Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 19.01.2018

pretežno oblačno
Popoldne bo precej jasno. Pihal bo jugozahodnik, ki se bo še nekoliko okrepil. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 11 °C.
0°C | 6°C
sobota, 20.01.2018
0°C | 7°C
nedelja, 21.01.2018
-3°C | 6°C
ponedeljek, 22.01.2018
-5°C | 5°C
Opozorila
Četrtek, 18.1.2018 ob 18h
Zvečer in v prvem delu noči na petek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra v višjih legah in po nižinah severovzhodne Slovenije lahko presegali hitrost 70 km/h.
0°C
6°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

KATERA DELA LAHKO OPRAVLJAMO KOT OSEBNO ......


OBVESTILA

| |
15.01.2015      8:43
A A

KATERA DELA LAHKO OPRAVLJAMO KOT OSEBNO DOPOLNILNO DELO IN MORAMO ZA TO PRIDOBITI VREDNOTNICE


Novi Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno je z novim letom prinesel novosti na področju osebnega dopolnilnega dela (ODD). Posameznik, ki se od 1. 1. 2015 dalje odloči za opravljanje osebnega dopolnilnega dela, se mora priglasiti pri Agenciji RS za javnopravne evidence in storitve (AJPES, prek spleta ali osebno na upravni enoti). Poleg priglasitve tovrstnega dela je pogoj za zakonito opravljanje ODD vnaprej pridobljena vrednotnica na upravni enoti. Seznam posameznikov, ki opravljajo osebno dopolnilno delo, je javno dostopen na spletnih straneh AJPES-a. Kaj vse sodi med osebno dopolnilno delo, si lahko preberete v nadaljevanju.


REPUBLIKA SLOVENIJA, UPRAVNA ENOTA ŽALEC
REPUBLIKA SLOVENIJA, UPRAVNA ENOTA ŽALEC
Deli:

A)  Občasna dela pomoči v gospodinjstvu, njim podobna dela ali druga manjša dela (dela se lahko opravljajo le za občane):

 1. občasna pomoč v gospodinjstvu, pomoč pri čiščenju stanovanja ali stanovanjske stavbe, vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin; 2. občasna pomoč pri kmetijskih delih; 3. občasno varstvo otrok, pomoč starejšim, bolnim ali invalidom na domu, spremstvo oseb, ki potrebujejo nego (sem sodi tudi prinašanje pripravljenih obrokov, nabava živil ipd.); 4. občasne inštrukcije kot pomoč pri izpolnjevanju šolskih ali študijskih obveznosti (osebe morajo imeti status šolarja, dijaka, študenta); 5. občasno prevajanje ali lektoriranje; 6. občasno izvajanje umetniških oziroma drugih kulturnih vsebin ob zasebnih dogodkih (npr. rojstni dnevi, poroke, obletnice); 7. občasna pomoč pri oskrbi hišnih živali na domu lastnika živali (sem sodi tudi sprehajanje hišnih živali ob odsotnosti lastnika). V dela pod A) ne sodi pomoč pri čiščenju in vzdrževanju zunanjih pripadajočih površin v večstanovanjskih objektih z osem ali več stanovanji in več kot dvema etažnima lastnikoma. 

B)  Druga dela (dela se lahko opravljajo za občane, pravno osebo, tuj pravni subjekt, samozaposleno osebo):

 1. izdelovanje in prodaja izdelkov domače in umetnostne obrti v skladu z zakonom, ki ureja obrtno dejavnost in ki niso namenjeni zaužitju (mnenje obrtne zbornice); 2. izdelovanje izdelkov, ki niso namenjeni zaužitju in ki jih je možno izdelovati na domu pretežno ročno ali po pretežno tradicionalnih postopkih, jih popravljati in prodajati (npr. spominki, dekorativni predmeti, posoda, galanterijski izdelki); 3. nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč v njihovi osnovni obliki; 4. mletje žita, žganje apna ali oglja na tradicionalen način in prodaja. V dela pod B) ne sodi sušenje, mariniranje, iztiskanje sadežev in zelišč. 

