Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Danes bo spremenljivo do pretežno oblačno. Krajevne padavine, predvsem plohe in nevihte, se bodo od zahoda razširile na vso Slovenijo ter ponehale v večernem ali nočnem času. Nekatere nevihte bodo spremljali močnejši nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, v Beli krajini in Posavju ob jugozahodnem vetru še do 33 stopinj C.
19°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
15°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 31°C
četrtek, 29.06.2017
19°C | 25°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 8h
Danes bodo ob prehodu vremenske fronte nevihte z močnejšimi nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča.
19°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

JUAN VASLE V CERKVI SV. MOHORJA IN FORTUNATA ......


KULTURA

| |
10.08.2012      13:30
A A

JUAN VASLE V CERKVI SV. MOHORJA IN FORTUNATA V STOPNIKU


V soboto, 1. septembra 2012, bo ob 20. uri v cerkvi sv. Mohorja in Fortunata v Stopniku pri Vranskem nastopil basbaritonist Juan Vasle. Predstavil se bo v okviru Vranskih poletnih večerov z argentinskimi, brazilskimi in s slovenskimi pesmimi. Na klavirju ga bo spremljal Tadej Podobnik. Vstop bo prost.


Juan Vasle
Juan Vasle
Deli:

Korenine v Buenos Airesu rojenega Vasleta izhajajo iz Savinjske doline, saj je njegov oče doma v Žalcu. Pred dvaindvajsetimi leti se je Juan z družino preselil nazaj v Slovenijo. Od takrat je član ljubljanske Opere, kjer je odpel že več kot 600 predstav. Predstavil je vodilne basovske vloge, med drugim Zaharijo v operi Nabucco in Martina Krpana v operi Krpanova kobila Janija Goloba. Izvaja predvsem južnoameriške in slovenske pesmi. Izdal je pet zgoščenk: dve posvečeni slovenski narodni pesmi in po eno slovenskih samospevov dvajsetega stoletja, južnoameriških pesmi in božičnih pesmi. Koncertira po Sloveniji in v tujini.

 

Kako ste zasnovali spored sobotnega koncerta?

 

Najprej bom v argentinskem delu predstavil nostalgično pesem Vasica, moja vasica znamenitega skladatelja Carlosa Guastavina. Letos se spominjamo stote obletnice njegovega rojstva. Nadaljeval bom z dvema tangoma. Drugi z naslovom El dia que me quieras (V dnevu, ko me boš ljubila) je eden najbolj znanih na svetu. Tudi narodni ples Chacarera, ki sledi, je zelo priljubljen med Argentinci.

Drugi del bo posvečen brazilskim pesmim. Brazilija je največja južnoameriška država. Ima 200 milijonov prebivalcev (Argentina 40 milijonov). Je edina na novi celini, v kateri se ne govori špansko, ampak portugalsko. Brazilija je zadnja v Južni Ameriki ukinila suženjstvo, in sicer leta 1893. Pesem Carinhoso (Ljubezniv) znajo vsi Brazilci na pamet. Sledita pesmi, posvečeni ptici Nhapope in ptiču Azulao, in brazilska črnska duhovna Banzo.

 

Kakšen pa bo slovenski del?

 

V drugem delu prevladuje slovenska narodna pesem. Na sporedu bodo zelo znane (Goreči ogenj, Ko so fantje proti vasi šli, Gor če Izaro, Moja kosa je križavna) in manj običajne (Polžek leze v ogledi, Micka bi rada Jurka dobila). Vmes pa še hudomušni opis vloge krave na kmetih (Naša krava) in malo resnejši samospev Mar ti ne priča Štajerca Josipa Ipavca.

 

Bo koncert posvečen širšemu občinstvu?

 

Brez dvoma. Čeprav bo imel koncert nekaj klasičnega priokusa, bo spored namenjen tudi tistim ljubiteljem glasbe, ki niso blizu klasiki, imajo pa radi ljudsko izročilo Slovenije in držav onstran velike luže. V prvem delu, posvečenem argentinskim in brazilskim pesmim, bom zelo na kratko opisal pomen vsake pesmi in okoliščine, v katerih je nastala.

 

Ste bili to poletje zelo aktivni?

 

To poletje sem imel osem koncertov po Sloveniji. Predstavljal sem argentinske, brazilske in slovenske pesmi. Obenem pa sem vsak vikend na Šport TV-ju komentiral tekme brazilskega nogometnega prvenstva. Večkrat sem jo mahnil neposredno kar s koncerta v studio.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 134
Izšla: 31.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
27.06.2017 | Ostalo
Prireditev Entente florale
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA
25.06.201 | Šport
KOLESARJENJE PO SPODNJI SAVINJSKI DOLINI
25.06.201 | Šport
POHOD IN KOLESARJENJE NA ČRETO
27.06.2017 | Ostalo
Prireditev Entente florale
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.