Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

OTMAR ČRNILOGAR – človek mnogih talentov - ......


LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI, VERSKE

| |
25.11.2013      18:26
A A

OTMAR ČRNILOGAR – človek mnogih talentov - predstavitev zbornika v Podragi 16. novembra 2013


Ideja o Otmarjevem zborniku je tlela že od leta 2006, ko je bil postavljen njegov doprsni kip pri cerkvi v Podragi. V začetku lanskega leta so se v Podragi zbrali nekateri prijatelji, nekdanji dijaki, sodelavci in župljani pokojnega Otmarja Črnilogarja, da bi izdali knjigo o njem in njemu v spomin.


Deli:
V skupini, ki je čez čas postala pripravljalni odbor za izdajo zbornika, so bili: Ana in Alojzij Pavel Florjančič, Jurij Paljk, Magda Rodman, Jurij Rosa, Bogdan Vidmar, Lilijana Vidrih Lavrenčič, Srečko Vidrih, Bogomir Trošt in Janez Zupet. Člani odbora so pripravili zasnovo knjige in pridobivali sodelavce, pisce, ki bi spregovorili o Otmarjevem vsestranskem delovanju. Vsi so se velikodušno odzvali. Zadnjo spodbudo pa je dala še Občina Vipava, ki je takoj nakazala pripravljenost, da zbornik denarno podpre.

Na god sv. Otmarja, 16. novembra 2013, se je tako Podraga lahko ponovno poklonila svojemu dolgoletnemu župniku Otmarju Črnilogarju, ki bi dan poprej slavil 82. rojstni dan. Že v popoldanskih urah so se nekateri udeleženci zbrali pod Gradiško Turo ob njegovi spominski plošči in izhodišču zavarovane plezalne poti, ki jo je sam začrtal in v veliki meri tudi nadelal leta 1969. V sončnem, a vetrovnem vremenu so se podali na pot do cerkvice sv. Urbana, ki je bila ob Otmarjevi spodbudi in energični zavzetosti obnovljena in leta 1974 ponovno blagoslovljena. Pot so zaključili v podraški župnijski cerkvi, kjer je gospod Otmar 32 let maševal. Tu se je že zbrala množica, da se v molitvi poveže z njim. Sveto mašo je daroval koprski škof dr. Jurij Bizjak, nekdanji Otmarjev učenec, pozneje pa profesorski kolega in soprevajalec Svetega pisma. V kratkem nagovoru ga je opisal kot duhovnika, prijatelja in strokovnjaka na različnih področjih, predvsem pa kot človeka, ki je delal iz ljubezni do vseh ljudi.

Osrednji dogodek je bil zvečer v kulturnem domu. Ob bogatem kulturnem programu je bila predstavljena knjiga z naslovom Otmar Črnilogar – človek mnogih talentov, ki je izšla v sozaložništvu Društva Mohorjeva družba in Celjske Mohorjeve družbe. Obširen zbornik je predstavil urednik Alojzij Pavel Florjančič, ki je v preteklem letu od pobudnika Bogdana Vidmarja, tedaj še podraškega župnika, prevzel glavno skrb za zastavljen projekt in ga uspešno pripeljal do izdaje. Lektorsko delo je prevzel Janez Zupet, Otmarjev dolgoletni sodelavec v vipavskem semenišču oziroma škofijski gimnaziji in prevajalski kolega. Za oblikovanje zbornika je poskrbel vipavski rojak Lucijan Bratuš, profesor na Akademiji za likovno umetnost, umetnik, ki ga je Otmar spremljal od prvih umetniških del dalje.

Knjiga obsega 438 strani. V desetih tematskih sklopih spoznamo vso razsežnost Otmarjevega delovanja. Trem uvodnim besedilom sledi krajše poglavje "Zajemal iz studencev življenja in puščal sledi", ki prinaša zapise ob Otmarjevi smrti in spomine na velikega vzornika. Naslednje poglavje "Podražani o svojem gospodu"  s petimi prispevki zaobjame 32-letno delovanje gospoda Otmarja v podraški župniji. Enajst avtorjev je zapisalo spomine nanj pod skupnim naslovom "O njem, sošolci, kolegi duhovniki in učenci". Posebno mesto je našlo Otmarjevo slikarsko ustvarjanje in njegov čut za umetnost, poimenovano "Via pulchritudinis (Pot lepote)". Gospod Črnilogar je bil priznan klasični filolog, profesor in prevajalec, zato je tudi v zborniku posvečeno posebno poglavje "Klasična filologija in Sveto pismo" njegovemu bogatemu  prevajalskemu delu.

