Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 26°C
torek, 26.06.2017
17°C | 29°C
sreda, 27.06.2017
15°C | 30°C
četrtek, 28.06.2017
17°C | 32°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

DVE NOVI KNJIGI


KULTURA

| |
12.01.2016      13:44
A A

DVE NOVI KNJIGI


Ob koncu leta 2015 je Zgodovinski arhiv Ljubljana v seriji Gradivo in razprave izdal knjigo Gorazda Stariha Tržič v arhivskem gradivu fonda Občina Tržič (1860–1920), Tržiški muzej pa knjigo z naslovom Usnje vseh barv, avtorja dr. Bojana Knifica.


Dr. Bojan Knific, Usnje vseh barv.
Dr. Bojan Knific, Usnje vseh barv.
Deli:

Dr. Gorazd Stariha je arhivski svetnik, zaposlen v Zgodovinskem arhivu Ljubljana, Enoti za Gorenjsko v Kranju, kjer se pri delu s starejšim in pravosodnim arhivskim gradivom srečuje z raznovrstnimi zgodbami in usodami ljudi iz preteklosti. Trenutno pripravlja monografijo o rokovnjaštvu oziroma razbojništvu na Kranjskem, za spoznavanje Tržiča pa je zanimiva knjiga Tržič v arhivskem gradivu fonda Občina Tržič, ki na bralcu izjemno prijeten način razkriva listine, ki so nastale v Tržiču med letoma 1860 in 1920. Besedilo je razdeljeno v poglavja, v katerih je obravnavano delo občinskega odbora in občinskih uslužbencev, avtor piše o denarju in poslovanju, gozdarskih vprašanjih, domovinstvu, častnem meščanstvu, šolstvu, dimnikarstvu, gasilstvu, telekomunikacijah, komunali, vodnjakih in vodovodih, mesarjih, revežih, zdravstvu, odnosih z Borni in s predilnico, gostilničarstvu, neredih v mestu itd. V knjigi so še prav posebej zanimivi prepisi z zanimivih listih, pisanih v slovenščini, prav tako tudi prevodi v nemščini pisanih dokumentov.

 

Tržiški muzej je septembra 2015 odprl prenovljeno stalno razstavo z naslovom Usnje vseh barv, ki ji sledi istoimenski katalog s podrobnejšim opisom razvoja usnjarstva v Tržiču, načinom predelave kož v usnje in rabo usnja. V nadaljevanju so predstavljeni začetki predelave kož v usnje, podrobneje sta obravnavane tehnologija usnjarskega dela in tržiška usnjarska tradicija. V samostojnem poglavju je opisano življenje tržiških usnjarjev, v poglavju Usnje v rabi pa usnjena obutev in usnje v oblačenju. Besedilo dopolnjujejo odlomki iz časopisnih člankov iz 19. stoletja in številne zanimive zgodbe Tržičanov, ki so se spominjali nekdanjih gerbarjev, kot so rekli usnjarjem, in dela v usnjarnah. Knjiga je primerna za vse bralce – tako za otroke kot za poznavalce usnjarske tradicije. Katalog bogati prek sto starih in novih fotografij ter barvne ilustracije, ki si jih je mogoče ogledati tudi na stalni razstavi Tržiškega muzeja v Pollakovi kajži.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TRŽIŠKI MUZEJ? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


TRŽIŠKI MUZEJ
TRŽIŠKI MUZEJ
MUZEJSKA ULICA 11
Tel:(04) 531 55 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
03.07. - 08.07.2017 | Tečaji in delavnice
6 DNEVNI POLETNI JOGIJSKI IZZIV v naravi pod Dobrčo
03.07. - 31.07.2017 | Tečaji in delavnice
POLETNA JOGA V NARAVI
26.06.2017 | Šport
PILATES na travi vsak ponedeljek do konca avgusta. v Podljubelju.
03.07. - 08.07.2017 | Tečaji in delavnice
6 DNEVNI POLETNI JOGIJSKI IZZIV v naravi pod Dobrčo
03.07. - 31.07.2017 | Tečaji in delavnice
POLETNA JOGA V NARAVI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo