Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Dopoldne se bo po nekaterih nižinah še zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske Gasilci in zaščita

60 let Gasilske zveze Vrhnika


GASILCI IN ZAŠČITA

| |
22.09.2015      8:35
A A

60 let Gasilske zveze Vrhnika


Vrhnika, 19. september – Gasilska zveza Vrhnika je jubilej prvič obeležila že poleti v tehniškem muzeju v Bistri, kjer je pripravila začasno razstavo, govora pa je bilo tudi o njeni zgodovini, tokratna proslava v Cankarjevem domu pa je bila bolj slovesne narave. Za govornico so se zvrstili župani in najvišji predstavniki gasilcev v državi.


Prva moža gasilcev: Vinko Keršmanc v vrhniški (zadaj) in Jošt Jakša v krovni gasilski zvezi.
Prva moža gasilcev: Vinko Keršmanc v vrhniški (zadaj) in Jošt Jakša v krovni gasilski zvezi.
Deli:

Gasilska zveza Vrhnika, ki pokriva tri občine – ob vrhniški še borovniško in log-dragomerško – je bila ustanovljena 1955 in danes združuje 2395 gasilcev v 16 prostovoljnih društvih. Njen predsednik Vinko Keršmanc je na kratko orisal zgodovino in predstavil pestrost različnih dejavnosti, ki jih vršijo zadnja leta. Ošvrknil je državo, ki rada jemlje in predpisuje nesmiselne birokratske ukrepe, hkrati pa od gasilcev pričakuje, da so njen »brezplačni« temelj civilne zaščite. Ti so si v zadnjih letih, ko so našo državo pestile vremenske ujme, pridobili v javnosti velikanski ugled, ki pa ga bo težko obdržati, je menil Jošt Jakša, predsednik Gasilske zveze Slovenije. Spomnil je namreč na nov izziv: begunsko krizo. Po njegovem bodo verjetno v okviru Civilne zaščite angažirani tudi gasilci, a ta izziv ne bo trajal hipno kot požar ali nesreča. »Lahko bo trajal mesece ali leta. Zato bo zelo pomembno, da bodo vodstva pristopila do problema strokovno, članstvo pa z razumevanjem.«
Zbrane goste v Cankarjevi dvorani so nagovorili tudi vsi trije župani občin: Stojan Jakin, Bojan Čebela in Miran Stanovnik, ki so zvezi čestitali in se hkrati zahvalili gasilcem za njihov doprinos v življenju lokalnih skupnosti. Jakin je na prapor zveze obesil še spominski trak na najvišje državno odlikovanje, ki ga je prejela Vrhnika - »Častni znak svobode Republike Slovenije«. Pobudnik za podelitev traku tudi gasilcem, je bil vojni veteran Vid Drašček, iz razloga, da bi tudi na ta način dali priznanje njihovemu doprinosu med osamosvojitveno vojno.
Dobro uro in pol dolgo prireditev so zaznamovale še podelitve jubilejnih spominskih znakov in plaket tako gasilcem kot ostalim organizacijam s katerimi so in še vedno sodelujejo. Med drugim so jih prejeli tudi člani pionirske desetine iz PGD Drenov Grič – Lesno Brdo, ki so se letos v tujini udeležili gasilske olimpijade, a jim je nerazumna sodniška odločitev pokopala vse upe na dobro uvrstitev. Prvi gasilec v državi Jakša jim je obljubil, da njihove neštete ure vaj niso bile zaman in da bo njihov trenutek še prišel.    
Kulturni program so oblikovali večinoma kar gasilci sami: mladi gasilci z Drenovega Griča, Lesnega Brda in Verda, literat Franjo, »gobčni« sosedi, Oktet Raskovec, gibčne gasilke z Loga in neugnani veterani iz PGD Brezovica pri Borovnici. Prireditev sta vodila Boštjan Trček in Andreja Lenarčič.  

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.