Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

delno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
6°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
4°C | 21°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
23°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Lovski pripravnik in orožje


OBVESTILA

| |
10.12.2014      16:16
A A

Lovski pripravnik in orožjeDeli:

Vsi tisti, ki ste zainteresirani za vstop v lovsko družino, morate prošnjo za sprejem vložiti pri izbrani lovski družini v Republiki Sloveniji. S sprejemom v lovsko družino kandidat, ki še nima lovskega izpita, postane lovski pripravnik oziroma lovska pripravnica.

 

Zakon o orožju daje lovskim pripravnikom pravico, da lahko, preden opravijo lovski izpit, pri pristojni upravni enoti zaprosijo za nabavo orožja in izdajo orožnega lista, če seveda izpolnjujejo pogoje za pridobitev dovoljenja za nabavo orožja. Ti pogoji so dopolnjenih 18 let starosti, da ni zadržkov javnega reda (zadržki so podani, če je posameznik pravnomočno obsojen za naklepno kaznivo dejanje z elementi nasilja, ki se preganja po uradni dolžnosti, ali če je posameznik s pravnomočno odločbo obsojen za prekršek zoper javni red in mir z elementi nasilja), je zanesljiv, ima upravičen razlog za izdajo orožne listine (članstvo v lovski družini), ima opravljen zdravniški pregled in da ni uveljavil pravice do ugovora vesti po posebnih predpisih.

 

Lovski pripravnik vloži vlogo na upravni enoti, na območju katere ima stalno prebivališče. Obrazec vloge za izdajo dovoljenja za nabavo orožja je predpisan in ga dobite na upravni enoti ali spletni strani https://e-uprava.gov.si/storitve/pridobiVlogo.esju?id=979. V vlogi je potrebno navesti osebne podatke pripravnika, kategorijo orožja, ki jo nabavlja, vrsto in kaliber orožja, razlog in kraj nabave.

 

Upravna enota Žalec preveri zgoraj navedene pogoje. Pri zbiranju dokazil mora pripravnik aktivno sodelovati in jih v roku treh mesecev predložiti, sicer velja, da je vlogo umaknil.

 

Pripravniku, ki izpolnjuje vse pogoje za izdajo orožne listine, se izda dovoljenje za nabavo orožja, ki je izdano z veljavnostjo šestih mesecev. V osmih dneh po nabavi orožja (na podlagi dovoljenja za nabavo orožja) mora pripravnik na upravni enoti prijaviti nabavo orožja ter zaprositi za registracijo orožja in izdajo orožne listine. Vlogo za registracijo orožja in izdajo orožne listine se vloži na predpisanem obrazcu, ki ga prejme skupaj z dovoljenjem za nabavo orožja, in sicer neposredno na sedežu upravne enote, ki je izdala dovoljenje. Nabavljeno orožje je potrebno prinesti na vpogled, predložiti izpolnjen obrazec Potrdilo o prodaji orožja, ki ga prejme skupaj z dovoljenjem za nabavo orožja in v katerega je prodajalec vpisal podatke o orožju ter podpisal prodajo orožja. Predložiti je potrebno tudi fotografijo velikosti 35 x 45 mm, v črno-beli ali barvni tehniki z zaokroženimi vogali, ki kaže pravo podobo pripravnika. V kolikor lovski pripravnik orožja, za katerega ima dovoljenje za nabavo orožja, ne nabavi, ga mora v 8 dneh po prenehanju njegove veljavnosti vrniti upravni enoti, ki ga je izdala. Dele orožja (cevi, zaklep, zaklepišče, vrtljivi boben) in strelivo lahko nabavlja, če ima orožno listino za orožje, na katerega se veže ta del orožja. Za izdajo dovoljenja za del orožja je predpisan obrazec vloge.

 

Vložniki vloge boste morali za izdajo dovoljenja za nabavo orožja plačati upravno takso v znesku 40,78 evra za prvi kos lovskega orožja, ob vpisu orožja v orožno listino 31,72 evra ter za orožni list oziroma dovoljenje za posest orožja 13,30 evra. Kdor že ima orožni list ali dovoljenje za posest lovskega orožja, plača polovično takso (23,16 evra) za izdajo naslednjih pet kosov lovskega orožja. Za vsak nadaljnji kos orožja (sedmi, osmi) se plača polna taksa.

 

V primeru, da lovski pripravnik ne želi nabaviti orožja, ima možnost, da na Upravni enoti Žalec zaprosi za izdajo orožnega lista za souporabo orožja. En kos orožja lahko lovec preda v souporabo dvema osebama, ki sta tudi lovca in imata svoje orožje vpisano v orožnem listu.

Lovskemu pripravniku, ki poseduje orožni list za lov, lahko med drugim posodi orožje tudi njegov mentor. Po zakonu lahko posameznik orožje posodi samo posamezniku, ki ima orožni list za vrsto orožja, ki se posoja. Ni pa dovoljena posoja orožja pripravniku, ki nima orožnega lista za lov, v takem primeru mu lahko posodi oziroma prepusti v uporabo orožje lovska organizacija.

 

V kolikor lovski pripravnik ne opravi lovskega izpita, mu članstvo v lovski družini preneha. Lovska družina je dolžna v 30 dneh pristojno upravno enoto obvestiti o prenehanju članstva. V tem primeru mora pripravnik orožje prodati in odjaviti. Upravni organ, ki izda orožno listino, ima tudi pooblastilo, da z odločbo odvzame takšno listino in orožje lastniku, ki ne izpolnjujete več pogojev po zakonu.

 

Vsem lastnikom orožja in tistim, ki rokujete z njim, svetujemo, da z nabavljenim orožjem   ravnate s posebno skrbnostjo, ki se kaže v njegovi pravilni in strokovni uporabi, nošenju, prenašanju in hrambi – da ne pride v roke mladoletni oziroma neupravičeni osebi – ter prizadevanju, da je orožje v brezhibnem stanju.

 

V imenu vseh zaposlenih na UE Žalec in tudi v svojem imenu vsem bralcem vašega časopisa želim vesele božične praznike in srečno novo leto 2015, vsem lovcem pa še dober lovski pogled.

 

Simona Stanter, načelnica
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 137
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017 | Družabni dogodki
LITERARNO DRUŽENJE V NAŠEM DOMU
17.10.2017 | Kultura
S knjižnico po svetu: Čile, Bolivija, Argentina
17.10.2017 | Tečaji in delavnice
VSAKDO LAHKO REŠI ŽIVLJENJE
24.10.2017 | Šole in vrtci
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM
24.10.2017 | Šport
Šola športnega plezanja
17.10.2017 | Družabni dogodki
LITERARNO DRUŽENJE V NAŠEM DOMU
17.10.2017 | Kultura
S knjižnico po svetu: Čile, Bolivija, Argentina
17.10.2017 | Tečaji in delavnice
VSAKDO LAHKO REŠI ŽIVLJENJE
21.10.2017 | Kultura
10. LETNI KONCERT FOLKLORNEGA DRUŠTVA VRANSKO
24.10.2017 | Šole in vrtci
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM

Bodite prvi pri oddaji mnenja.