Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.07.2017

pretežno oblačno
Danes bo dopoldne povečini sončno, zjutraj je lahko nekaj megle. Popoldne bo spremenljivo oblačno s krajevnimi plohami in posameznimi nevihtami. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 25, na Primorskem do okoli 27 stopinj C.
15°C | 25°C
sreda, 26.07.2017
13°C | 24°C
četrtek, 27.07.2017
13°C | 21°C
petek, 28.07.2017
12°C | 29°C
sobota, 29.07.2017
15°C | 29°C
Opozorila
Torek, 25.7.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Informator: knjižnična stran


KULTURA

| |
13.11.2013      13:32
A A

Informator: knjižnična stranDeli:

UTRINKI Z NAŠIH PRIREDITEV

Predavanje z naslovom DNK ključ vaše prihodnosti

V torek, 15. oktobra 2013, smo v Občinski knjižnici Vransko gostili gostjo Mirelo Tkavc. Je strokovna sodelavka podjetja Dojem d.o.o., ki deluje na področju svetovanja o DNK-analizah, oftalmologiji in stomatologiji. Ima 20 let delovnih izkušenj na različnih področjih dela v medicini, hkrati pa se je še  dodatno izobraževala o DNK-analizah, na tem področju pa zdaj dela že dve leti.

Ne glede na življenjski stil, na naša prepričanja ali na opravljanje poklica je današnji generaciji skupna ena stvar, in to je »negotovost«. V današnjem tempu življenja je potrebno stalno prilagajanje, zato je smiselno, da lahko tudi v teh časih z gotovostjo zremo naprej in da lahko imamo tudi nadzor nad tem, h katerim boleznim smo nagnjeni.

Pravljična ura s poustvarjanjem

Verjetno ste že vsi slišali besedo abrakadabra – iz risank, pravljic ... Ampak ali ste vedeli, da je čaranje lahko zelo zapleteno?
V  Občinski knjižnici Vransko smo v torek, 22. oktobra 2013, na pravljični uri prisluhnili zgodbici o čarodeju Kadabri. Izvedeli smo pravo skrivnost čaranja našega čarovnika, ki je mahal s čarobno paličico in pričaral nenavadne živali.

V črnem gozdu so se zato naokrog plazile čudne živalske postave, ki so se odločile, da bodo Kadabri ponagajale. Ali jim je uspelo? To so izvedeli naši mali nadebudneži, ki so v ustvarjalnem delu pravljice še ustvarjali, si izdelali svojo čarovnico in, kar je najbolj pomembno, se pri tem tudi zabavali.

 

Bralna urica v Našem domu

Na 9. bralni urici v letošnjem letu smo se s stanovalci Našega doma Vransko pogovarjali o aleksandrinkah. Prebirali smo zgodbe, pesmi in spomine, ki so jih zapisale aleksandrinke same, njihovi otroci in možje, starši, vnuki. Gre za tragične zgodbe, polne solza in bolečin, ki so pustile, kot pravijo same, »žulje na duši«. Kmečka in meščanska dekleta z Goriške so se pri bogatih evropskih družinah v Egiptu  zaposlovale kot kuharice, sobarice, varuške, dojilje, guvernante, šivilje ... Samske ženske so delo opravljale kot življenjski poklic in se domov vračale le na obisk. Veliko težje je bilo poročenim ženam in materam, ki so pogosto zapustile komaj nekajmesečnega dojenčka. Vzroki začasne delovne emigracije so bili ekonomske narave. Zaslužek, ki so ga pošiljale domov, je bil namenjen preživetju družine, pozneje pa tudi šolanju otrok, izgradnji ali obnovi hiše oziroma gospodarskega poslopja. Za nami je zanimiva, čustvena ura, ko smo se vsi skupaj naučili nekaj novega, predvsem pa to, koliko je vredno mirno življenje brez skrbi za lasten obstoj in preživetje družine.

Laura Jelen

 

PRIREDITVE V DECEMBRU:

·        v torek, 3. 12. 2013, ob 10.30 v Našem domu: Bralna urica

·        v torek, 17. 12. 2013, ob 18. uri : Pravljična ura

 

KNJIŽNE NOVOSTI

ZA ODRASLE

Buchanan, C. M.: Mala plesalka
Matthews, O.: Stalinovi otroci
Lesjak, M: Druge zgodbe
Dodd, C.: Težave na visokih petah

Z  ZA OTROKE IN MLADINO

Casalis, A.: Mišek Tip pri zdravniku
Joyce, M.: Želje za božič
Božični večer
Davis, J.: Garfield: Brez dela ni jela

 

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občinska knjižnica Vransko? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinska knjižnica Vransko
Občinska knjižnica Vransko
Vransko 134
Tel:(03) 703 12 80
Občinski informator Vransko
Številka: 135
Izšla: 30.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.07.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.