Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
6°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Jenkret je biv … Križnikov pravljični ......


KULTURA

| |
21.05.2012      14:51
A A

Jenkret je biv … Križnikov pravljični festivalDeli:

 

Motnik  bo v petek in soboto, 1. in 2. 6. 2012, zaživel.  Matična knjižnica Kamnik, Irena Cerar,  Ivanka Učakar, Kulturno društvo Motnik, Turistično društvo Motnik in Društvo podeželskih žena Tuhinjske doline bodo za konec tedna na različnih prizoriščih (kulturni dom, park pod lipami in glavna ulica ter grad) organizirali več pripovedovalskih dogodkov za otroke in odrasle, Motniške pravljične poti z Ireno Cerar, delavnico pripovedovanja z Anjo Štefan in likovno razstavo na temo Križnikovih praljic ter sejemski dan z zanimivo ponudbo domačih dobrot  in prikazom rokodelskih spretnosti, vse pod naslovom Jenkret je biv … Križnikov pravljični festival.

Že v petek  ob sedmih zvečer se bodo zbrali uveljavljeni pripovedovalci iz vse Slovenije: Zdenka Gajser (Maribor), Liljana Klemenčič (Ptuj), Anja Štefan (Cerknica), Ivanka Učakar (Kamnik), Irena Cerar (Radomlje),  Špela Frlic (Ljubljana) in duet  Vroča župa (Goran Završnik in Rok Kosec). V Parku pod lipami bodo odrasli publiki pripovedovali samo take pravljice, ki jih je pred več kot sto leti zapisal Gašper Križnik, čevljar in trgovec iz Motnika, pa tudi pomemben zbiralec pesmi, pregovorov, šal ter lepih in šegavih pravljic za otroke in odrasle. 


Gašper Križnik je eden najpomembnejših zbiralcev slovenske slovstvene folklore. V drugi polovici 19. stoletja je v Motniku in okolici zbral preko 200 zapisov ljudskih pravljic, povedk, pesmi, pregovorov, legend, šal. Le malo zbranega mu je leta 1874 uspelo objaviti v Celovcu pod naslovom Slovenske pripovedke iz Motnika (s psevdonimom Podšavniški). Drobna knjižica je sedaj  digitalizirana v okviru  projekta Europeana Travel in dostopna na spletni strani http://www.dlib.si/details/URN:NBN:SI:DOC-5GNG0J57/?query=%27keywords%3dNarodne+pripovedke+iz+Motnika%27&pageSize=25

Gašper Križnik  se je zavedal vrednosti svojega poslanstva in se povezal s tedaj najslavnejšim jezikoslovcem Janom Baudouinom de Courtenayem in mu pošiljal nabrano gradivo v Sankt Peterburg, veliko pa ga hranijo tudi v Štrekljevi zbirki na SAZU-ju v Ljubljani.  Njegove pravljice najdemo v mnogih izdajah slovenskih ljudskih pravljic (Babica pripoveduje, Slovenske basni in živalske pravljice, Slovenske pravljice, Za devetimi gorami …) , nekaj neobljavljenega gradiva je uvrščenega v antološko izdajo kamniških pravljic Veronika z Malega gradu v založništvu Matične knjižnice Kamnik. Pred leti je bil v Križnikov spomin organiziran interdisciplinarni simpozij z naslovom Gašper Križnik in njegov čas, v okviru katerega so v kamniški knjižnici izdelali natančno in za raziskovalce primerno bibliografijo, ki je dostopna na naslovu: http://www.kam.sik.si/Kriznik.pdf.

 

Pred tem bo ob šestih v kulturnem domu odprta razstava izbranih in nagrajenih likovnih del, ki so jih za natečaj Podobe križnikovih pravljic prispevali vrtci, šole in ljubiteljski ustvarjalci.

Pestro sobotno dogajanje bodo v tišini podružnične šole ob desetih pričeli udeleženci delavnice Pripovedovanje ljudskih pravljic  pod mentorstvom uveljavljene pripovedovalke, pesnice in  pisateljice za otroke Anje Štefan. Predhodne prijave so možne do 20. 5. 2012 v Matični knjižnici Kamnik na naslov: andreja.storman @kam.sik.si.

 

Anja Štefan je večkrat nagrajena pesnica in pisateljica za otroke, programska vodja pripovedovalskega festivala Pravljice danes, predvsem pa odlična pripovedovalka ljudskih zgodb, ki umetnost pripovedovanja za otroke in odrasle goji že skoraj 20 let. K ljudskim zgodbam pristopa tudi kot zapisovalka in raziskovalka. Pri založbi ZRC SAZU je 2010 izšla obsežna predstavitev z repertoarjem zgodb ljudskega pravljičarja Antona Dremlja - Resnika, plod njenega sodelovanja z zbiralcem in folkloristom Milkom Matičetovim, pri založbi Mladinska knjiga pa leta 2011 izbor slovenskih ljudskih pravljic Za devetimi gorami.  Mnoge ljudske zgodbe danes poznamo in so nam blizu prav zaradi njenih rahločutnih priredb za Ciciban in Cicido. »Med ljudskimi zgodbami najdem marsikaj, kar se mi zdi pomenljivo, in če iščem dovolj dolgo, najdem zgodbe, ki so mi čisto po koži,« pravi Anja Štefan.

V živahnem sobotnem popoldnevu se bo našlo za vsakokar nekaj: stojnice dobrot kmečkih žena in ekoloških kmetij, prikazi rokodelskih spretnosti (kovač, preja volne …) na ulicah Motnika za vse in vsakogar, vodeni ogledi po Motniški turistični poti za pohodnike, ob štirih pod lipami pravljična ura za otroke Jenkret je bla … steklena gora, ob petih Motniška pravljična pot s pravljicami in delavnicami z Ireno Cerar za družine z majhnimi otroki, zvečer pa slovo od Križnika za vse, ki uživate ob pripovedih tuhinjskih govorcev o divji jagi, coprnicah, zakladih, rokovnjačih.

Festival Jenkret je biv … Križnikov pravljični festival je namenjen spodbujanju raziskovanja Gašperja Križnika in njegovega zbirateljskega dela, predstavitvi različnih pripovedovalskih možnosti ter oživljanju pripovedovanja pravljic iz domačega okolja. Okrepiti želi zavest o kulturni dediščini in zanimanje za Motnik in okolico.

 

Vabljeni v Motnik, lepo vasico v Motniški dolini ob regionalni cesti Kamnik - Ločica pri Vranskem.  Spremljajte informacije na spletnih straneh Matične knjižnice Kamnik in Motnik.net.

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 137
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.