Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
Popoldne in zvečer bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter.
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
16°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
16°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 18h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja. Močni sunki zahodnega vetra in nalivi bodo ob prehodu hladne fronte najprej (okoli 22. ure) zajeli obalo, nato pa v približno treh urah prešli vso Slovenijo.
18°C
27°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

8. februar, ki se je zgodil 18. oktobra lani ......


KULTURA

| |
17.02.2014      11:01
A A

8. februar, ki se je zgodil 18. oktobra lani - nagrajena samozaložniška knjiga Tine Kodre


Računalniška tehnika in digitalni tisk sta bistveno poenostavila in pocenila pot do izdaje knjig. Zato pogosto velja prepričanje, da je vsebina knjige, izdane v samozaložbi, nekvalitetna. Da je to prepričanje lahko zelo zmotno, in da ne more veljati kar vsevprek, dokazuje nagrajeni roman Beli morski pes, vitez v postelji, katerega avtorica je vipavska novinarka in pisateljica Tina Kodre.


Deli:

Roman je bil po mnenju strokovne komisije oktobra 2013 razglašen za najboljšo samozaložniško knjigo, izdano v predhodnem letu. Zato se je za Tino Kodre in za njene zveste bralce letošnji 8. februar zgodil že oktobra lani, ob razglasitvi nagrade v Slovenj Gradcu.

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti že vrsto let organizira natečaj za najboljšo samozaložniško knjigo. To naj bi pripomoglo tudi k temu, da kvalitetne samozaložniške knjige med izdelki velikih založb in številnih samozaložb ne bi ostale neopažene. Natečajna pravila so zahtevala, da mora biti knjiga v celoti ali delno financirana z lastnimi sredstvi, spadati pa sme med pesniška, prozna ali dramska besedila. Avtorica je izdajo nagrajenega romana v celoti financirala sama.
Na natečaj je izpod peresa 25-ih avtorjev ali avtoric prispelo 31 knjig. Člana komisije Goran Gluvič, pisatelj in dramaturg, in mag. Barbara Rigler, svetovalka za literarno dejavnost ter odgovorna urednica revije Mentor, sta med petimi finalisti za najboljšo knjigo ocenila prav zadnji roman Tine Kodre, rojene 1978 v Šempetru pri Novi Gorici in s stalnim bivališčem v Podnanosu.

Roman Beli morski pes, vitez v postelji, je strokovna komisija ocenila kot knjigo »daleč najbolj ustrezno glede kriterijev izdajanja samostojnih knjig« ter kot knjigo, ki »tudi po kvalitetni vsebini in obliki presega ostale avtorje«. Najbolj laskav pa je naslednji del strokovne utemeljitve nagrade: »Roman Tine Kodre, poleg zanimive in napete zgodbe, vsebuje nekaj več, kar vsebujejo povprečni, pa tudi vrhunski slovenski romani: vedno prisotno samoironijo, ubesedeno v duhovite prispodobe.«

Revija Mentor je najboljši avtorici na osrednji prireditvi Festivala mlade literature Urška v kulturnem domu v Slovenj Gradcu za nagrado podelila grafiko akademskega slikarja Karla Pečka.
Avtorica se aktualnih ter hkrati večnih literarnih tem loteva na kritičen in samoironičen način, ki ga je zasnovala že v svojih prejšnjih delih (Obračun, 2008; Tovarna marmelade, 2012). Snovi za pisanje ji zagotovo ne bo zmanjkalo, zato bralci nestrpno pričakujemo, s čim nas bo presenetila v bodoče. 
Tekst Alenka Skupek, foto Ivo Skupek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
01.07. - 31.07.2017 | Šport
Aktivno poletje v družbi s ŠD Rekreativček
01.07.2017 | Turizem
Rudi Bučar in Istrabend
07.07.2017 | Kultura
Opera Nabucco
01.07. - 31.07.2017 | Šport
Aktivno poletje v družbi s ŠD Rekreativček
01.07.2017 | Turizem
Rudi Bučar in Istrabend
02.07.2017 | Turizem
Društvo sv. Štefan na Furmanskem prazniku v Postojni
07.07.2017 | Kultura
Opera Nabucco

Bodite prvi pri oddaji mnenja.