Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.10.2018

jasno
Ponoči bo na Primorskem pretežno jasno, pihala bo zmerna burja. Drugod v notranjosti države bo večinoma oblačno, predvsem v jugovzhodnih krajih bo občasno še možen rahel dež. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, ob morju okoli 10, v Gornjesavski dolini okoli 0 °C.
6°C | 18°C
torek, 23.10.2018
7°C | 19°C
sreda, 24.10.2018
9°C | 21°C
četrtek, 25.10.2018
6°C | 18°C
Opozorila
Nedelja, 21.10.2018 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
18°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Družina Daneu in Lozice


KULTURA

| |
26.09.2016      14:52
A A

Družina Daneu in Lozice


Društvo Zdravljica z Lozic in Lavričeva knjižnica Ajdovščina sta v soboto, 17. septembra na Lozicah predstavila knjigo Družina Daneu, starinarji.


Deli:

Zgodba slovenske družine Daneu je ena tistih fascinantnih srednjeevropskih družinskih štorij, ki se vije čez več držav, skozi dve stoletji in obsegajo več dejavnosti. Pripoved o družini Daneu se začne ob koncu 19. stoletja na Opčinah, delno tudi na Lozicah. Njen glavni protagonist je Vincenc, za katerega zemljepisne razdalje ne predstavljajo težav. Če ni dela v Trstu, ga najde v Palermu. Ko je postal veljak na Siciliji, odide na 'neodkrito' Sardinijo. Temu pristopu potem sledijo tudi njegovi potomci, pri čemer jim jezik ni nikoli predstavljal ovire, saj so praviloma govorili šest, sedem jezikov. Poslujejo tudi drugod po Evropi in v času obeh svetovnih vojn.

Vincenc se je na Sicilijo preselil leta 1885, kmalu postal uspešen preprodajalec starin. S prihranki je kupil pohištvo propadle palermske plemiške družine in najel prodajne prostore nedaleč stran od mestne katedrale. Njegov izbor starin je pritegnil pozornost lokalnih zbiralcev in imovitih kupcev, predvsem nemških baronov in angleških lordov.

Raznoliko družinsko preteklost in njeno dediščino je kot vešča starinarka zbirala Ančka Daneu, ki se je namenila napisati družinsko kroniko, vendar se je prej poslovila. Njeno nalogo je prevzela Alessandra Lavagnino, italijanska pisateljica in avtorica številnih literarnih del, ki živi v Palermu, in doživeto, sproščeno in duhovito popisala prigode družine Daneu. Družina je bila tesno, tudi sorodstveno preko porok, povezana z ugledno loziško družino Žvanut (Gaucovimi) kot tudi s samo vasjo, od koder so praviloma prihajale pomočnice.   

Predstavitev v polnem Domu krajanov je povezoval domačin, jezuit Miran Žvanut, obogatil jo je kulturni program zbora Matija Vrtovec iz Podnanosa. Miran Žvanut je z vprašanji spretno povezal avtorico spremne besede zgodovinarko, dr. Marto Verginella (Filozofska fakulteta v Ljubljani) s prevajalskim dosežkom prevajalca Vasje Bratina (prevedel je večino del Umberta Eca in številna druga dela iz italijanščine, hrvaščine in angleščine). Hiša Gaucovih še stoji tik za stavbo krajevne skupnosti.

rl, foto KS Lozice
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 201
Izšla: 05.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
24.10.2018 | Tečaji in delavnice
ŠOLA ZA STARŠE 2018

Bodite prvi pri oddaji mnenja.