Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

pretežno jasno
Popoldne bo povečini sončno. V hribovitem svetu ni povsem izključena kakšna kratkotrajna ploha ali nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28, na Primorskem do 30 °C.
13°C | 28°C
petek, 21.09.2018
13°C | 29°C
sobota, 22.09.2018
15°C | 17°C
nedelja, 23.09.2018
8°C | 22°C
ponedeljek, 24.09.2018
12°C | 22°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Novosti pri oprostitvi plačila letne dajatve ......


OBVESTILA

| |
06.11.2017      7:50
A A

Novosti pri oprostitvi plačila letne dajatve za vozilaDeli:

V tem prispevku bi vas radi seznanili s spremembami novega Zakona  o dajatvah za motorna vozila, ki se nanašajo na oprostitev letne dajatve za vozila, ki prevažajo invalide. Vemo, da je za uporabo cestnih motornih in priklopnih vozil, registriranih v Republiki Sloveniji, v cestnem prometu potrebno plačati letno dajatev. Zavezanci za tovrstno plačilo so fizične in pravne osebe, na katere je motorno ali priklopno vozilo registrirano. Zakonodaja pa določa izjeme, kdaj oz. v katerih primerih ni potrebno plačati tovrstne dajatve.

 

Oprostitev plačila letne dajatve je v pristojnosti upravnih enot, o čemer odločamo z odločbo. Vlogo za oprostitev plačila te dajatve upravičenci lahko vložijo na Upravni enoti Žalec, Krajevnem uradu Vransko, in sicer pisno ali elektronsko (s kvalificiranim digitalnim potrdilom).

 

Na podlagi zgoraj citiranega zakona, ki je stopil v veljavo oktobra 2017, so v nadaljevanju opisane določene novosti.

 

Vozila za oprostitev plačila letne dajatve za prevoz invalidov nimajo več omejitve na delovno

prostornino motorjev, temveč na moč motorja do vključno 150 kW. Kot dokazilo za uveljavljanje pravice za oprostitev te dajatve v primeru, ko je upravičenec otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo do 18. leta oziroma do 26. leta starosti, če se šola, po novem velja samo odločba Centra za socialno delo o priznanju dodatka za nego otrok.

Pri polnoletnih invalidnih osebah je vozilo lahko registrirano tudi na starša, zakonca ali zunajzakonskega partnerja, s katerim polnoletna oseba živi na istem naslovu.

Pri vozilih, ki jih uporabljajo invalidske organizacije, ni nobenih omejitev glede vozil. Kot dokazilo za uveljavljanje oprostitve je na upravni enoti treba priložiti potrdilo, ki ga izda ministrstvo, pristojno za invalide (o statusu invalidske organizacije).

 

Delno so spremenjene tudi kategorije invalidov, in sicer se lahko oprostitev plačila letne dajatve na tem področju uveljavlja pod pogojem, da se vozila uporabljajo za prevoz:

 

- oseb, pri katerih je ugotovljena najmanj 80 % telesna okvara ali 80 % vojna invalidnost ter

  oseb, pri katerih je zaradi izgube, okvare ali paraliziranosti spodnjih okončin ali medenice

  ugotovljena najmanj 60 % telesna okvara ali 60 % vojna invalidnost;

- oseb, ki so popolnoma izgubile vid na obeh očesih;

- oseb z zmerno, težjo ali težko duševno ter najtežjo telesno prizadetostjo, ki jim je priznana

  invalidnost po predpisih o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb in

- otrok, ki potrebujejo posebno nego in varstvo do 18. leta starosti oziroma do 26. leta starosti,

  če se šolajo.

 

Zakonodaja izvzema osebe, ki so zmerno, težje in težko telesno prizadete. Pogoj je najtežja telesna prizadetost osebe ali zmerna, težja ali težka duševna prizadetost. Prav tako so bili v predhodno veljavni zakonodaji upravičenci otroci z motnjami v telesnem in duševnem razvoju, katere zdravstveni zavodi spremljajo kot rizične v razvoju, nova zakonodaja pa kot upravičence navaja otroke, ki potrebujejo posebno nego in varstvo do 18. leta starosti oziroma do 26. leta starosti, če se šolajo.

 

V zvezi s plačilom nižje letne dajatve za vozila naj omenimo še velike družine in rejniške družine. Te lahko uveljavljajo za vozila znižanje plačila dajatve v višini 50 % na podlagi dokazila o skupnem stalnem prebivališču vsaj enega od staršev in otrok, ki ima na dan vložitve vloge za znižanje letne dajatve na istemu naslovu stalnega prebivališča prijavljene štiri ali več otrok, starih do 18 let.

 

Za dodatne informacije smo vam na voljo na Krajevnem uradu Vransko na telefonski številki 03 703 28 20, ki je odprt vsak torek od 8.00 do 12.00 in od 12.30 do 15.00 ure. Lahko pa nas pokličete tudi na sedež Upravne enote Žalec na številko 03 713 51 20 ali nam pišete na e-naslov ue.zalec@gov.si.

 

 

                                                                                                       Simona Stanter, načelnica
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Vransko? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občina Vransko
Občina Vransko
VRANSKO 59
Tel:(03) 703 28 00
Občinski informator Vransko
Številka: 147
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.09.2018
Danes ni dogodkov.
21.09.2018 | Tečaji in delavnice
Brezplačni nadaljevalni tečaj španskega jezika
23.09.2018 | Družabni dogodki
SREČANJE STAREJŠIH OBČANOV
26.09.2018 | Tečaji in delavnice
BREZPLAČNI NADALJEVALNI TEČAJ NEMŠKEGA JEZIKA
26.09.2018 | Kultura
BRALNI KLUB z gostjo
21.09.2018 | Tečaji in delavnice
Brezplačni nadaljevalni tečaj španskega jezika
22.09.201 | Šport
8. rekreacijski tek TEK ZA SMEH - VRANSKO TEČE
23.09.2018 | Družabni dogodki
SREČANJE STAREJŠIH OBČANOV
26.09.2018 | Tečaji in delavnice
BREZPLAČNI NADALJEVALNI TEČAJ NEMŠKEGA JEZIKA
26.09.2018 | Kultura
BRALNI KLUB z gostjo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.