Logo MojaObčina.si

Tržič

JUTRI
14°C
0°C
SOB.
6°C
-6°C
6281

JAVNA RAZPRAVA O PROMETU V OBČINI TRŽIČ IN ULIČNI FESTIVAL

Ob odprtju Evropskega tedna mobilnosti, ki bo potekal od 16. do 22. septembra, bo Občina Tržič v petek, 16. septembra na Trgu svobode v Tržiču organizirala Ulični festival, v okviru katerega bo potekala tudi razprava o viziji prometa v občini Tržič. Trg svobode, ki bo ta dan v popoldanskem in večernem času zaprt za motorni promet, bo tako postal prireditveni prostor z raznovrstnimi dejavnostmi, namenjenimi različnim skupinam prebivalcev.

Namen dogodka je v središču mesta dvigniti zavest o pomenu zaprtja ulice za motorni promet, spodbujanje pešačenja in ukrepanje na področju zmanjšanja emisij nevarnih delcev iz prometa.  Potekal bo v okviru priprave Celostne prometne strategije v Občini Tržič. Naš cilj je prisluhniti željam lokalnih lokalnih prebivalcev in oblikovati predlog ukrepov in vizijo prometa v občini.

 

V današnjem času ljudje potujemo več in dlje, večino poti pa naredimo z avtomobili. Sodoben življenjski slog od ljudi zahteva večjo mobilnost, zaradi česar se povečuje odvisnost od avtomobilov, kar posledično škodljivo vpliva tudi na naše zdravje.

 

Promet vedno intenzivneje obremenjuje okolje. Prometna infrastruktura, namenjena motoriziranim vozilom, omejuje druge oblike mobilnosti, promet na njej pa obremenjuje okolje z izpusti škodljivih snovi. Promet porabi tretjino vse primarne energije in je eden največjih ter najbolj razpršenih porabnikov neobnovljivih virov energije. Zaradi porasta števila motornih vozil in povečane mobilnosti so se ustrezno povečali tudi izpusti CO2 kot najpomembnejšega toplogrednega plina. Podatki so skrb vzbujajoči in zahtevajo uvajanje učinkovitejših ter čistejših načinov prevoza, s katerimi bi zmanjšali onesnaževanje zraka, hrup, segrevanje ozračja in s tem vplive avtomobilskega prometa na zdravje ljudi ter kakovost življenja v mestih.

 

Evropski dan brez avtomobila je bil prvič organiziran v Franciji leta 1998, zamišljen pa je bil kot priložnost, s katero lahko mesta pokažejo svoja prizadevanja za varstvo okolja. Vsak 22. september se lahko mestna središča predstavijo v drugačni luči in izvedejo ključne dejavnosti, namenjene omejevanju avtomobilskega prometa na določenih območjih, spodbujanju uporabe trajnostnih oblik prevoza in ozaveščanju prebivalcev o vplivih njihove izbire potovalnega načina.

 

22. septembra  bomo v Tržiču praznovali brez motornega prometa v mestnem središču in odkrivali, čemu, namesto avtomobilov, lahko namenimo dragoceni javni prostor. V ta namen bo ulica Trg svobode zaprta za motorni promet ter namenjena prebivalcem in obiskovalcem, da  doživijo mesto brez avtomobila.

 

 Občina Tržič in Evropski teden mobilnosti vas vabita, da se pridružite milijonom ljudi po vsej Evropi, ki hočejo biti mobilni na učinkovitejši in pametnejši način. Vrnimo svojemu mestu šarm in s svojo izbiro prevoznega sredstva pomagajmo k njegovi uspešnosti. Pustite avto doma ter se v službo, šolo ali po drugih opravkih odpravite na trajnosten način.

 

PROGRAM ULIČNEGA FESTIVALA:

 

16:00 otvoritev dogodka – pozdravni nagovor župana mag. Boruta Sajovica

16:00 – 18:00 – javna razprava o prometu v Občini Tržič


1. del: Razprava o viziji
Kakšna je vaša vizija razvoja prometa v Občini Tržič? Vizija je splošna odločitev, kakšen naj bo promet v prihodnosti.

 

2. del: Razprava o ukrepih
V okviru Celostne prometne strategije je bila izdelana Analiza stanja prometa v Tržiču. Smo v fazi iskanja ukrepov, ki bodo doprinesli k temu, da bo mobilnost v Občini Tržič izboljšana, obenem pa tudi kakovost življenja.  Vabljeni vsi občani, da se nam pridružite!

18:00 – 18:15 – žrebanje nagrad nagradne igre Ankete o mobilnosti v Tržiču

18:15 – 19:15 – nastop plesnih skupin in zborov (Pevski zbor OŠ Križe, Plesni Studio Špela, Plesni klub Tržič)

19:15 – film Boj za ulice (Contested streets: Breaking New York city gridlock, režija: Stefan Schaefer)

16:00 – 19:00 – brezplačen kolesarski servis in testiranje električnih koles (Kolesarska trgovina Grašca)

16:00 – 19:00 – kalkulator stroškov avtomobila (Društvo Focus)

16:00 – 19:00 – Knjižnica pod krošnjami (Zavod Divja misel)

16:00 – 19:00 – razstava otrok o viziji prometa (OŠ Tržič, OŠ Križe, OŠ Lom)

16:00 – 19:00 – risanje s kredami

 

17:00 - 19:00 – poslikava obraza (Svet zabave)

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.

Miklavž Bole 18. 09. 2016

Spoštovani ! Predno se vklučim v razparvo, ki je v prispevku predbvidena, bi bilo potrebno, da se seznanim z vizijo (verjetno obstaja) in seveda z Analizo stanja prometa v Tržiču. Kje ju lahko prodobim ? Hvala in LP!