Logo MojaObčina.si

Vipava

JUTRI
32°C
19°C
PET.
34°C
20°C

Vse o perunikah

Na Gočah smo sredi maja gostili veliko ljubiteljico perunik, kmetijsko svetovalko Lindo Kogoj. Svojo ljubezen do perunik nam je predstavila v živo, sliki in besedi. V uvodnem delu je predstavila slovenskega in mednarodno priznanega žlahtnitelja perunik Izidorja Goloba. Poudarila je, da rod perunik zajema veliko število vrst v več sekcijah, v katerih je komaj pregledno število sort. Slovensko ime je rod dobil po slovanskem bogu Perunu, strokovno ime Iris pa se nanaša na glasnico bogov z Olimpa, segajoč v grško mitologijo. V resnici pa perunike niso eksotika, saj nekaj botaničnih vrst samoniklo raste tudi pri nas. Velika večina perunik je popolnoma prezimna in tem smo namenili večer na Gočah. To so vrtne trajnice, ki pa se glede na obliko podzemnih organov v grobem delijo na korenikaste in čebulne perunike. Če izvzamemo dekorativno vrednost perunik, iz korenik ene od vrst pridobivajo pomembne izvlečke za farmacevtsko in kozmetično industrijo. Pri nas so po vrtovih najbolj razširjene bradate perunike. Sorte bradatih perunik se med seboj razlikujejo po višini cvetnih stebel, obliki in barvi cvetja ter mnogih drugih lastnostih.

Na Gočah smo doživeli še en lep sproščen večer, namenjen rožam, ki krasijo tudi Goče. Gospe Lindi smo se zahvalili za izčrpen večer in ji podarili sliko perunik goške slikarke Ljudmile Kotolupove.

Anja Godnič

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi