Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 32°C
torek, 26.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 27.06.2017
17°C | 32°C
četrtek, 28.06.2017
18°C | 31°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
32°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zamolčani del Lanthierijeve bajke nagrajen s ......


KULTURA

| |
21.05.2013      12:10
A A

Zamolčani del Lanthierijeve bajke nagrajen s srebrno čipko


Ko je bil sredi marca na kamniti steni vipavskega Gostišča Podskala za javnost odprt sonetni cikel, posvečen Lanthierijevi zapuščini, ni razen avtorice Alenke Skupek nihče vedel, da ciklu manjka peti sonet. Ta zadnji, zaradi natečajnih pravil namerno zamolčani in neobjavljeni sonet, je bil na 7. slovenskih klekljarskih dnevih v Žireh med letošnjimi prvomajskimi prazniki nagrajen s srebrno čipko.


Alenka Skupek s srebrno čipko - foto Tanja Mlinar
Alenka Skupek s srebrno čipko - foto Tanja Mlinar
Deli:

Sicer pa je Alenka Skupek že stara znanka žirovskega natečaja, saj je na njem že lansko leto prejela srebrno čipko – takrat za obrnjeni sonet na temo Metulj je poljubil cvet …

V okviru 7. slovenskih klekljarskih dni je letos 27. aprila v Žireh potekal že 4. literarni natečaj za zlato, srebrno in bronasto čipko. Te čipkarske mojstrovine so naklekljale članice žirovskega Klekljarskega društva Cvetke, med nagrajence literarnega natečaja pa jih je delila pisateljica Aleksandra Veble. Tematika čipk je bila uglašena na starodobna vozila, temu primerna pesniška in prozna dela pa so nosila naslov Oj, mladost ti moja … Na natečaj je prispelo sto literarnih del iz različnih slovenskih krajev, zato je bila konkurenca precej huda. Literarni prispevki so na natečaj prispeli pod šifro, selektorica prof. Ivana Slamič pa nikakor ni imela lahkega dela. Po predstavitvi strokovnih kriterijev za izbor se je v pesniški kategoriji odločila za eno zlato, dve srebrni in dve bronasti čipki, kar pomeni, da sta si tako srebrno kot bronasto čipko delili po dve ustvarjalki.  Identiteta nagrajencev je bila razkrita šele na sami razglasitvi rezultatov.

Takrat se je izkazalo, da je bil med pesniškimi prispevki s srebrno čipko (poleg Olge Kolenc) nagrajen tudi klasični sonet z naslovom Reka poje, ki je delo vipavske ljubiteljske pesnice Alenke Skupek. Ta drugouvrščeni pesniški prispevek je še neobjavljen del sonetnega cikla Kamnita bajka, a za to zamolčano skrivnost, razen avtorice Alenke Skupek, ni vedel nihče, saj natečajna pravila zahtevajo, da mora biti na natečaj poslano delo še neobjavljeno in to pravilo je avtorica spoštovala. Sredi marca so bili tako v vipavskem Gostišču Podskala razstavljeni le štirje uokvirjeni soneti. Manjka še peti, nagrajeni.

Bronasti čipki sta si delili Jana Kolarič in Sara Remžgar, zlata čipka pa je šla v roke Majde Kočar, ki je s kantavtorskimi pesmimi tudi glasbeno obogatila večer.

Nagrajenke v kategoriji proznih del so bile Andra Jereb (zlata čipka), Ivanka Konstantino (srebrna čipka) in Nina Istenič (bronasta čipka). Letos je bila prvič podeljena tudi internacionalna literarna nagrada, ki jo je prejela Sanja Petrović. Organizatorka in voditeljica prijetnega ter sproščenega kulturnega dogodka je bila Milena Miklavčič.

Milena Ličen 


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017 | Družabni dogodki
TRADICIONALNO KRESOVANJE NA LOZICAH
01.07. - 31.07.2017 | Šport
Aktivno poletje v družbi s ŠD Rekreativček
01.07.2017 | Turizem
Rudi Bučar in Istrabend

Bodite prvi pri oddaji mnenja.