Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nastajale bodo krajevne padavine, deloma kot plohe, na zahodu tudi nevihte. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo 26 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
15°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 26°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Okrogla miza ob zaključku Premrlovega leta


KULTURA

| |
25.11.2015      14:09
A A

Okrogla miza ob zaključku Premrlovega leta


V Podnanosu letos obeležujemo 50. obletnico smrti domačina, skladatelja Stanka Premrla, in 110. obletnico njegove uglasbitve slovenske himne. Zaradi pomembnih zgodovinskih mejnikov smo domačini v sodelovanju z Občino Vipava letošnje leto razglasili za Premrlovo. Dovolj razlogov torej, da leto tudi zaključimo s počastitvijo rojaka.


Deli:

V petek, 4. decembra 2015 ob 19. uri, bo v Kulturnem domu Podnanos, v organizaciji Turistično Informativnega centra Podnanos potekala Okrogla miza v čast Stanku Premrlu. O njem bodo spregovorili dobri poznavalci njegovega dela in življenja ter Premrlovo osebnost osvetlili iz različnih zornih kotov. O tem, kakšen je bil Premrl kot duhovnik, vodja stolnega zbora in orglarske šole, kaj zaznamuje njegovo skladateljsko ustvarjanje ter kakšen je njegov pomen za narodno zavest, bodo mnenja delili:  

Jasna Nemec Novak,
Gregor Klančič,
Tomaž Tozon,
Rafko Valenčič
in
Andrej Misson
.

Stanko Premrl velja v slovenski glasbeni zgodovini za skladatelja z največjim ustvarjalnim opusom. Napisal je vek kot dva tisoč skladb, od tega okrog 800 orgelskih del. Uglasbitev Zdravljice, kot beremo v izvirnem rokopisu, je Premrl zasnoval že v času študija na dunajskem konservatoriju. Dokončal jo je jeseni leta 1905 ter hkrati pripravil za natis v glasbeni reviji Novi akordi. Skladatelj v svojem dunajskem dnevniku navaja datum 24. september, ko sam še ni dopolnil petindvajset let. S Prešernovo pesnitvijo so se spoprijeli številni slovenski skladatelji, vendar se je Premrlova zborovska uglasbitev že daleč pred osamosvojitvijo Slovenije uveljavila kot najbolj priljubljena in največkrat izvajana.

Tudi o tem, ali Premrla Slovenci dovolj cenimo, kdaj ob izvajanju Zdravljice vstanemo in kdaj ne, bodo spregovorili gostje večera, ki ga bo glasbeno obarval Mešani pevski zbor Stanko Premrl iz Podnanosa.

TIC Podnanos

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
01.07. - 31.07.2017 | Šport
Aktivno poletje v družbi s ŠD Rekreativček
01.07.2017 | Turizem
Rudi Bučar in Istrabend

Bodite prvi pri oddaji mnenja.