Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 19.03.2018

oblačno
Danes bo oblačno. Sprva bo v notranjosti Slovenije snežilo, po nižinah Primorske pa rahlo deževalo. Čez dan bodo padavine oslabele in ponekod tudi ponehale. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem zmerna burja. Najvišje dnevne temperature bodo okoli 0, na Primorskem do 7 °C.
3°C | 6°C
torek, 18.03.2018
5°C | 10°C
sreda, 20.03.2018
-1°C | 12°C
četrtek, 21.03.2018
3°C | 9°C
petek, 22.03.2018
0°C | 10°C
Opozorila
Ponedeljek, 19.3.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
6°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zdravica - film o slovenski himni za praznik ......


KULTURA, DRUŠTVA

| |
23.12.2017      15:17
A A

Zdravica - film o slovenski himni za praznik v Ajdovščini


Na praznični dan samostojnosti in enotnosti (v torek, 26. decembra ob 18.00) bo v Dvorani prve slovenske vlade projekcija igrano dokumentarnega filma o nastanku slovenske himne Zdrav(lj)ice.


Deli:

Film je bil posnet v organizaciji Turističnega društva Podnanos pod vodstvom mladega režiserja in scenarista Nejca Furlana. Pri snemanju filma je sodelovalo okrog 150 igralcev. Glavne vloge so odigrali člani dramske skupine 'Ga pihnemo' s številni nadarjenimi igralci iz Podnanosa in okolice. Snemalno vlogo je prevzela studijska ekipa DD Studio Projekcija – Dominik Vrčon.

Zgodba o slovenski himni ima v Podnanosu dve poglavji – prvo sega že v leto 1843, ko je takratni šembiski duhovnik Matija Vrtovec izzval Franceta Prešerna, naj zloži hvalnico vinski trti. Pesnik je leto kasneje napisal napitnico, ki so jo potem uglasbili številni skladatelji, tudi Stanko Premrl iz Podnanosa. Osnutek zanjo je poleti leta 1905 še kot študent glasbe zapisal pri teti na Lozicah in to kar na 'škrtoc', papirnato vrečko. Še istega leta je na Dunaju skladbo dodelal, na novega leta dan pa je že izšla v glasbenem listu Novi akordi. Do prve izvedbe je potem preteklo še več kot deset let …

O vsem tem pripoveduje letošnji dokumentarec, ki je bil premierno predvajan junija, seveda v Podnanosu.

Vstopnina je 5 evrov.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 195
Izšla: 23.02.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.