Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na severu in vzhodu delno razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah severne Slovenije od -3 do 0.
-1°C | 13°C
četrtek, 23.11.2017
3°C | 12°C
petek, 24.11.2017
-2°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

OBČINA TRŽIČ LASTNICA KULTURNEGA SPOMENIKA ......


OBČINSKE

| |
03.09.2014      17:06
A A

OBČINA TRŽIČ LASTNICA KULTURNEGA SPOMENIKA DRŽAVNEGA POMENA – TABORIŠČA LJUBELJ


Minister za kulturo dr. Uroš Grilc in župan Občine Tržič mag. Borut Sajovic sta danes dopoldne podpisala pogodbo o neodplačnem prenosu kulturnega spomenika državnega pomena Podljubelj – taborišče Ljubelj na Občino Tržič.


Minister za kulturo dr. Uroš Grilc in župan mag. Borut Sajovic med podpisom pogodbe
Minister za kulturo dr. Uroš Grilc in župan mag. Borut Sajovic med podpisom pogodbe
Deli:
Taborišče Ljubelj je edini avtentični materialni ostanek nemškega koncentracijskega taborišča Mauthausen na tleh Slovenije in je skupaj s spomenikom osrednje simbolno spominsko mesto za vse žrtve taborišč iz Slovenije med drugo svetovno vojno, ter tako pomemben del kulturne dediščine Republike Slovenije. Z neodplačnim prenosom nepremičnine s strani države na Občino Tržič, ta pridobiva del kulturnega spomenika, ki ga bo z evropskimi sredstvi obnovila ter vključila v turistično ponudbo, ter s tem omogočala boljšo in večjo javno dostopnost in rabo skladno z družbenim pomenom spomenika. Kot je povedal minister za kulturo dr. Uroš Grilc sta s tem podpisom pogodbe s tržiškim županom mag. Borutom Sajovicem rešila zelo dolgo in zagatno zgodbo, ki je potrebovala precej konkretne volje in jasne vizije, kako z upravljanjem spomenika državnega pomena v prihodnje. “Zelo pomembo se mi zdi, da je s tem podpisom dana vizija taborišču Ljubelj, da bodo ostanki podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen dostojen spomenik taboriščnikom in opomin prihodnjim rodovom,” pravi minister dr. Grilc. Prepričan je, da se bo s prenosom nepremičnin na občino zmanjšala razdrobljenost upravljanja kulturnega spomenika, boljša bosta tudi promocija in organizacija ter zagotovljeni bodo pogoji za izvajanje pedagoških in drugih programov. “V to sem še toliko bolj gotov, ker je upravljalec spomenika Tržiški muzej, ki ima status pooblaščenega muzeja in je usposobljen za to,” je povedal minister za kulturo dr. Uroš Grilc o projektu, ki ga je vodilo Ministrstvo za kulturo, ob podpori Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki pokriva področje vojnih grobišč in Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov. Zapletena lastniško upravljalska struktura je tako postala jasna. Odslej je lastnik taborišča Ljubelj Občina Tržič. Po besedah župana Občine Tržič mag. Boruta Sajovica je že izdelana programska naloga ureditve spomeniškega območja. V dobrem letu dni naj bi bila izdelana projektna dokumentacija za pridobitev vseh dovoljenj. “Drugo leto bo minilo 70 let, kar je v taborišču Ljubelj trpelo kar trinajst evropskih narodov. Za našo občino je lastništvo tega območja nedvomno velik izziv. Pripravljen imamo načrt in program obnove, pri kateri računamo na evropska sredstva. Ohranili bomo avtentično sporočilo. Tu so trpeli ljudje, bili so drugačni časi, nekdanji predor na Ljubelju je ločeval, današnji povezuje. Potrebno je ohraniti sporočilo skupne zgodbe evropskih narodov, krepiti sodelovanje s sosedi in na ustrezno, dostojanstveno mesto postaviti samo človeka, njegovo trpljenje in zatiranje ter jasno sporočilo, da se kaj takega ne sme nikoli več ponoviti,” pravi župan Občine Tržič mag. Borut Sajovic. Prenos nepremičnine taborišča na Ljubelju z države na občino je še en dokaz več, da je Občina Tržič dober in pravi gospodar. Idilični, alpski planini Korošica, s katero upravlja občina in nekdanjemu vojaškemu strelišču v Križah, ki se je spremenilo v najlepši BMX poligon daleč naokoli, se zdaj pridružuje še taborišče Ljubelj, kulturni spomenik, za katerega bosta tudi v prihodnje tako Ministrstvo za kulturo kot Ministrstvo za delo, družine, socialne zadeve in enake možnosti, namenjali sredstva za redno vzdrževanje.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Tržič? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
November 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.11.2017
Danes ni dogodkov.
22.11.2017 | Kultura
Potopis Zahodna Avstralija
25.11.201 | Kultura
Mednarodni strokovni simpozij in slavnostna akademija
25.11.2017 | Družabni dogodki
VEČER DRUŽABNIH IGER
28.11.2017 | Kultura
Filmski večer v knjižnici
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo