Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

V OBČINI TRŽIČ VRHUNEC PRAZNOVANJA ......


OBČINSKE, DOGODKI, UMETNOST

| |
09.06.2016      11:42
A A

V OBČINI TRŽIČ VRHUNEC PRAZNOVANJA POLSTOLETNEGA POBRATENJA S FRANCOZI


V Tržiču že dober mesec potekajo aktivnosti v zvezi s praznovanjem 50. letnice pobratenja med občinama Tržič in Sainte-Marie-aux-Mines. Številčna francoska delegacija danes popoldne prihaja v prijateljsko mesto, v katerem bo prisostvovala dogodkom ob vrhuncu praznovanja polstoletnega sodelovanja med mestoma.


Japonski kipar Seiji Kimoto razstavlja v Tržiču
Japonski kipar Seiji Kimoto razstavlja v Tržiču
Deli:

» Naši prijatelji so že na dolgi poti iz Alzacije v Tržič. Težko čakamo trenutek, da si spet sežemo v roke, se objamemo in  pokramljamo o dogodkih,  ki so se in se še bodo zvrstili. Dogodkov in priložnosti za druženje, sproščen pogovor in utrjevanje prijateljstva bo v prihodnjih dneh obilo,« se srečanje veseli župan Občine Tržič mag. Borut Sajovic.      

 

Danes popoldne (četrtek, 9. junij 2016) ob 17. uri bodo gostje iz Francije prisotni na odprtju razstave japonskega umetnika Seijija Kimota  v Paviljonu NOB. Kiparska razstava z naslovom Moč in Nemoč v okviru eksistencialnih tem človeštva, človekove svobode, minljivosti in trpljenja opozarja na zlorabo moči in trpljenje posameznika. Na ogled bo 12 skulptur, ki jih je avtor posvetil žrtvam koncentracijskih taborišč. Za to priložnost je naredil dve skulpturi posvečeni Taborišču Ljubelj jug in sever. Na razstavi, ki jo bo odprl tržiški župan mag. Borut Sajovic, bo prisoten avtor, o njegovih delih pa  bo spregovorila njegova žena Ursula Kimoto.

 

Pol ure pred odprtjem razstave, ob 16. 30, bo s kratkim kulturno-plesnim programom tudi uradno odprtje dokončno prenovljenega Paviljona NOB in ploščadi pred njegovim vhodom. Paviljon NOB v Tržiču je bil v okviru projekta REAAL v lanskem letu deležen temeljite energetske sanacije in gradbene prenove. Obnova je bila delno sofinancirana s strani Švicarskega prispevka – slovensko švicarskega programa sodelovanja za zmanjševanje gospodarskih in socialnih razlik v razširjeni Evropski uniji. Izjemen galerijski prostor mesta je v letošnji pomladi dobil prenovljeno ploščad pred vhodom, konserviran spomenik Stojana Batiča pred vhodom, prenovljen povezovalni mostič med Paviljonom NOB in poštno stavbo, urejeno okolico z osvetlitvijo.

  

»Paviljon, ugleden objekt zgodovinskega spomina v mestnem jedru, dobiva  svež, aktiven, deloven videz. Ne želimo prikazati nobene ideološke zgodbe ali delitve, pač pa v ospredje postavljamo človeka, žrtev, z željo,  da se tragedija zasužnjevanja človeka po človeku nikdar več ne ponovi. To je tudi glavno sporočilo razstave japonskega kiparja v Paviljonu NOB,« pove tržiški župan mag. Borut Sajovic. 

 

V petek, 10. junija 2016, ob 18. uri bo mimohod po Trgu svobode, v katerem bo sodelovalo več kot šeststo udeležencev, ki so kakorkoli vpeti v zgodbo pobratenja.  Uro in pol kasneje, ob 19.30 uri, bo  slavnostna akademija v Dvorani tržiških olimpijcev. Na njej bo prisoten tudi častni občan obeh občin in podpisnik listine o pobratenju Tine Tomazin. Poleg tržiškega župana bo zbrane nagovoril in se vsem, ki so se petdeset let ukvarjali s pobratenjem in ga ustvarili takšnega kot je danes, zahvalil tudi župan Občine Sainte-Marie-aux-Mines Claude Abel.  Na akademiji bodo podeljene zahvale in priznanja najzaslužnejšim za uspešno dolgoletno sodelovanje.

 

Pri povezovanju in pobratenju imata v izjemno vlogo Paul Bauman in Armand Fleck. Njima v čast in spomin bo v soboto, 11. junija 2016, ob 9. uri odkrita spominska plošča v Parku pobratenja.

 

Mogočna zgodba prijateljstva se bo nadaljevala v soboto, ob 11. uri na slovesnosti, ki jo Občina Tržič, Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije in Zveza borcev za vrednote NOB Tržič pripravljajo v spomin na 71. obletnico osvoboditve koncentracijskega taborišča pod Ljubeljem. V imenu koordinacijskega odbora žrtev vojnega nasilja pri ZZB bo zbrane nagovorila Vesna Dobre, pozdravni nagovor bosta imela župana občin Tržič in Sainte-Marie-aux-Mines, mag. Borut Sajovic in Claude Abel, slavnostni govornik bo Boris Pahor, antifašist, taboriščnik in literat.

 

Častni pokrovitelj vseh prireditev in slovesnosti v počastitev 50. letnice pobratenja med občinama je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

 

Vabilu na omenjene dogodke ob koncu tedna, dodajamo še povabilo na koncert glasbeno-folklorne skupine Accordina, ki je v soboto, 11. junija 2016, ob 18. uri zaradi napovedi slabega vremena iz Atrija Občine Tržič prestavljen v dvorano Kulturnega centra Tržič in na  predstavitev knjige dr. Bojana Knifice z naslovom Odkrit pogled in čvrst stisk rok, ki bo v torek, 14. junija 2016, ob 19. uri v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču. Izjemna dvojezična knjiga je nastala kot zgodovinski zapis polstoletnega pobratenja in sodelovanja s francoskimi prijatelji, ki se obiska Tržičank in Tržičanov v času od 14. do 17. julija letos, prav iskreno veselijo.

 
Priloge:
Neznan tip datoteke
izjava_zupanobcinetrzicmag.borutsajovicopricakovanjufrancoskihprijateljev.mp3
65186_izjava_zupanobcinetrzicmag.borutsajovicopricakovanjufrancoskihprijateljev.mp3 (758,25 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Tržič? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
GONG JOGA - vabljeni!
24.10.2017 | Kultura
Predavanje MISIJA BLIŽNJI VZHOD
25.10.2017 | Kultura
Filmski večer v knjižnici
26.10.2017 | Kultura
Ura pravljic s policisti
19.10.2017 | Kultura
Ura pravljic – Zverinice iz Smeholandije
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
GONG JOGA - vabljeni!
21.10.2017 | Šport
Državno prvenstvo v športnem plezanju v Tržiču
24.10.2017 | Kultura
Predavanje MISIJA BLIŽNJI VZHOD
25.10.2017 | Kultura
Filmski večer v knjižnici
Radio v živo