Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dragoceni zapisi Žige Herbersteina


KULTURA, DOGODKI

| |
16.04.2015      18:10
A A

Dragoceni zapisi Žige Herbersteina


Zavod za turizem Vipava v sodelovanju z Lavričevo knjižnico Ajdovščina in Knjižnico Ivana Potrča iz Ptuja pripravlja razstavo o znamenitemu Vipavcu Žigu Herbersteinu, ki bo v kapeli Lanthierijeve graščine na ogled med 7. in 21. majem 2015. Na ogled bo tudi faksimilna izdaja Herbersteinovega dela GRATAE POSTERIATI (Ljubemu zanamstvu), 1560.


Portret Žige Herbersteina v ceremonialnih oblačilih, ki mu jih je podaril sultan Sulejman Veličastni na pogajanjih leta 1541 (Gratae posteritati, 1560). Foto: Knjižnica Ivana Potrča Ptuj
Portret Žige Herbersteina v ceremonialnih oblačilih, ki mu jih je podaril sultan Sulejman Veličastni na pogajanjih leta ...
Deli:
Listanje po delu Gratae posteritati Žige Herbersteina je izjemno vznemirljivo, saj vsebuje zanimive avtobiografske zapise, pesmi in redko ohranjene kolorirane grafike. Faksimilirana izdaja nekoč znamenite, danes pa manj znane knjige iz leta 1560 je zato toliko bolj dobrodošla.

Knjigo, ki v prevodu pomenil Ljubemu zanamstvu, hranijo v Knjižnici Ivana Potrča na Ptuju. Gre za enega izmed redkih ohranjenih koloriranih izvodov na svetu, ki je nekoč polnil zbirko bogate družine Herberstein na Ptuju.

Knjižnica Ivana Potrča Ptuj je faksimilirano izdajo letos izdala v sodelovanju z Umetniškim kabinetom Primoža Premzla.

Delo spremljajo obsežna študijska izdaja, ki med drugim prinaša prvi prevod dela v slovenščino, komentar k prevodu in štiri spremne študije. Pod prevod s komentarjem se podpisuje Matej Hriberšek, spremne študije pa sta poleg njega in Jedert Vodopivec Tomažič prispevala še Dejan Zadravec in Polona Vidmar. Delo, ki sodi v sam vrh evropske knjižne dediščine, je v bibliofilski izdaji izšlo v 100 ročno oštevilčenih izvodih.

Žiga Herberstein, član družine, ki izvira iz gradu Herberstein ob reki Bistrici (Feistritz) blizu Gleisdorfa na avstrijskem Štajerskem, se je rodil 23. avgusta 1486 v Vipavi. Slovenščine se je naučil med šolanjem v rojstnem kraju, študij pa je vpisal leta 1499 na dunajski univerzi. Po končanem šolanju se je posvetil vojaški karieri in se izkazal kot pogumen mož in dober strateg, leta 1514 ga je v službo vzel cesar Maksimiljan I.

Kot habsburški diplomat je opravil skoraj 70 službenih potovanj v nemške dežele, v vojaškem taboru pri Budimu pa se je srečal tudi s sultanom Sulejmanom Veličastnim. Dvakrat je obiskal Rusijo oziroma Moskovsko kneževino in jo prvi podrobno opisal v znamenitem delu Moskovski zapiski (1549).

Zadnje desetletje je svoje življenje in delovanje popisal v več avtobiografskih delih, ki so pomemben zgodovinski vir za proučevanje 16. stoletja. Velik del je posvetil tudi pesniškemu delu.

Žiga Herberstein je dočakal visoko starost, 79 let mu je bilo, ko je leta 1566 umrl na Dunaju. Pokopan je v tamkajšnji cerkvi sv. Mihaela.

Vabljeni na otvoritev razstave 7. maja.

rl

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!