Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, na vzhodu do 22 stopinj Celzija.
16°C | 35°C
sobota, 24.06.2017
16°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 30°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
15°C | 30°C
Opozorila
Četrtek, 22.6.2017 ob 19h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
16°C
35°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

VRANSKI POLETNI VEČERI - OŽIVIMO KULTURNO ......


KULTURA

| |
20.06.2012      18:25
A A

VRANSKI POLETNI VEČERI - OŽIVIMO KULTURNO DEDIŠČINO


Vranski poletni večeri je naslov, ki skriva v svojem imenu sklop raznovrstnih prireditev že od začetka devetdesetih let. Najbolj poznana prireditev je zagotovo veselica ZVESTOBA SE NAGRAJUJE v organizaciji podjetja Brglez, a z zavidljivo, desetletno tradicijo se ponaša tudi prireditev Kluba mladih VRANSKO SUMMER NIGHT. Klasični glasbi v podružničnih cerkvah in Schwentnerjevi hiši pod naslovom OŽIVIMO KULTURNO DEDIŠČINO bomo letos prisluhnili petič. Lahko rečemo, da postaja naš kraj prepoznaven po bogatem kulturno-zabavnem dogajanju.


Deli:

 

Zgodovina Vranskih poletnih večerov sega v leto 2007, ko so bili zadnji Vranski poletni večeri v obliki veselice Zvestoba se nagrajuje. Naslednje leto smo na Zavodu za kulturo, turizem in šport Vransko kot protiutež prireditvam za mlade Vransko Summer night organizirali nekaj prireditev, da razbijemo kulturno praznino poletja. Tako smo avgusta 2008 prisluhnili koncertu klasične glasbe v cerkvi sv. Martina v Šmartnem v Podvrhu ter si dva večera na prostem ogledali filme Heretik, Petelinji zajtrk in šest kratkih dokumentarnih slovenskih filmov.

Ker pa je kino pod zvezdami povezan z visokimi stroški, smo se odločili za koncerte klasične glasbe in naslednje leto pripravili tri večere tovrstne glasbe v podružničnih cerkvah. Tisto leto smo se spoznali z glasbenikoma Hermino in Milanom Hudnikom iz Ljubljane, ki že tretje leto pomagata ustvarjati program.

 

Danes lahko za te tematske večere rečemo, da so plod projekta z naslovom Oživimo kulturno dediščino, s katerim smo uspešno kandidirali na razpisu Lokalne akcijske skupine Spodnje Savinjske doline v okviru načrta izvedbenih projektov za izvajanje lokalne razvojne strategije v obdobju 2007-2013. Vranski poletni večeri – Oživimo kulturno dediščino bodo letos in prihodnje leto v 85 odstotkih podprti s finančnimi sredstvi iz programa Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.

 

Naš projekt je nastajal počasi, s tiho željo po stalnosti in festivalski obliki. S koncerti klasične glasbe želimo podružnične cerkvice in Schwentnerjevo rojstno hišo oživeti. Želimo si, da bi občani ta del stavbne kulture bolje spoznali. Cerkve so v prvi vrsti namenjene cerkvenemu obredju, na koncertih pa se bodo v njih povezali duhovnost, umetnost in lepota bivanja. Klasično glasbeno umetnost želimo približati podeželskim ljudem, ki nimajo možnosti obiska večjih glasbenih središč. V akustično čudovitih cerkvah in Schwentnerjevi hiši bodo zazvenela imena priznanih slovenskih glasbenikov. Junija smo v cerkvi sv. Hieronima na Taboru prisluhnili Jerku Novaku (kitara) in Tomažu Lorenzu (violina), v cerkvi sv. Marije Magdalene na Ločici pa kitaristu Mladenu Buciću.  

Hvala vsem, ki nam pomagate, predvsem prof. Milanu Hudniku, Župniji Vransko in župniku Jožetu Turineku ter ključarjem podružničnih cerkva.

 

 Suzana Felicijan Bratož
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 134
Izšla: 31.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2017 | Tečaji in delavnice
Praktična delavnica: Osnove masaže
24.06.2017 | Družabni dogodki
POSTAVITEV IN KRASITEV MLAJA NA STAR NAČIN
24.06.2017 | Družabni dogodki
PROSLAVA OB DNEVU DRŽAVNOSTI
27.06.2017 | Ostalo
Prireditev Entente florale
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA
23.06.2017 | Tečaji in delavnice
Praktična delavnica: Osnove masaže
24.06.2017 | Družabni dogodki
POSTAVITEV IN KRASITEV MLAJA NA STAR NAČIN
24.06.2017 | Družabni dogodki
PROSLAVA OB DNEVU DRŽAVNOSTI
25.06.201 | Šport
KOLESARJENJE PO SPODNJI SAVINJSKI DOLINI
25.06.201 | Šport
POHOD IN KOLESARJENJE NA ČRETO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.