Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno, na vzhodu in severu bo občasno sončno vreme. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 16 °C.
5°C | 13°C
četrtek, 23.11.2017
5°C | 13°C
petek, 24.11.2017
6°C | 15°C
sobota, 25.11.2017
7°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
8°C | 9°C
Opozorila
Sreda, 22.11.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zlata Ipavska v zlati Pragi


KULTURA

| |
08.12.2012      11:55
1
A A

Zlata Ipavska v zlati Pragi


Prvi vikend v adventu glavno mesto Češke že 22 let zapovrstjo preplavljajo zborovski pevci z vseh koncev sveta, takrat se v Pragi namreč odvija mednarodni festival adventnih in božičnih pesmi s posebno nagrado Petra Ebna (International Festival of Advent and Christmas Music with Petr Eben Prize).


Zlata Ipavska v zlati Pragi
Zlata Ipavska v zlati Pragi
Deli:

Med 35 nastopajočimi zbori se je letos tega uveljavljenega vsakoletnega pevskega dogodka kot edini iz Slovenije udeležil tudi Komorni zbor Ipavska pod vodstvom Matjaža Ščeka.

 

Petr Eben, po katerem festival nosi ime, je bil skladatelj in organist, zagotovo eden izmed najbolj prepoznavnih in uveljavljenih čeških glasbenikov 20. stoletja, znan predvsem po orgelskih umetninah. Ipavska si je za svoj tekmovalni program izbrala njegovo Salve Regina, za izvedbo katere je prejela posebno nagrado v svoji kategoriji velikih zborov (big choirs).

Poleg omenjene skladbe je bil sobotni tekmovalni nastop sestavljen še iz Čopijeve Ave, Regina coelorum, O Magnum mysterium Vytautasa Miškinisa (skladba je bila napisana in posvečena Ipavski ob praznovanju njene 10 - letnice delovanja) in Aliluje makedonskega skladatelja Zaprova. Tekmovalna žirija je izbor in izvedbo zahtevnega in raznovrstnega sakralnega programa ocenila kot najboljše v kategoriji mešanih zborov in Ipavski dodelila zlato.

 

Po sobotni finalni večerni razglasitvi rezultatov in podelitvi nagrad najboljšim je sledil še nastop petih najboljših zborov festivala, ki so se potegovali za naslov grand prix. Sedemčlanska žirija je z enim glasom prednosti laskavi naziv dodelila češkemu zboru Cantica laetitia, Ipavska pa je zasedla skupno drugo mesto. Vsekakor je doseženi rezultat potrdil odlično pripravljenost pevcev in utrdil mesto Ipavske med najboljšimi zbori doma in po svetu.

 

V bogatem spremljevalnem festivalskem dogajanju so se ipavci širši zbrani praški publiki predstavili še s petkovim nastopom v baročni cerkvi svetega Nikolaja na glavnem trgu v starem mestnem jedru in krajšim nastopom na glavnem prireditvenem odru ob Tinski cerkvi, sobotno popoldne pa preživeli v že prazničnem duhu prižigajočih lučk in turističnem vzdušju z obiskom glavnih znamenitost mogočnega mesta ob reki Vltavi.

 

Polona Puc, foto Majda Božič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Ignacij Stibilj
Ignacij Stibilj Se strinjam0 Se ne strinjam0
Pohvalno in čestitam k uspehu. To je priznanje celotnem zboru , Ter zasluga pevovodij g.Matjažu, LP

21.12.2012 ob 10:56:32 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran


Latnik
Številka: 191
Izšla: 27.10.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.