Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo na Primorskem in deloma Notranjskem zmerno do pretežno oblačno, proti vzhodu pa bo vse več jasnine, predvsem v Prekmurju je še možna jutranja megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 4 stopinje C.
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Za vsako številko stoji obraz človeka, ......


VERSKE

| |
22.03.2016      10:25
A A

Za vsako številko stoji obraz človeka, družine, otroka…


V soboto, 12. marca, je v Vipavi potekal Občni zbor Škofijske karitas Koper, kjer smo pregledali delo za nazaj in potrdili program za naprej. Vse skupaj se je začelo z mašo v Logu pri Vipavi in nadaljevalo v prostorih Škofijske gimnazije. Morda le nekaj podatkov o stiskah in pomoči v Koprski škofiji: 1224 stalnih in prav toliko občasnih prostovoljcev je v preteklem letu opravilo 110.341 ur. 3050 družin in 1.354 posameznikov je v 13 Centrih karitas prejelo 405 ton hrane, veliko med njimi tudi pomoč pri plačilu položnice, šolske potrebščine in drugo. Specifični programi se izvajajo v petih domovih: Bertoki, Cesta pri Ajdovščini, Šempeter pri Gorici, Solkan in Soča.


Deli:

In kako je na Vipavskem. Karitas vipavske dekanije združuje vseh 24 župnijskih Karitas s 227 stalnimi in več kot 500 občasnimi prostovoljci. V lanskem letu je bilo zapisanih več kot 28.000 prostovoljnih ur. Bog ve koliko jih ni nikjer zapisanih, pa saj ni važno. Poleg najširšega programa pomoči ljudem v različnih stiskah se na področju občine Ajdovščina in Vipava dogajajo tudi drugi specifični programi:

Popoldan na cesti, deluje na več lokacijah, pri nas je to Cesta, Ajdovščina, Kamnje, Vrhpolje, Slap, Vipava in v bližnji prihodnosti tudi v Budanjah. Na tem programu je zaposlena gospa Tatjana, vsi ostali so prostovoljci, v glavnem dijaki srednjih šol, študentje in tudi upokojeni profesorji, ki nudijo učno pomoč in kvalitetno preživljanje prostega časa številnim osnovnošolskim otrokom. Dodana vrednost temu programu so počitniške dejavnosti, tabor v Soči in svetovanje za starše. Idejni oče tega programa je bil pokojni psiholog Bogdan Žorž, katerega delo želimo nadaljevati v Družinskem centru Bogdana Žorža.

Hiša Malorca je uspešno 'prestala' prvo leto delovanja. Ob podpori Občine Ajdovščina program vodi Karitas in nudi streho nad glavo in podporo pri nastanitvi ljudem, ki bi jih sicer pot vodila v brezdomstvo. Trenutno je v domu nastanjenih 6 ljudi, nekaterim pa je med letom, ob podpori strokovne delavke najprej gospe Urške, sedaj pa gospe Eli, uspelo izboljšati svoje socialno stanje tako, da so ali dobili službo ali pa stopili na pot urejanja osebnih težav.

Pomoč zasvojenim in njihovim svojcem deluje v Rizzatijevi hiši v Ajdovščini. Program vodi gospa Elizabeta in vključuje informativne in svetovalne pogovore, srečevanje skupine svojcev ter napotitev zasvojenih na ustrezno zdravljenje. Organizirajo tudi predavanja in delavnice za starše in mladostnike v osnovnih in srednjih šolah. Največji problem in izziv je še vedno neodzivnost okolice, večja tolerantnost do prepovedanih drog in seznanjanje ljudi o širjenju novih psihoaktivnih drog, kar lahko vodi v kriminal, vsekakor pa ogroža zdravje in življenje uživalcev.

Medgeneracijske skupine so v Karitas zelo razširjene, vodi jih gospa Klementina in delujejo na Cesti, Otlici, Vrhpolju, Slapu in Vipavi. Poleg srečanja skupin vzpodbujajo tudi individualno družabništvo, medsosedsko pomoč, deluje pa tudi  krizni telefon 031 666 321 za starejše, ki doživljajo nasilje. Enkrat letno gredo na medgeneracijski tabor v Sočo.

Umetniki za karitas je iz akcije in projekta v dvajsetih letih prerasel v gibanje, saj so bili med udeleženci kolonije na Sinjem vrhu slikarji že iz vseh petih celin. V lanskem letu je bilo, poleg Trsta, Gorice in Bruslja še 11 razstav po Sloveniji. In tudi tu je bilo vse opravljeno prostovoljno in z veseljem.

Pomoč družinam in posameznikom v stiski se izvaja v Centru karitas v Ajdovščini. Prvi pogovor s prosilci pomoči opravi gospa Hermina, drugače pa v centru stalno delujejo dve ekipi stalnih prostovoljk, ki poskrbijo za pripravo hrane, sortiranje in razdeljevanje oblek, br. Gregor odgovarja za pohištvo in belo tehniko. Vsi vemo, da človek ne živi samo od kruha, zato so pogovori in spremljanje ljudi v stiski naša stalnica; imamo ekipo prostovoljk, ki smo zaključili seminar za neprofesionalno svetovanje in na ta način se vsak teden srečujemo z ljudmi, ki nam svoje težave zaupajo in jim skušamo po svoji moči pomagati tudi tako, da jih usmerimo k primernim strokovnjakom. Dovolj pove podatek, da je bilo v lanskem letu več kot 2.000 razgovorov, preko 300 laičnih svetovanj, 40 spremljanj z načrtom pomoči, 15 prejemnikov pa ja bilo usmerjenih k raznim strokovnjakom.

In konkretna pomoč: v Centru karitas v Ajdovščini je bilo 84 ton hrane in sadja razdeljenega 422 družinam in 144 posameznikom; 277 prosilcev je prejelo pomoč pri plačilu položnic, 480 šolarjev pa šolske potrebščine; 4.807 ostarelih in bolnih se je na različne načine dotaknila pomoč Karitas.

Morda še informacija in zahvala vsem 153 darovalcem naše doline in tudi drugod, ki ste za dvigalo za Urško in Tadeja darovali 21.153 Eur. Bodite ponosni sami nase, kajti med darovalci je z zlatimi črkami zapisano tudi Vaše ime. Dvigalo je že naročeno, nekoliko se je stvar zavlekla zaradi urejanja dokumentov in lastništva, vendar bo. Zbiramo še naprej, kajti radi bi pomagali tudi pri ureditvi kopalnice za oba otroka.

Verjetno se bo kdo vprašal od kod vse to: največji kos pogače pri vrednosti pomoči predstavlja prostovoljno delo, kajti če bi vse to delali zaposleni, bi kaj malo ostalo za revne in pomoči potrebne. Tudi zato ni naše skladišče nikoli prazno. Hvala Občini Ajdovščina in Vipava, ki naše programe podpirata, hvala številnim darovalcem po župnijah, ki ob nabirkah darujete za ljudi v stiski, trgovine, banke so dovolile prisotnost košarice 'dar za stisko', seveda pa je tu tudi Karitas z vsemi akcijami in vzpodbudami, pa FIHO, MDDDSZ  in celo EU. Veseli bi bili, da vsega tega ne bi bilo treba, temveč, da bi si ljudje s svojimi rokami služili vsakdanji kruh; zavedamo pa se, da ubogi bodo vedno med nami, zato dobrodošli vsi, ki pomoč potrebujete in hvala lepa vsem, ki pomagate. Svoj dar lahko nakažete na TRR karitas vipavske dekanije, Ajdovščina, Vipavska 11, SI56 0475 1000 0867 279. Pa vesele Velikonočne praznike v imenu sodelavcev Karitas in vseh, ki smo udeleženi v zgodbi dobrote.

 

Jožica Ličen

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!