Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.11.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo zmerno, ponekod tudi pretežno oblačno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 6 do 13 °C.
6°C | 14°C
sreda, 22.11.2017
6°C | 14°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 13°C
petek, 24.11.2017
6°C | 15°C
sobota, 25.11.2017
8°C | 14°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Festival Svirél s Tamburjaši na Zemonu


UMETNOST

| |
22.04.2015      18:23
A A

Festival Svirél s Tamburjaši na Zemonu


Mednarodno glasbeno tekmovanje in festival Svirel se je pričelo 21. marca in končalo 12. aprila. V sedmo leto je vstopilo s koncertom Tamburjašev. Ansambel, ki ga sestavljajo mladi tamburaši iz Vipave in okolice, je nastopil pod taktirko Mojce Lavrenčič. Kot gostje so nastopili solisti: klarinetist Matej Paškvan, harfistka Maša Mozetič in Špela Črnko s harmoniko.


foto: Tomaž Semenič
foto: Tomaž Semenič
Deli:

Mednarodno glasbeno tekmovanje in festival Svirél je pričelo delovati pred sedmimi leti na Gradu Štanjel. Namenjeno je bilo odkrivanju mladih talentov pihal, trobil in tolkal. Skozi leta sta se tekmovanje in festival Svirél razširjala tako številčno kot tudi kakovostno. Vsako leto je pri ponudbi bilo nekaj novega: najprej brezplačne glasbene delavnice s priznanimi člani žirije tekmovanja, nato večerni koncerti in večdnevni festival, potem je dodalo godala in brenkala ter harmoniko, glasbo je povezalo s kulinariko v sodelovanju s kraškimi gostinci. V 2015 je preselilo posamezne etape tekmovanja na različne gradove, poleg tradicionalnega Štanjela, še na Kromberk in Dobrovo. Koncerti in festival so redna ponudba Sviréli, ki se v času tekmovanja odvijajo v večernih urah na atraktivnih prizoriščih. Na koncertih nastopajo mladi nadobudni glasbeniki z vse Slovenije in mnogih glasbenih šol, tuji tekmovalci, ki si želijo koncertiranja, gostujoči priznani glasbeniki in člani žirije.

V letu 2015 se je na Svirél prijavilo 660 mladih tekmovalcev iz Slovenije in 20 tujih držav. Na festivalu je sodelovalo 420 glasbenikov. S člani žirije, ki so jo sestavljali domači in tuji mednarodno uveljavljeni koncertanti in profesorji ter korepetitorji, je združilo pod isto 'streho' okrog 1200 glasbenikov vseh starosti.

Med nastopajočimi na festivalu so letos bili tudi mladi tamburaši iz ansambla Tamburjaši. V čudoviti dvorani dvorca Zemono s svojimi finimi freskami nas je topla glasba Tamburjašev popeljala v skrivnostne in oddaljene glasbene svetove. Program je bil razdeljen na vsebinsko tehtnejši in na zabavnejši. V začetnem delu smo se seznanili s tamburo v izvirnih skladbah napisanih za to glasbilo. Slišali smo jo v skladbah slovenskih in tujih avtorjev. Najbolj je bila zanimiva Vipavska tamburja, ki jo je slovenski skladatelj Črt Sojar Voglar posvetil prav temu glasbilu. Po tem je na oder stopila solistka Maša Mozetič in nas popeljala v čarobni svet harfe. Izvedla je zahtevno Händlovo Passacaglio, sledila je akrobatska skladba z mnogimi zvočnimi učinki Carlosa Salzeda, ki velja za enega najpomembnejših na področju harfe. Svoj nastop je zaključila z delom Adagio amoroso slovenskega skladatelja Zvonimirja Cigliča. Sledil je del, kjer so bile skladbe svetovne literature v priredbi za tamburo. Slišali smo odlomek iz opere Cavalleria Rusticana in drugi stavek iz Mozartovega Koncerta za klarinet, kjer je kot solist s tamburaši nastopil odlični Matej Paškvan. Mladi klarinetist je nastopil še ob spremljavi pianistke Bernarde Paškvan. Skupaj sta sijajno poustvarila virtuozno skladbo Tema in variacije Anteja Grgina. Za zaključek je s harmoniko Špela Črnko ob spremljavi Tamburjašev poskrbela še za zabavnejši del koncerta, kjer so zazvenele zmeraj očarljive Tico tico in I could have danced all night. Zaključek je minil v nekoliko navihanem razpoloženju s skladbo The typewriter. To je glasbeno delo namenjeno tipkalnemu stroju in orkestru. Odlična tolkalistka Anja Lavrenčič nas je razveselila z nastopom na tipkalni stroj.

Metka Sulič, ekipa Svirél
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 191
Izšla: 27.10.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.