Izvajalec osebnega dopolnilnega dela mora za vsak posamično opravljen promet blaga, proizvodov ali storitev izdati račun v dveh izvodih. Račun mora vsebovati: zaporedno številko, osebno ime in naslov ter davčno številko izdajatelja, kraj in datum izdaje, specifikacijo opravljenih del z mersko enoto, ceno ter skupno vrednost, osebno ime in naslov osebe, pri kateri se delo opravi, ali kupca, razen če je kupec fizična oseba, ter podpis izdajatelja računa. Račune je treba hraniti 10 let.

 

Omenjena dela posameznik lahko opravlja pod pogojem, da prihodki iz naslova tega dela v posameznem polletju koledarskega leta v seštevku ne presegajo treh povprečnih mesečnih neto plač v RS iz preteklega leta (v letu 2015 prihodek ne bo smel biti višji od 5.948,64 EUR oz. v posameznem polletju 2.974,32 EUR). Izvajalec del poroča o doseženih prihodkih Finančni upravi RS do 10. julija za prvo polletje in do 10. januarja za drugo polletje preteklega leta. Prav tako mora izvajalec del napovedati pri FURS do 10. v mesecu vse svoje dohodke iz osebnega dopolnilnega dela, dosežene v preteklem mesecu, za odmero akontacije dohodnine.

 

Pogoj za opravljanje osebnega dopolnilnega dela je, kot je že uvodoma navedeno, vnaprej pridobljena vrednotnica, ki si jo posameznik pridobi na Upravni enoti Žalec v sprejemni pisarni. Za dela, našteta pod A), jo kupi naročnik, za dela pod B) pa izvajalec del. Vrednotnica trenutno stane 9,00 evrov (7,00 evrov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in 2,00 evra za zdravstveno zavarovanje) in velja za koledarski mesec za posameznega izvajalca del. Plača se lahko z gotovino ali s kartico. Pri plačilu s kartico je plačnik stroškov plačilnega prometa zavezanec za nakup vrednotnice.

 

Če je vrednotnica plačana sredi meseca, velja od dneva pridobitve do konca aktualnega koledarskega meseca. V primeru, ko npr. posameznik večkrat na mesec čisti pri istem naročniku, naročnik kupi eno vrednotnico. Če pa posameznik večkrat na mesec čisti pri različnih naročnikih, mora vsak naročnik zanj kupiti vrednotnico. Za dela pod B) kupi izvajalec osebnega dopolnilnega dela le eno vrednotnico za koledarski mesec, v katerem opravlja delo. Ena vrednotnica, ki jo kupi naročnik za posameznega izvajalca osebnega dopolnilnega dela, velja ne glede na število opravljenih del, ne glede na obseg dela in ne glede na znesek plačila za opravljeno delo. Ena vrednotnica je za približno en dan pokojninske dobe. Na podlagi računa/blagajniškega prejemka uradnik na upravni enoti za stranko v sistemu e-uprava izpolni vlogo – zahtevek za pridobitev vrednotnice in posamezniku izda vrednotnico.

 

Ne glede na navedeno je zakonodajalec določil prehodno obdobje,  saj lahko osebe, ki imajo na dan 31. 12. 2014 priglašeno ODD, opravljajo ODD pod enakimi pogoji in na enak način, veljaven na dan 31. 12. 2014, vendar pa morajo na novo priglasiti ODD na podlagi in pod pogoji novega zakona in pravilnika najkasneje do 30. 6. 2015. V času do ponovne priglasitve torej lahko opravljajo le dela, ki so navedena v seznamu del starega pravilnika, za zakonito opravljanje teh del pa v tem času ni potrebna vrednotnica oz. plačilo prispevkov za socialno varnost.

 

 

                                                                                                                                               Simona Stanter, načelnica

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 140
Izšla: 22.12.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.