubljana ter zdravstvenih domov Grosuplje, Ivančna Gorica, Vrhnika, Domžale in Kamnik, kar predstavlja 23 občin oz. približno 44 odstotkov populacije, ki naj bi jo ta dispečerski center predstavljal.

Kaj bo to predstavljalo za vrhniški zdravstveni dom? »Za naš ZD in našo urgentno službo to ne bo pomenilo bistvene spremembe. Vsaj ne v začetnem obdobju delovanja novega dispečerskega centra,« pravi Roman Strgar, direktor vrhniškega zdravstvenega doma. »Naša služba Nujne medicinske pomoči je namreč že sedaj delovala preko dispečerja Reševalne postaje Ljubljana in smo tako že pripravljeni na vključitev v enoten dispečerski sistem - tako po opremi, kot po usposobljenosti naših sodelavcev.« Res pa je, kot pravi, da so v Pravilniku o nujni medicinski pomoči številne aktivnosti in organizacijske spremembe vezane na postavitev dispečerskih centrov. »S tem lahko upamo, da bomo tudi na Vrhniki kmalu dobili priznano organizacijski obliko, program in finančna sredstva, ki nam že po sedanjem načinu izvajanja NMP pripadajo.«

 

Gašper Tominc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Naš časopis? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Oberholzer Heinz
Oberholzer Heinz Se strinjam0 Se ne strinjam0
Pomoc pri financiranju resnih in poštenih ljudi
oberholzerheinz2@gmail.com

30.03.2018 ob 14:16:24 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran


Naš časopis
Številka: 463
Izšla: 01.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2018
Danes ni dogodkov.
27.10.201 | Ostalo
DAN ODPRTIH VRAT V BIVŠI VOJAŠNICI 26. OKTOBER
27.10.2018 | Družabni dogodki
Muzikal Mamma Mia!
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Luis in vesoljčki
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: KO IZGUBIŠ VSE
28.10.2018 | Kino
Vsi vejo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.