Logo MojaObčina.si

Vransko

DANES
-2°C
-4°C
JUTRI
2°C
-4°C
Deli
2603

Kako pa vi vozite svojega psa?

Avto-moto zveza Slovenije je v sredo, 10 januarja, v sodelovanju s Policijo in drugimi partnerji na novinarski konferenci v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem opozorila na pasti nevarnega oziroma neustreznega prevoza psov in na ta način osvetlila v prometu nemalokrat povsem prezrte dejavnike tveganja, povezane s prevozom vse večjega števila štirinožnih prijateljev v avtomobilih, ter predstavila primere pravilnega, varnega in za potnike – človeške in štirinožne – udobnejšega potovanja.

V Sloveniji je bilo ob koncu minulega leta registriranih 230 tisoč psov, kar je v primerjavi z letom 2014 skoraj 13 tisoč več, in, kot ocenjuje Marko Bručan, predsednik Društva enota reševalnih psov Slovenije v okviru Kinološke zveze Slovenije, so mnogi med njimi bolj ali manj redni družinski sopotniki v osebnih avtomobilih. Ob tem ugotavlja: »Čeprav se vse več psov vozi v avtomobilih, dajejo lastniki  premalo poudarka njihovemu varnemu prevozu.« Podobna so opažanja Policije: »Marsikateri lastnik ne ve, na kakšen način naj poskrbi, da bo psa vozil varno, predvsem pa se ne zaveda, kakšne posledice lahko nastanejo zaradi neustreznega prevoza,« je izpostavil mag. Ivan Kapun, vodja sektorja prometne policije. 

Policisti se z živalmi v prometu srečujejo na več področjih. Eno je področje prometnih prekrškov. »Lastniki vozijo pse na zadnjih sedežih, na polici, v prtljažniku, med sopotnikovimi nogami, večkrat vidimo, da psi molijo glavo skozi okno … Vse to je zelo nevarno, saj pes v primeru prometne nesreče, če ni pripet ali v boksu, nenadzorovano leti po avtomobilu ali celo poleti iz vozila, pri čemer lahko poškoduje sebe, voznika in druge potnike,« je povedal Kapun. Policija v večini primerov, ko opazi tovrstno nepravilno ravnanje, lastnike nanj opozori in jim svetuje, kaj naj storijo, da bo prevoz njihovih ljubljenčkov varen. Globa za nepravilen prevoz domačih živali sicer znaša 40 evrov. Lani so jih policisti izrekli nekaj več kot 300. »A bolj kot sankcioniranje je pomembno, da smo se o tej temi začeli pogovarjati, zato zelo pozdravljam pobudo AMZS, kajti ljudje se morajo začeti zavedeti, da je tudi varen prevoz domačih živali zelo pomemben segment na poti do večje prometne varnosti,« meni prvi prometni policist v naši državi, ki je ob tem dodal, da se Policija srečuje z živalmi tudi v primerih prometnih nesreč: »Takrat moramo, če je žival poškodovana, seveda pomagati tudi njej. Se pa zgodi, da žival zbeži iz avta in nato teka okoli kraja nezgode, kar je zlasti nevarno na bolj prometnih cestah, še posebej na avtocestah. Policisti moramo v takšnih primerih, odvisno od okoliščin, sprejemati najrazličnejše odločitve, kako poskrbeti za takšno žival oziroma kako rešiti nastalo situacijo.«

Pes, ki ni pripet ali v boksu in se prosto premika po vozilu, je dodatna motnja za voznika, saj odvrača njegovo pozornost od vožnje – lastnik se ukvarja s psom, ne pa z dogajanjem na cestišču. To povečuje tveganje za nastanek prometne nesreče, je opozoril AMZS inštruktor varne vožnje Janez Marolt, ki je izpostavil še pomanjkanje zavedanja, kaj se dogaja z maso potnikov in tovora pri trku ali močnem zaviranju. V takšnih situacijah se masa – tako potnikov, torej tudi psa ali prtljage –, izjemno poveča: »Ob čelnem trku pri hitrosti 90 km/h se masa potnikov ali tovora poveča za skoraj 80-krat. Zelo hitro lahko torej izračunamo, s kakšno maso bo naš, četudi majhen hišni ljubljenček, če ga vozimo neprivezanega ali brez boksa, priletel v voznika ali druge potnike v vozilu. Posledice takšnega naleta so lahko usodne za vse. Zato v AMZS na tečajih varne vožnje udeležence opozarjamo tudi na nevarnosti nepravilnega prevoza živali in s tem povezanimi tveganji.«

Da bo vožnja s psi še bolj varna, AMZS inštruktor varne vožnje svetuje defenzivno vožnjo. »Izogibajmo se nenadnemu zaviranju in grobim pospeševanjem. Povečajmo varnostno razdaljo, saj bomo le na ta način imeli dovolj časa, da se varno ustavimo, oziroma več možnosti, da rešimo morebitno kritično situacijo brez sunkovitih manevrov, kar je pri prevozu živali bistvenega pomena.«

                 
T. T., foto: J. G.

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij