Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.01.2018

pretežno jasno
-1°C | 9°C
torek, 22.01.2018
-4°C | 4°C
sreda, 23.01.2018
-2°C | 9°C
četrtek, 24.01.2018
-2°C | 10°C
Opozorila
Sobota, 20.1.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
9°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

KRIŠTOF SKOK NA MEDNARODNI OLIMPIADI IZ ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
14.09.2014      17:46
A A

KRIŠTOF SKOK NA MEDNARODNI OLIMPIADI IZ ZNANJA ASTRONOMIJE IN ASTROFIZIKESlovenska ekipa ob prihodu na letališče v Iaşi. Od leve proti desni: Žan, Tadeja, Krištof, Jakob, Andrej, vodja Andrej in Žiga. (foto: Tadeja Veršič)
Slovenska ekipa ob prihodu na letališče v Iaşi. Od leve proti desni: Žan, Tadeja, Krištof, Jakob, Andrej, vodja Andrej i...
Deli:

Mednarodna olimpiada iz znanja astronomije in astrofizike je letos potekala med 1. in 10. avgustom v romunskem kraju Suceava. Na tej (že osmi) mednarodni olimpijadi je Slovenija sodelovala drugič in našo državo so uspešno zastopali dijaki Žan Kokalj, Žiga Nosan, Andrej Nabergoj, Jakob Robnik in Krištof Skok.

Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije – DMFA že vrsto let prireja tekmovanja iz znanja astronomije za Dominkova priznanja. Deset dijakov, ki so se na državnem tekmovanju najbolje odrezali,  se je marca udeležilo  izbirnega tekmovanja za nastop na 8. mednarodni olimpijadi iz znanja astronomije in astrofizike v Romuniji. Med izbranimi je bil tudi naš sokrajan, dijak Krištof Skok, ki je že lani sodeloval v ekipi in prejel srebrno medaljo.

Seveda so se udeleženci pred izbirnim tekmovanjem pridno pripravljali vso zimo na Bledu, te priprave pa so dopolnili s pripravljalnim vikendom na Nanosu.

Priprave so tekle med 25. in 28. julijem. Tekmovanje je zelo zahtevno, saj je sestavljeno iz reševanja teoretičnih nalog, analize podatkov in praktičnih astronomskih opazovanj. Analizo podatkov in praktično opazovanje je nadziral vodja slovenske ekipe Andrej Guštin, reševanje  teoretičnih nalog pa Dunja Fabjan in Tadeja Veršič.

V soboto, 2. avgusta, se je s čudovitim in spektakularnim programom otvoritvene slovesnosti, ki je potekala na obnovljeni trdnjavi na obronku mesta Suceava, pričela osma mednarodna olimpijada iz znanja astronomije in astrofizike za dijake z vsega sveta.

Na to mednarodno tekmovanje vsaka sodelujoča država pripelje čim bolje pripravljeno peterico najboljših srednješolcev, ki se v desetih dneh pomerijo v poznavanju in razumevanju našega vesolja. Letos je na tej mednarodni znanstveni olimpijadi sodelovalo 37 držav, kar je največ do sedaj, tekmovalo pa 198 dijakov, ki jih je spremljalo okrog 80 vodij ekip.

Krištof je takole predstavil olimpiado:  »Slovenija je na romunsko olimpijado po lanskem uspehu poslala pet tekmovalcev. To smo bili: Žiga Nosan z gimnazije Ledina, Jakob Robnik z gimnazije Bežigrad, Žan Kokalj z II. gimnazije Maribor, Andrej Nabergoj s ŠC Srečka Kosovela Sežana in jaz -  Krištof Skok s I. gimnazije v Celju. Mentorjema Andreju Guštinu in dr. Dunji Fabjan se je letos pridružila še študentka fizike Tadeja Veršič.  Ob prihodu na letališče v romunskem kraju Iaşi so nam v petek, 1. avgusta, pripravili toplo dobrodošlico. S slovensko zastavo v roki nas je pričakal Andrei, dijak prvega letnika srednje šole v Suceavi, ki je poskrbel, da smo se fantje lahko zabavali in sprostili pred tekmovanjem.

Letošnja 8. mednarodna olimpijada iz astronomije in astrofizike je potekala od 1. do 11. avgusta 2014 v Romuniji v mestu Suceava. Pred odhodom smo imeli še skupne priprave, kjer smo se lotili nalog prejšnjih olimpijad. Med olimpijado smo prebivali v kampusu Univerze Štefana Velikega Suceava. V prostem času smo imeli na voljo športne aktivnosti, organizirali pa so nam tudi oglede pravoslavnih samostanov. Romunija na prvi pogled ne izgleda veliko drugačna od Slovenije. Videlo pa se je, da so najrevnejši še na slabšem kot pri nas, kajti videli smo veliko kmetov, ki so se vozili po cesti s konjem in vozovi. 

Tekmovalci smo bili nastanjeni v kampusu Univerze v Suceavi, vodje pa v 35 kilometrov oddaljenem kraju Gura Humorului. Med olimpijado smo tekmovalci lahko dostopali do svetovnega spleta preko mobilnih telefonov. Med posameznimi deli  tekmovanja so organizatorji iz Romunije pripravili vrsto prostočasnih aktivnosti za tekmovalce (športne, umetniške, ogledi in spoznavanje romunske države in kulture).

Mednarodna olimpijada iz znanja astronomije in astrofizike je sestavljena iz treh delov. Člani ekipe tekmujejo posamično in  ekipno. Vodje se dogovorijo glede primernosti nalog in posamezni sklop prevedejo v materni jezik. To leto smo najprej izvedli opazovalni del tekmovanja, pri katerem smo morali  tekmovalci poznati vsa ozvezdja in položaj 108 megličastih objektov Messierjevega kataloga ter postavljanje in umerjanje teleskopov.

Tekmovanje je bilo letos težje kot lani. Ne samo da je bila težavnost na višjem nivoju, ampak tudi same naloge so bile drugačne po vsebini, manj je bilo astronomske vsebine,  več pa matematične in fizikalne. Kljub tem izzivom smo dosegli odličen rezultat. Žiga je osvojil bronasto medaljo, z Jakobom pa sva prinesla pohvali.«

 

 

 Katja Završnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 140
Izšla: 22.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2018 | Kultura
Otroški abonma TRIJE PRAŠIČKI
23.01.2018 | Družabni dogodki
LITERARNO DRUŽENJE V NAŠEM DOMU
23.01.2018 | Kultura
Potopisno predavanje - Divja Aljaska
23.01.2018 | Družabni dogodki
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM
27.01.2018 | Kultura
Gledališki abonma IKARUS
20.01.2018 | Kultura
Otroški abonma TRIJE PRAŠIČKI
23.01.2018 | Družabni dogodki
LITERARNO DRUŽENJE V NAŠEM DOMU
23.01.2018 | Kultura
Potopisno predavanje - Divja Aljaska
23.01.2018 | Družabni dogodki
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM
27.01.2018 | Kultura
Gledališki abonma IKARUS

Bodite prvi pri oddaji mnenja.