Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
3°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 22°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

11. september – svetovni dan prve pomoči


OBVESTILA

| |
11.09.2013      7:37
A A

11. september – svetovni dan prve pomočiDeli:

Svetovni dan prve pomoči so prvič obeležili leta 2000, ko je 16 evropskih nacionalnih organizacij Rdečega križa dalo pobudo za tovrstno praznovanje. Zamisel je bila kmalu sprejeta in se je uveljavila v mednarodnem merilu, ko je leta 2003 kar 115 nacionalnih organizacij Rdečega križa po vsem svetu zaznamovalo svetovni dan prve pomoči. To kaže na velik pomen širjenja znanja in veščin o prvi pomoči ter spodbujanja in osveščanja prostovoljcev po vsem svetu.

 

Mednarodna federacija društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC), ki združuje 187 nacionalnih društev Rdečega križa, bo ob letošnjem svetovnem dnevu prve pomoči poseben poudarek namenila prvi pomoči in varnosti v cestnem prometu. Prometne nesreče so namreč postale največji svetovni morilec. Vsakih 30 sekund se zgodi prometna nesreča s smrtnim izidom. Več kot 50 % ponesrečenih umre v prvih minutah po nesreči. Veliko teh ponesrečenih pa je mogoče tudi rešiti. Na tečajih prve pomoči se ljudje naučijo, kako pomagati ponesrečenim, kako jim nuditi prvo pomoč in kako pomembno je hitro in učinkovito ukrepanje.

 

V Sloveniji svetovni dan prve pomoči zaznamujemo 11. septembra z namenom opozoriti širšo javnost, kako pomembno je znanje prve pomoči od otroških let naprej. Stališče Rdečega križa Slovenije je, da bi morala država zakonsko urediti, da je znanje prve pomoči potrebno obnavljati vsaj na vsakih 5 let, ne pa da pridobljenega znanja prve pomoči državljanom ni potrebno nikoli obnavljati.

 

V skladu z Zakonom o Rdečem križu Slovenije (Uradni list RS, št. 7/1993 in št. 79/2010) so naloge, ki jih Rdeči križ Slovenije opravlja kot javno pooblastilo na področju prve pomoči naslednje: organizira tečaje in izpite iz prve pomoči (za bodoče voznike motornih vozil, za prostovoljce, za zaposlene v delovnih organizacijah, za reševalce iz vode, za predavatelje prve pomoči in posebne tečaje za laike) ter organizira in usposablja enote za prvo pomoč (trenutno 80 enot prve pomoči Rdečega križa).

 

Na Rdečem križu že vrsto let opozarjamo, da znanje prve pomoči temelji na praktičnem delu, ki bi ga bilo potrebno v različnih starostnih obdobjih kontinuirano obnavljati. Nedopustno je, da tečaji prve pomoči niso obvezni sestavni del usposabljanja bodočih voznikov motornih vozil, obvezen je zgolj izpit. Prav tako je nedopustno, da lahko posameznik pridobi dvojnik izpita prve pomoči, ki ga je opravil pred 30 leti in več, ne da bi mu bilo potrebno to znanje osvežiti. V Zakonu o voznikih je potrebno ohraniti določila o obveznem izpitu iz prve pomoči pri Rdečem križu Slovenije in vzpostaviti mehanizme za obnavljanja znanja iz prve pomoči pri Rdečem križu Slovenije vsaj na vsakih 5 let. 

 

Prav zato si Rdeči križ Slovenije prizadeva, da bi se vsebine prve pomoči (preprečevanje nezgod, osnove nudenja prve pomoči) uvedle v obvezni učni program tako osnovnih kakor tudi srednjih šol. Preprečevanje nezgod in obvladovanje prve pomoči ni le izraz privzgojene solidarnosti, ampak sodi v splošno izobrazbo in usposobljenost, katere se je treba začeti učiti v osnovni šoli in pozneje nadgrajevati oziroma ohranjati kot veščino za vsakodnevno rabo.

 

Nekaj dejstev glede prve pomoči: Pogost vzrok smrti je nepravilno nudenje prve pomoči. Znanje prve pomoči je treba obnavljati. Hitra in pravilna prva pomoč rešuje življenja. Obvladovanje prve pomoči sodi v splošno izobrazbo in usposobljenost.

 

Strokovni center za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije, v katerem sodelujejo priznani zdravniki in drugi strokovnjaki, oblikuje doktrino prve pomoči na nacionalni ravni. V slovenski prostor uvaja novosti po zgledu in na podlagi smernic Evropskega referenčnega centra za prvo pomoč.

 

Izvajalci tečajev in izpitov iz prve pomoči so zdravstveni delavci, ki opravijo usposabljanje in izpit ter pridobijo licenco predavatelja Strokovnega centra za prvo pomoč Rdečega križa Slovenije. Licenco morajo obnavljati vsaka tri leta. Na tak način se seznanijo z novostmi na področju sprememb doktrine prve pomoči.

 

Rdeči križ Slovenije je v skladu z letnim programom dela, tako kot v preteklih petih letih, tudi letos v sodelovanju z Upravo RS za zaščito in reševanje ter območnimi združenji Rdečega križa Slovenije že organiziral in izvedel spodaj našteta preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči:

 

  • 11. maj 2013, Mladinsko zdravilišče in letovišče Rdečega križa Debeli rtič: VII. državno tekmovanje osnovnošolskih ekip prve pomoči, na katerem je sodelovalo 8 najboljših osnovnošolskih ekip (OŠ Notranjski odred Cerknica, OŠ Gornja Radgona, OŠ Simona Jenka Kranj, OŠ Jožeta Moškriča Ljubljana, OŠ Šmarjeta Novo mesto, OŠ Sava Kladnika Sevnica, OŠ Antona Ingoliča Spodnja Polskava in OŠ Šmarje pri Jelšah), ki so zasedle prvo mesto na regijskih tekmovanjih, preverjanjih, na katerih je sodelovalo več kot 100 osnovnošolskih ekip.

 

  • V obdobju maj–junij je bilo izvedenih vseh 13 regijskih preverjanj usposobljenosti »članskih« ekip prve pomoči CZ in RK, na katerih je sodelovalo več kot 130 ekip prve pomoči. 13 najboljših ekip bo svoje znanje preverilo 5. 10. 2013 na že XIX. državnem preverjanju, ki bo letos izvedeno v Velenju. Sodelovale bodo naslednje ekipe: Nuklearna elektrarna Krško, Gorenje iz Velenja, OZRK Izola, OZRK Kranj1, OZRK Ljubljana 1, PGD Poljčane, OZRK Murska Sobota, OZRK Ajdovščina 2, CZ Šentjernej, OZRK Cerknica, MO Ptuj, OZRK Slovenj Gradec in GE PP Trbovlje ter RK Oplotnica kot najboljša drugouvrščena ekipa iz regijskih preverjanj.

 

  • Med 13. in 16. junijem 2013 je v mestu Wels v Avstriji potekal Evropski festival prve pomoči FACE (FIRST AID CONVENTION IN EUROPE), na katerem so se pomerile najboljše ekipe prve pomoči evropskih nacionalnih društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca. Sodelovalo je 21 ekip, Slovenijo pa je na tem mednarodnem tekmovanju predstavljala ekipa prve pomoči Območnega združenja Rdečega križa Nova Gorica, ki je bila najboljša na lanskem državnem preverjanju usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa (Ljubljana, 6. 10. 2012).Ekipa je svoje znanje in izurjenost pokazala na 12 delovnih točkah, ki so se razlegale po mestu Wels. Zasedla je odlično 3. mesto. Doseženi rezultat je plod večletnega dela tako članov ekipe kot tudi trenerjev in vseh, ki so v ekipo verjeli, jo spodbujali in podpirali pri delu. Počaščeni in ponosni smo, da imamo v vrstah Rdečega križa Slovenije tako izjemne prostovoljce, ki so tudi s svojo uvrstitvijo na evropskem tekmovanju prve pomoči postavili pomemben mejnik v razvoju ekip prve pomoči v Sloveniji in so tako navdih vsem bodočim prostovoljcem.
  • V septembru ekipe PP RKS aktivno sodelujejo na EuroBasketu, ki poteka v času od 11. do 22. 9. 2013.

 

O tem, kako pomembno je znanje prve pomoči, se lahko prepričate sami in si ogledate XIX. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa, ki bo potekalo v soboto, 5. oktobra, v Velenju. Na sedmih delovnih točkah v mestnem središču Velenje bodo namreč člani štirinajstih najbolje uvrščenih ekip iz regijskih preverjanj pokazali svoje znanje nudenja prve pomoči na realnih simulacijah različnih nesreč in ponesrečencev. Vljudno vabljeni.

Rdeči križ Slovenije z izvajanjem tečajev in izpitov iz prve pomoči, z organizacijo lokalnih, regijskih in državnih preverjanj usposobljenosti članov ekip prve pomoči ter z delovanjem strokovnega centra za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije dviguje raven znanja prve pomoči tako med mladimi kakor tudi med generacijami v zrelem in poznem obdobju. Na ta način vpliva na zmanjšanje predsodkov do dajanja prve pomoči in hkrati dviguje samozavest uporabnikov o pomenu samega znanja prve pomoči.

 

Ob dnevu prve pomoči se zahvaljujemo vsem prostovoljcem in strokovnim sodelavcem, ki žrtvujejo svoj čas in znanje za reševanje življenj.

 

Prva pomoč rešuje življenja. Je za vsakega, kjer koli.

 

 

 

Rdeči križ Slovenije
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 137
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Kultura
Pravljična ura v Občinski knjižnici Tabor
24.10.2017 | Šole in vrtci
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM
24.10.2017 | Šport
Šola športnega plezanja
27.10.2017 | Kultura
Po domače pri Lisjaku
21.10.2017 | Kultura
10. LETNI KONCERT FOLKLORNEGA DRUŠTVA VRANSKO
24.10.2017 | Kultura
Pravljična ura v Občinski knjižnici Tabor
24.10.2017 | Šole in vrtci
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM
24.10.2017 | Šport
Šola športnega plezanja
27.10.2017 | Kultura
Po domače pri Lisjaku

Bodite prvi pri oddaji mnenja.