Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 23.08.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28 stopinj C.
9°C | 27°C
četrtek, 24.08.2017
11°C | 31°C
petek, 25.08.2017
13°C | 32°C
sobota, 26.08.2017
15°C | 34°C
nedelja, 27.08.2017
13°C | 34°C
Opozorila
Sreda, 23.8.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
27°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Savinjski pust, na Vranskem poznan po ......


KULTURA

| |
17.02.2014      15:35
A A

Savinjski pust, na Vranskem poznan po generalih VranarjihMed nagovorom Andreje Hutinski iz žalske knjižnice
Med nagovorom Andreje Hutinski iz žalske knjižnice
Deli:

 V Medobčinski splošni knjižnici Žalec so v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Celje pripravili razstavo Savinjski pust, ki bo odprta do 5. marca, ogled pa je možen v času, ko je odprta knjižnica.

Namen šemljenja, enega najstarejših ljudskih običajev, je pregnati zimo in prebuditi naravo. Obisk maškar po hišah prinaša srečo in dobro letino. Avtor razstave Sebastjan Weber je naredil pregled pustne dediščine v Savinjski dolini od Celja do Mozirja. Za Žalec pravi, da nima posebne pustne tradicije, je pa v njegovi bližnji okolici veliko organiziranih pustnih skupin, ki vsako leto obogatijo pestrost karnevalskega dogajanja na žalskih ulicah. V organizaciji Turističnega olepševalnega društva iz Gotovelj na primer deluje skupina Pustnjaki veseljaki, ki je obkrožena s Pustnimi modreci, katerih pustna tema vsako leto sovpada z aktualnimi dogajanji v okolju. Pokop pusta navadno ni predstavljen v okviru žalskega karnevala, ga pa vsako leto organizirajo v bližnjem Vrbju.

Uvodoma so obiskovalci zato lahko prisluhnili nagovoru vrbenskega pustnega župana Milana Vogrinca. Pustno šemljenje v Mozirju, kjer domuje Pust Mozirski, že okrog 120 let temelji na lokalni dediščini in tradiciji, prav tako na Vranskem, ki je zadnja leta poznano po generalih Vranarjih. Za zaključek prijetnega večera ob flancatih je bil predstavljen kratek filmski kolaž pustnega rajanja v Žalcu v šestdesetih in sedemdesetih letih avtorja Gregorja Audiča.  

Na sliki: Med nagovorom Andreje Hutinske iz žalske knjižnice

Na sliki 1: Avtor razstave Sebastjan Weber

Na sliki 2: Utrinek z razstave

                                                                                                       T. Tavčer

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 135
Izšla: 30.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.08.2017
Danes ni dogodkov.
25.08.2017 | Družabni dogodki
Po domače pri Lisjaku s skupino Zaka’ pa ne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.