Med Vipavci, pa tudi v širšem slovenskem prostoru, je bil znan kot zavzet planinec in ljubitelj narave. Poglavje, poimenovano z Otmarjevimi besedami "Zatreskanci v gore", se največ pomudi pri njegovem pionirskem delu vipavskega planinstva. Z dvema prispevkoma so pod naslovom "Pri Mohorjevi družbi" temeljito prikazane Otmarjeve zasluge in trpke izkušnje pri tej založbi. V poglavju "Quo vadis" se trije Otmarjevi soustvarjalci spominjajo, kako se je Otmar temeljito pripravljal na odmevno radijsko oddajo. Najobsežnejše poglavje v zborniku nosi naslov "Otmarjevi prijatelji in znanci". V njem se pokaže Otmarjeva vsestranskost in svetovljanstvo. Enajst avtorjev, ki so mu bili prijatelji krajše ali daljše obdobje ter izhajajo iz različnih krajev in krogov, kaže na Otmarjevo širino in odprtost za vse ljudi in vsa dogajanja v družbi. Zbornik zaključuje poglavje "Arhiv in bibliografija Otmarja Črnilogarja" z dvema pomembnima prispevkoma. Prvi govori o vsebini Otmarjeve arhivske zapuščine, ki se hrani v Pokrajinskem arhivu v Novi Gorici, v drugem pa je popisanih 296 Otmarjevih bibliografskih enot. Že številka sama pove, da nam je v najrazličnejših objavah zapustil neprecenljivo zapuščino. Zbornik dopolnjuje 65 slikovnih prilog. Fotografije so iz Otmarjeve arhivske zapuščine in Župnijskega arhiva v Podragi. Prispevali so jih še Otmarjevi sorodniki, avtorji prispevkov in oblikovalec zbornika Lucijan Bratuš.

Ob začetku prireditve je spregovoril Andrej Capuder, bivši minister za kulturo in veleposlanik, sicer pa Otmarjev prijatelj. Program, ki ga je pripravila Suzana Krečič, je povezovala Andreja Žgur. Odlomki iz besedil v zborniku so prisotne popeljali po Otmarjevi življenjski poti. Iz njih se je izluščila Otmarjeva vsestranska osebnost in neutrudna ustvarjalnost. Občuteno jih je prebiralo pet podraških deklet, njemu ljubo narodno pesem Ciganski otrok pa je zapel Simon Trošt ob spremljavi Nadje Bratina Berčan. Pod vodstvom Matjaža Ščeka je nastopi Komorni zbora Ipavska, ki mu je ob poimenovanju s svojim modrim nasvetom botroval tudi sam Otmar.

Prireditev je ves čas spremljala projekcija fotografij. Kronološko si sledijo 104 motivi Otmarjevega življenja in dela od dijaških let do prezgodnje smrti. Prikazujejo mladega duhovnika pri Marijinem Celju – Ligu nad Kanalom, prvem dušnopastirskem službenem kraju. Sledi prikaz vipavskega obdobja, ko je bil vikar na sedežu vipavske dekanije, profesor v semenišču in dosegel zavidljiv razmah krajevnega planinskega društva. Zgovorne so fotografije, povezane s Podrago, tretjim krajem Otmarjevega službovanja. Njegovo duhovniško poslanstvo se je v teh letih prepletalo z mnogimi obveznostmi. Med njimi so dokumentiran profesorski mesti v Vipavi in na teološki fakulteti v Ljubljani, tajništvo pri Celjski Mohorjevi družbi, prevajanje Svetega pisma in radijska oddaja Quo vadis. Dobra polovica posnetkov je objavljena v knjigi. Otmarjevo podraško obdobje pa je bilo podrobneje predstavljeno z razstavo 58 fotografij. V njih je zajeto njegovo delo v župniji in med krajani Podrage. Projekcijo in razstavo je pripravila Lilijana Vidrih Lavrenčič.

Številna udeležba je potrdila priljubljenost gospoda Otmarja. Domačemu občinstvu so se pridružili Otmarjevi sodelavci, sopotniki, prijatelji, njegovi dijaki in študentje, duhovniški kolegi, sorodniki, predstavniki lokalnih skupnosti. Vsakega med njimi je z gospodom Otmarjem povezovala sled, ki mu jo je vtisnil na tak ali drugačen način.

V duhu Otmarjeve gostoljubnosti so po prireditvi njegovi Podražani poskrbeli, da so se udeleženci radi zadržali v prijateljskem pogovoru ob domači kapljici in hrani izpod spretnih rok podraških gospodinj. Bil je večer, ko je človek mnogih talentov na enem mestu ponovno združil ljudi različnih talentov.

Lilijana Vidrih Lavrenčič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!