Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo deloma sončno s popoldansko spremenljivo oblačnostjo. Sredi dneva in popoldne bodo nastale krajevne nevihte. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 34 stopinj C.
19°C | 31°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 26°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 29°C
torek, 27.06.2017
15°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
17°C | 32°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 11h
V večjem delu Slovenije bo danes toplotna obremenitev še visoka.
19°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

DANES ODPRTJE POTI TREH ZVONOV IN ZAKLJUČEK ......


TURIZEM, OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI, OBVESTILA

| |
24.06.2014      11:49
A A

DANES ODPRTJE POTI TREH ZVONOV IN ZAKLJUČEK PROJEKTA UČNE POTI GORENJSKE


Občina Tržič in Občina Naklo sta danes dopoldne v Rokovnjaškem taboru v osrčju gozdov Udin boršta pripravili novinarsko konferenco "UČNE POTI GORENJSKE – UDIN BORŠT”. Na njej so župan Občine Tržič mag. Borut Sajovic, podžupan Občine Naklo Albin Golba in vodja projekta mag. Mojca Aljančič predstavili projekt in izvedene aktivnosti, ki so potekale od spomladi 2013.


Deli:
Operacija ''Učne poti Gorenjske – Udin boršt'' je bila sicer namenjeno okrepitvi predstavljanja naravnih in podeželskih znamenitosti širšega območja Udin boršta, s tem pa spodbuditvi oz. promociji razvoja sonaravnega turizma, rekreacije ter regionalno pomembnega naravoslovnega izobraževanja na njegovem širšem območju. Vrednost projekta, ki znaša 183.000 EUR (z DDV), delno financira Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Projekt se izvaja v okviru Operativnega program krepitve regionalnih razvojnih potencialov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete: Razvoj regij; prednostne usmeritve: Regionalni razvojni programi.« V okviru partnerskega projekta ''Učne poti Gorenjske – Udin boršt'', se je v letih 2013 in 2014 z vzpostavitvijo opreme in infrastrukture za obiskovalce tega območja, turistično-naravoslovnimi dogodki in novimi promocijsko-izobraževalnimi gradivi in orodji (spletna stran, promocijske zloženke…), želelo predstaviti in aktivirati širok nabor možnosti za aktivno doživljanje narave in podeželja na območju Udin boršta z okolico. Le-te predstavljajo priložnost za razvoj sonaravnega turizma, rekreacije ter regionalno pomembnega naravoslovnega izobraževanja. Udin boršt, ki leži v osrčju Gorenjske, je zaradi svojih naravnih, podeželskih in kulturnih znamenitosti zagotovo edinstveno območje. Tukajšnje jame, vrtače, slepa dolina in kraški izviri so tudi po mnenju strokovnjakov najbolj značilen primer konglomeratnega krasa v Sloveniji. Zaradi takega površja je Udin boršt ostal največje območje nižinskega gozda v osrednji Sloveniji. Vasi, ki se z vseh strani ''zaraščajo'' v njegove terase in gozdove, skrivajo bogato dediščino podeželske arhitekture, praznikov, domačih obrti in običajev. V operaciji je prišlo na območju Udin boršta prvič do dejanskega razvojnega sodelovanja dveh občin (od treh, ki si delijo to območje) preko občinskih meja. Prav tako je pomembno, da so poleg občin aktivno, tudi s svojimi pobudami, sodelovala številna lokalna društva in organizacije, šole, pa tudi posamezniki in področni strokovnjaki.

Zelo zanimiva je tudi 150-letna dediščina rokovnjačev oz. rokovnjaštva, kompleksnega zgodovinskega in socialnega pojava iz 18. in 19. stoletja. Do danes je rokovnjaštvo pridobilo veliko romantičnega in dramatičnega pridiha, prav v gozdovih Udin boršta pa so rokovnjači imeli enega najmočnejših središč oz. oporišč na Slovenskem.  Udin boršt ima že dolgo posebno mesto pri domačinih iz občin Naklo, Tržič in Kranj, ki si ga delijo. Pomeni jim obširna ''zelena'' pljuča, kamor hodijo na sprehode ali kakšno drugo rekreacijo ter uživati sveže in hladnejše okolje v vročih poletnih mesecih. Gozdne lokacije, kot je ''rokovnjaška'' točka Pod Krivo jelko v osrčju Udin boršta, so po zaslugi prizadevnih lokalnih društev (npr. KTD Pod krivo jelko) tudi edinstveni kraji za srečevanje prijateljev.

Navkljub omenjenemu so bile te znamenitosti zaradi pomanjkanja informativnih gradiv in turistične opreme zunanjim obiskovalcem še precej nepoznane, kar je škoda, saj naravna in kulturna dediščina območja ponuja dobre možnosti za razvoj sonaravnega turizma, rekreacije ter regionalno pomembnega naravoslovnega izobraževanja.

Danes popoldne bo v KS Sebenje zaključna prireditev projetka "UČNE POTI GORENJSKE - UDIN BORŠT" in odprtje "POTI TREH ZVONOV". Ob 16. uri se začne vaški sejem lokalnih izdelkov na stojnicah, ob 17. uri ste vabljeni na pohod po "Poti treh zvonov", ob 19.30 bo svečan zaključek projekta s predstavitvijo izvedenega projekta, kulturnim programom in govori županov Občine Tržič in Občine Naklo, potem pa sledi druženje z zabavnim programom. Za obilico dobrot bodo poskrbele vaške žene.0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Tržič? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Tržič
Občina Tržič
TRG SVOBODE 18
Tel:(04) 597 15 10
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
03.07. - 08.07.2017 | Tečaji in delavnice
6 DNEVNI POLETNI JOGIJSKI IZZIV v naravi pod Dobrčo
03.07. - 31.07.2017 | Tečaji in delavnice
POLETNA JOGA V NARAVI
26.06.2017 | Šport
PILATES na travi vsak ponedeljek do konca avgusta. v Podljubelju.
03.07. - 08.07.2017 | Tečaji in delavnice
6 DNEVNI POLETNI JOGIJSKI IZZIV v naravi pod Dobrčo
03.07. - 31.07.2017 | Tečaji in delavnice
POLETNA JOGA V NARAVI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo