Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 26.04.2018

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj se bo na severu in v hribovitih krajih na zahodu države pooblačilo. Drugje bo zjutraj še deloma jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 8 do 15 °C
11°C | 21°C
petek, 25.04.2018
9°C | 27°C
sobota, 27.04.2018
8°C | 20°C
nedelja, 28.04.2018
7°C | 27°C
ponedeljek, 29.04.2018
9°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 25.4.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Kaj je dobro vedeti pri prodaji oziroma ......


OBVESTILA

| |
11.12.2017      11:49
A A

Kaj je dobro vedeti pri prodaji oziroma nakupu rabljenega vozilaDeli:

Za marsikoga je prodaja rabljenega motornega vozila zgolj manjši birokratski opravek, ki pa se lahko hitro spremeni v moro. Lastnikom motornih vozil (osebni avto, motorno kolo, kolo z motorjem, tovorno vozilo, traktor, prikolica, delovni stroj itd.) priporočamo, da vozila v nobenem primeru ne izročite kupcu v uporabo pred spremembo lastništva vozila v registru vozil. Pravice in obveznosti lastnika vozila se prenesejo na novega lastnika šele s spremembo lastništva vozila v registru vozil in ne ob podpisu prodajne pogodbe.

 

V članku se bomo osredotočili na neposredno prodajo motornega vozila, kar stranke oz. prodajalci in kupci vozil največkrat urejate na kateri koli upravni enoti ali krajevnem uradu v Republiki Sloveniji, saj ni več krajevne pristojnosti. Lahko pa to storite tudi na kateri drugi registracijski organizaciji, kamor spadajo strokovne organizacije, ki opravljajo tehnične preglede vozil in organizacije, ki opravljajo dejavnost prodaje motornih vozil ter imajo za registracijo vozil posebno pooblastilo.

 

Tako za nakup kot tudi za prodajo rabljenega vozila je treba z nasprotno stranko skleniti prodajno pogodbo. Hkrati pa ne smete pozabiti še na zavarovanje vozila, tehnični pregled (če je ta potreben) in na koncu še spremembo lastništva vozila v registru vozil in registracijo.

 

Prodajno pogodbo ureja Obligacijski zakonik. Mnogokrat se srečamo s prodajno oziroma pogovorno kupoprodajno pogodbo za motorna vozila, vnaprej pripravljeno pogodbo (formularjem), ki jo lahko najdete tudi na spletni strani Upravne enote Žalec ali spletnih straneh e-Uprava. Seveda pa lahko sami sestavite tovrstno pogodbo, ki mora v skladu s prej citiranim zakonikom vsebovati vse potrebne sestavine pogodbe. Priporočljivo je, da v pogodbo vnesete vse podatke, ki ste jih dogovorili z nasprotno stranko. Soglasje volje obeh strank pa izkažete s podpisom pogodbe.

 

Postopek spremembe lastništva motornega vozila stranke v registru vozil lahko urejate na upravni enoti ali krajevnem uradu ali drugi zgoraj navedeni registracijski organizaciji, kjer bo  uradna oseba najprej preverila vašo identiteto in identiteto nasprotne stranke na podlagi veljavnih identifikacijskih dokumentov. Zato morate imeti s sabo osebno izkaznico, potni list ali vozniško dovoljenje. Pri spremembi lastništva morate biti osebno prisotni, če ste kupec ali prodajalec (oba). V kolikor to ni mogoče, lahko pooblastite drugo osebo, da opravi spremembo lastništva (ta oseba je lahko tudi kupec ali prodajalec). Seveda morate ob spremembi lastništva vozila priložiti še kupoprodajno pogodbo ali drugo listino (npr. račun) in prometno dovoljenje. Na upravni enoti boste plačali 4,50 evra za odjavo vozila s spremembo lastništva in hkrati še 4,50 evra za ugotovitev identitete fizične osebe (posebej za kupca in posebej za prodajalca). Z vpisom v register vozil je prenos lastništva končan.

 

Če boste kot kupec motorno vozilo registrirali na dan, ko sta s prodajalcem izvedla spremembo lastništva, morate plačati sorazmerni delež dajatve za motorno vozilo in skleniti novo zavarovalno pogodbo (polico) na svoje ime. V primeru, da boste opravili spremembo lastništva motornega vozila na upravni enoti in ne pri pooblaščeni registracijski organizaciji, morate imeti  tudi zavarovalno pogodbo. Če pa se odločite za spremembo lastništva in registracijo vozila pri pooblaščeni registracijski organizaciji, lahko zavarovanje sklenete pri njih. Pri odjavi vozila oziroma spremembi lastništva se prodajalcu povrne sorazmerni delež vplačane letne dajatve za vozilo (t. i. cestnine).

 

V primeru, da kupljenega vozila ne želite prijaviti v promet oz. plačati zavarovanja in opraviti tehničnega pregleda vozila, lahko ob prepisu podate izjavo, kje se vozilo nahaja. Tako boste navedeni kot lastnik, vozila pa ne boste smeli uporabljati v prometu, dokler ga ne boste zavarovali, opravili tehničnega pregleda in registrirali.

 

Registrske tablice so vezane na vozilo, razen v primerih, če so bile na vozilu tablice z izbranim delom označbe (označbe na registrskih tablicah, ki si jih izbere lastnik vozila sam). Registrske tablice lahko kot kupec obdržite (v kolikor so bile deponirane), če vozilo registrirate v roku 15 dni od odjave oziroma spremembe lastništva vozila.

 

Vaše kupljeno vozilo boste lahko registrirali na svoje ime, če posedujete veljavno vozniško dovoljenje, v nasprotnem primeru boste morali navesti uporabnika, ki ima veljavno vozniško dovoljenje.

 

Ne nazadnje bi prodajalce avtomobilov želeli opozoriti tudi na nekaj morebitnih tveganj, če ne boste opravili spremembe lastništva motornega vozila. Vozilo, ki mu je potekla veljavnost prometnega dovoljenja, je potrebno odjaviti iz registra motornih vozil v roku 30 dni. Kot lastnik vozila ste po preteku 30 dni v prekršku in vam je  pristojna upravna enota po zakonu dolžna izreči globo.

 

Srečno in varno novo leto 2018!

 

 

Za dodatne informacije smo vam na voljo na Krajevnem uradu Vransko na telefonski številki 03 703 28 20, ki je odprt vsak torek od 8.00 do 12.00 in od 12.30 do 15.00 ure. Lahko pa nas pokličete tudi na sedež Upravne enote Žalec na številko 03 713 51 20 ali nam pišete na e-naslov ue.zalec@gov.si.

 

Simona Stanter, načelnica Upravne enote Žalec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Vransko? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občina Vransko
Občina Vransko
VRANSKO 59
Tel:(03) 703 28 00
Občinski informator Vransko
Številka: 143
Izšla: 30.03.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.04.2018 | Umetnost
Slikarska delavnica
30.04.2018 | Družabni dogodki
KRESOVANJE z Ansamblom Franca Zupana s prijatelji
01.05.2018 | Družabni dogodki
TRADICIONALNO PRVOMAJSKO SREČANJE NA ČRETI
05.05.2018 | Družabni dogodki
GARAŽNA RAZPRODAJA NA VRANSKEM
26.04.2018 | Umetnost
Slikarska delavnica
30.04.2018 | Družabni dogodki
KRESOVANJE z Ansamblom Franca Zupana s prijatelji
01.05.2018 | Družabni dogodki
TRADICIONALNO PRVOMAJSKO SREČANJE NA ČRETI
05.05.2018 | Družabni dogodki
GARAŽNA RAZPRODAJA NA VRANSKEM

Bodite prvi pri oddaji mnenja.