Logo MojaObčina.si

Vransko

DANES
2°C
-7°C
JUTRI
1°C
-3°C
2603

Podjetniki za nov defibrilator

Za zagotavljanje osnovne pokritosti z mrežo defibrilatorjev bi v trgu Vransko potrebovali najmanj tri takšne naprave, v celotni občini pa kar 10. Trenutno imamo enega, ki so ga gasilci že dvakrat uporabili v intervencijah. Zdaj je na krajanih, posebej podjetnikih, da po svojih močeh pomagamo pri nakupu vsaj ene dodatne naprave, s katero bomo bistveno izboljšali varnost naših sokrajanov.
Defibrilatorji rešujejo življenja. O tem ni več dvoma. Posebej, ko imajo ljudje do njih dober dostop in so o njihovi uporabi in ostalih postopkih oživljanja ob nenadnem zastoju srca dobro poučeni. V občini Vransko imamo srečo, da smo v preteklih letih uspeli dobiti eno takšno napravo, ki je nameščena na zunanjosti občinske stavbe v središču trga Vransko. Dvakrat je že služila svojemu namenu in so jo gasilci uporabili pri intervencijah. Obenem so na občini najmanj dvakrat že pripravili izobraževanje, ki se ga je udeležilo nekaj krajanov, tudi otrok.

A čeprav je en defibrilator korak v pravo smer, zagotovo ni dovolj, da bi zagotovili varnost prebivalcev kraja in občine ob tem najbolj zahrbtnem zdravstvenem zapletu, ki lahko doleti vsakogar, ne glede na njegovo zdravstveno stanje, starost ali življenjski slog.

V okviru širšega projekta, ki ga pripravljamo s kolegi, sem imel možnost nedavno govoriti s strokovnjaki na področju zdravstvenega varstva, kjer smo analizirali razmere na Vranskem in ugotovili, da bi za zagotavljanje osnovne mreže v trgu Vransko potrebovali 3 takšne naprave, za osnovno zagotavljanje varnosti na območju občine pa, zaradi razdrobljenosti naselij, okoli 10 naprav. Kratkoročno skoraj neuresničljivo, dolgoročno pa to mora postati naš cilj. Z majhnimi koraki. Z enim dodatnim defibrilatorjem za drugim. Dokler cilj ne bo dosežen.

Naš prvi korak mora biti, zagotoviti dodatno napravo tam, kjer je frekvenca prebivalstva največja. V primeru trga Vransko je to okolica šole in vrtca, kjer je obenem tudi telovadnica, tu pa se ob povečani fizični aktivnosti poveča tudi tveganje za zastoj srca. Zato bi bila namestitev prve dodatne naprave tam skoraj nujna. Na zunanji steni vrtca, kjer bi bila na voljo tudi gasilcem v primeru intervencij.

Ker je nerealno pričakovati, da bodo za naše zdravje in varnost skrbeli zgolj drugi, je prav, da pri tem sodelujemo tudi mi. Konkretno podjetniki s sedežem v občini Vransko. Cena kakovostnega defibrilatorja je med 1200 in 1400 evrov, njegova vrednost pa, že ko z njim rešimo eno samo življenje, neprecenljiva. In če smo do lokalnega okolja odgovorni in se čutimo, da smo njegov del, je prav, da vanj vlagamo. Zato predlagam, da s skupnimi močmi in po svojih močeh zberemo denar za prvo dodatno napravo in se zavežemo, da bomo izobrazili ljudi v našem okolju za pravilno uporabo. Če smo zmogli sredstva za informativne table, ki ljudi obveščajo o naši poslovni dejavnosti, je prav, da zmoremo tudi denar za zagotavljanje njihove varnosti in zdravja.

Če ste v akciji pripravljeni sodelovati, me, prosim, kontaktirajte. Predvidevam pa, da bi z donacijami 50 oziroma 100 evrov uspeli zagotoviti defibrilator še pred koncem leta, ob dobrem odzivu vseh pa do konca leta celo dva.

                                                                                                           Denis Oštir, 031 233 999

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.

Franc Sušnik 19. 09. 2016

Pozdravljeni ! Pozdravljam pobudo in da ne bom ostal samo pri besedah podpore bom osebno prispeval 50 € ! Predlagam pa, da se defibrilator namesti nekje na območju šole in športne dvorane. Lep pozdrav ! Franc Sušnik

Denis Oštir 19. 09. 2016

Odlično! Začne se z majhnimi koraki. 150 evrov torej že imamo!