Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

delno oblačno
Danes se bo od severozahoda povečini delno zjasnilo, le po nižinah osrednje in jugovzhodne Slovenije bo ostalo precej nizke oblačnosti. Predvsem ponekod v vzhodni Sloveniji bodo sprva še občasne padavine. Burja na Primorskem bo slabela in do večera ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 14 °C.
-1°C | 10°C
nedelja, 19.11.2017
-1°C | 10°C
ponedeljek, 20.11.2017
-4°C | 10°C
torek, 21.11.2017
0°C | 10°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
10°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

FIZIOTERAPIJA V ZAVODU SV. RAFAELA VRANSKO


OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
11.10.2012      15:12
A A

FIZIOTERAPIJA V ZAVODU SV. RAFAELA VRANSKODeli:

 

Zavod sv. Rafaela ima fizioterapevtsko službo organizirano v okviru zdravstveno negovalne službe, ki predstavlja sestavni del zdravstvene dejavnosti. Program fizioterapije je prilagojen potrebam starejše populacije in deluje po navodilih domskega zdravnika.

Vsakega novosprejetega stanovalca najprej pregleda zdravnik. Fizioterapevt pa z različnimi pristopi in tehnikami samostojno načrtuje in izvaja predpisani program ter poskrbi, da se posameznika po potrebi opremi z ustreznim ortopedskim pripomočkom, ki je v lasti doma. Prav tako je naloga fizioterapevta, da stanovalca nauči pravilne in varne uporabe pripomočkov (vozički, hodulje, bergle, sprehajalne palice). V kolikor oceni, da bi bilo zaradi napačne uporabe tveganje za padec previsoko, predlaga zamenjavo pripomočka z ustreznejšim.

Cilji fizioterapije so zastavljeni v smeri:

-         lajšanja bolečin

-         preprečevanja kontraktur (omejene gibljivosti sklepov)

-         skrbi za pravilne položaje v postelji, zlasti pri nepomičnih stanovalcih

-         vzdrževanje in izboljšanje mišične moči

-         ponovnega učenja funkcionalnega gibanja

-         ohranjanje sklepne in splošne gibljivosti ter izboljšanje že okrnjene gibljivosti

-         preprečevanja mišičnega ravnovesja, ki vodi v skrajšave in deformacije

-         ohranjanje primerne telesne vzdržljivosti

-         ohranjanje kakovosti življenja

Na splošno je fizioterapija v Domu razdeljena na skupinsko in individualno obravnavo, v okviru tega pa še na vzdrževalni in rehabilitacijski program, ki se nanašata na pogostnost obravnave posameznikov.

Med možnimi nezgodami, ki starejšega človeka najbolj ogrožajo, so padci, saj se njihova pogostnost po 65. letu močno poveča. Padci in njihove posledice močno poslabšajo kakovost posameznikovega življenja, lahko pa se končajo tudi usodno.

Rehabilitacija vključuje program fizioterapije, ki zajema vsa akutna stanja, ki zahtevajo redno - vsakodnevno obravnavo.

Rehabilitacijski pristop je namenjen v ožjem smislu vsem travmatološkim, ortopedskim in nevrološkim bolnikom, vključuje pa tudi druge bolnike, ki jim lahko z različnimi terapevtskimi tehnikami pomagamo k hitrejšemu okrevanju. V ta program so pogosto vključeni tudi novosprejeti stanovalci, ki potrebujejo rehabilitacijo, ki bi jo sicer morali izvajati v pristojnem zdravstvenem domu.

V primeru dolgotrajnih bolezni, daljših fazah ležanja zaradi pljučnice, poškodbe, nevrološkega obolenja ali splošne fizične oslabelosti, se zgodi, da respiratorni sistem zaradi preobremenjenosti ni sposoben učinkovito opravljati svoje funkcije. V tem primeru stanovalci potrebujejo respiratorno fizioterapijo.

Pri internističnih bolnikih, pri bolnikih po prebolelem miokardnem infarktu, s srčnim popuščanjem ali z vstavljenim srčnim vspodbujevalcem je program terapije zelo prilagojen.

Pomembna naloga fizioterapevta v Domu pa je tudi poučevanje in svetovanje stanovalcem in njihovim svojcem.

Delo z ljudmi zahteva nenehno strokovno izpopolnjevanje in pridobivanje novih znanj tudi s področja komunikacije. Za zdravstvene delavce je spretnost komuniciranja še posebej pomembna, a ne samo v stiku z bolniki in varovanci, temveč tudi v stikih s sodelavci. Učinkovita, uspešna komunikacija je pogoj za kvaliteten pristop k izvajanju strokovnega dela in ključ za vzdrževanje dobrih medsebojnih odnosov v okolju, kjer prebiva stanovalec.

Pomembno je poudariti, da poteka v Zavodu sv. Rafaela organizacija strokovnega dela in sodelovanje med vsemi člani zdravstvenega tima zelo dobro.

 

 

Pa še misel:

 

 Nasmeh nič ne stane,

vendar deluje čudežno.

Obogati tistega, komur je namenjen,

in ne osiromaši tistega, ki ga pokloni.

Ni ga moč kupiti, izprositi, izposoditi ali ukrasti,

ker ima vrednoto samo,

kadar se ga podarja.

(Carnegie)
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 138
Izšla: 27.10.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.