Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
6°C | 15°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
2°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 22°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
6°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Prešeren in Slomšek »elektrarni« duha


KULTURA

| |
10.02.2012      10:00
1
A A

Prešeren in Slomšek »elektrarni« duhaJanez Turinek med govorom
Janez Turinek med govorom
Deli:

Osrednja proslava ob slovenskem kulturnem prazniku in 150. obletnici smrti Antona Martina Slomška je bila v občini Vransko   v dvorani kulturnega doma. Snovalci kulturnega progama, člani Kulturnega društva Vransko, Vokalna skupina Solo, Janez Lencl, Maruša Pečovnik, Aleš Lesjak in učenci OŠ Vransko Tabor so Prešernov dan povezali s Slomškovim letom, saj sta se oba rodila leta 1800. Oba velikana sta pustila neizbrisen pečat in brez njiju Slovenija zagotovo ne bi bila takšna, kot je danes. Bolj kot karkoli drugega pa ju je družila ljubezen do slovenskega jezika in do poezije.

To dejstvo je spodbudilo tudi slavnostnega govornika Janeza Turineka, kaplana na Vranskem, ki je uvodoma čestital Prešernu in Slomšku in ju označil kot elektrarni duha iz katerih prejemamo vedno močnejšo luč, ki ohranja neokrnjeno duhovno bistvo družine kot najmočnejše celice naše družbe, potem govoril o pomenu slovenske besede in kulture ter med drugim dejal:

»Najmočnejše orožje Slovencev, ki je močnejše od atomske bombe, je beseda, pa ne katera koli, ampak samo tista, ki nahrani srce. Dve besedi sta, ki nas vse vključujeta in povezujeta v narod, to sta besedi sin in hči. Slovenskega naroda sin in hči, ki si želita živeti, živeti človeka vredno in enakopravno življenje. Človeka vredno pa je življenje, ki je povezano z resnico. Ko se boriš za zmago resnice, te ta boj za luč in čisto vodo, za vsakdanji kruh nikoli na utrudi. Našega preroka si na predstavljam drugače, kot da napne vse sile, govori na glas, prepričuje, hodi iz kraja v kraj, se pusti in moli, bedi, da bi svoj slovenski rod zbudil iz spanja, ga prebudil k zavesti, predvsem mladino in izobražence, zbiral okoli sebe somišljenike, da bi zares ves narod zaklical, Živeti hočem!...« in ob koncu:

» Obleka naredi človeka, moškega in žensko pa kultura. Na začetku sem čestital Slomšku in Prešernu, na koncu čestitam vam, ki se trudite, da na Vranskem ne živijo divjaki, ampak ljudje. Naši kulturni dosežki so tisto kar sega preko groba in smrti.«

 

T.Tavčar          
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Franc Sušnik
Franc Sušnik Se strinjam0 Se ne strinjam0
» Obleka naredi človeka, moškega in žensko pa kultura. Na začetku sem čestital Slomšku in Prešernu, na koncu čestitam vam, ki se trudite, da na Vranskem ne živijo divjaki, ampak ljudje. Naši kulturni dosežki so tisto kar sega preko groba in smrti.«

Misel, ki je vrednaa razmisleka. Blagodejna za ušesa vseh tistih ki se trudite in soustvarjate kultirni utrip našega kraja. Obilo volje do dela in uspehov Vam želim.

Franc Sušnik
Župan

10.02.2012 ob 12:33:15 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 137
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.