Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
18°C | 28°C
torek, 26.06.2017
15°C | 30°C
sreda, 27.06.2017
14°C | 32°C
četrtek, 28.06.2017
16°C | 32°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
18°C
28°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Želite odpreti dopolnilno dejavnost na ......


OBVESTILA

| |
03.06.2015      9:04
A A

Želite odpreti dopolnilno dejavnost na kmetiji?Deli:

Kaj je dopolnilna dejavnost na kmetiji?

Dopolnilna dejavnost na kmetiji je dejavnost, ki omogoča boljšo rabo proizvodnih zmogljivosti in delovnih moči kmetije ter pridobivanje dodatnega dohodka na kmetiji.

Skupine in vrste dopolnilnih dejavnosti na kmetiji, njihove značilnosti in obseg, vsebino vloge za pridobitev dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji, vpis v register kmetijskih gospodarstev, podrobnejše pogoje za opravljanje dopolnilnih dejavnosti določa Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji (Ur. list RS, št. 58/14).


Kdo je lahko nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji?

Nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji je lahko nosilec kmetije ali član kmetije, ki ima za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji soglasje nosilca kmetije. Dopolnilno dejavnost lahko opravljajo nosilec dopolnilne dejavnosti, člani kmetije in zaposleni na kmetiji.


Katera kmetija lahko registrira tovrstno dejavnost?

Kmetija, na kateri se opravlja dopolnilna dejavnost, mora imeti v uporabi najmanj en hektar primerljivih kmetijskih površin, razen v primeru čebelarstva, predelave medu in čebeljih izdelkov ter apiturizma.

Za izračun primerljivih kmetijskih površin se upošteva vrsta rabe v skladu s pravilnikom, ki ureja evidenco dejanske rabe kmetijskih in gozdnih zemljišč. Za izračun primerljivih kmetijskih površin se upoštevajo prijavljene grafične enote rabe zemljišča kmetijskega gospodarstva (v nadaljnjem besedilu: GERK) v Register kmetijskih gospodarstev v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo. Glede na različne vrste dejanske rabe GERK se za en hektar primerljivih kmetijskih površin štejejo:

-       1 ha njiv,

-       2 ha travnikov ali ekstenzivnih ali travniških sadovnjakov,

-       0,3 ha intenzivnih sadovnjakov, vinogradov, oljčnikov, matičnjakov, hmeljišč ali rastlinjakov ali

-       6 ha drugih površin.

Na kmetiji se ne sme opravljati posamezna vrsta dopolnilne dejavnosti na kmetiji, če je nosilec ali član kmetije samostojni podjetnik posameznik, registriran za istovrstno dejavnost, ali zakoniti zastopnik pravne osebe ali ima večinski delež v pravni osebi, registrirani za istovrstno dejavnost.


Katere vrste dopolnilne dejavnosti se lahko registrira?

- Predelava primarnih kmetijskih pridelkov, gozdnih sadežev in zelišč;

- predelava gozdnih lesnih sortimentov;

- prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij;

- vzreja in predelava vodnih organizmov;

- turizem na kmetiji;

- dejavnost, povezana s tradicionalnimi znanji na kmetiji, storitvami oziroma izdelki;

- predelava rastlinskih odpadkov ter proizvodnja in prodaja energije iz obnovljivih virov;

- storitve s kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo in opremo, zakol živali ter ročna dela;

- svetovanje in usposabljanje v zvezi s kmetijsko, gozdarsko in dopolnilno dejavnostjo.


Kje lahko registrirate dopolnilno dejavnost na kmetiji?

Nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji mora pred začetkom opravljanja dopolnilne dejavnosti pridobiti dovoljenje krajevno pristojne upravne enote. Vlogo prosilec dobi na upravni enoti ali na spletnem naslovu (http://www.upravneenote.gov.si/zalec/o_upravni_enoti/obrazci_upravne_enote_zalec/ ).

Dopolnilna dejavnost se lahko začne izvajati po dokončnosti dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji in ko so izpolnjeni vsi pogoji, ki jih za začetek opravljanja posamezne dopolnilne dejavnosti določajo področni predpisi.

Hkrati bi vas opozorili, da letni dohodek iz dopolnilnih dejavnosti na kmetiji ne sme presegati treh povprečnih letnih plač na zaposlenega v Republiki Sloveniji v preteklem letu, na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost pa ne sme presegati petih povprečnih letnih plač na zaposlenega v Republiki Sloveniji v preteklem letu. Kot dohodek iz dopolnilne dejavnosti se šteje dohodek, brez znižanj, povečanj in davčnih olajšav, ugotovljen kot razlika med davčno priznanimi prihodki in odhodki, kakor je izkazan v davčnem obračunu akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti. Kadar se davčna osnova od dohodka iz dopolnilne dejavnosti ugotavlja z upoštevanjem normiranih odhodkov, se kot dohodek iz dopolnilne dejavnosti šteje dohodek dopolnilne dejavnosti, ugotovljen na podlagi podatkov obračuna dohodnine  dohodka iz dejavnosti.


Obstoječi nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji morajo opravljanje te dejavnosti uskladiti z določbami te uredbe najpozneje do 1. januarja 2016. Nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji, ki so prejeli sredstva iz naslova ukrepov razvoja podeželja in se jim do 1. januarja 2016 ne bo iztekla petletna obveznost iz odločbe o pravici do sredstev, morajo opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji uskladiti z določbami te uredbe v 60 dneh po izteku petletne obveznosti iz odločbe o pravici do sredstev.

Nazadnje velja omeniti še, da Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pripravlja spremembe predmetne Uredbe, katere bistvena novost naj bi bila v širitvi nabora dopolnilnih dejavnosti na kmetiji, kamor naj bi spadale tudi socialno-varstvene storitve in prodaja energije iz obnovljivih virov.

Za podrobnejše informacije, povezane z izdajo dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji, nam pišite ne e-naslov ue.zalec@gov.si ali nas pokličite na tel. št. 03 71 35 120.

 

Simona Stanter, načelnica
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 134
Izšla: 31.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017 | Družabni dogodki
POSTAVITEV IN KRASITEV MLAJA NA STAR NAČIN
24.06.2017 | Družabni dogodki
PROSLAVA OB DNEVU DRŽAVNOSTI
27.06.2017 | Ostalo
Prireditev Entente florale
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA
24.06.2017 | Družabni dogodki
POSTAVITEV IN KRASITEV MLAJA NA STAR NAČIN
24.06.2017 | Družabni dogodki
PROSLAVA OB DNEVU DRŽAVNOSTI
25.06.201 | Šport
KOLESARJENJE PO SPODNJI SAVINJSKI DOLINI
25.06.201 | Šport
POHOD IN KOLESARJENJE NA ČRETO
27.06.2017 | Ostalo
Prireditev Entente florale

Bodite prvi pri oddaji mnenja.