Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.01.2018

jasno
Ponoči se bo razjasnilo. Na severovzhodu bo pihal severozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od -10 do -3, ob morju do 1 °C.
-4°C | 7°C
petek, 19.01.2018
1°C | 7°C
sobota, 20.01.2018
-2°C | 6°C
nedelja, 21.01.2018
-1°C | 8°C
ponedeljek, 22.01.2018
-1°C | 4°C
Opozorila
Sreda, 17.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
7°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

DEL VOJNE ZGODOVINE NA RAZSTAVI V PODLJUBELJU


KULTURA, DOGODKI

| |
08.06.2015      11:49
A A

DEL VOJNE ZGODOVINE NA RAZSTAVI V PODLJUBELJU


Svoj prispevek k počastitvi 70. obletnice osvoboditve v občini Tržič, z odprtjem spominske razstave dodajata Jože Romšak in Slavko Hočevar. Razstavo, ki jo bosta v Domu krajanov Podlubelj odprla jutri, v torek, 9. junija 2015, ob 18. uri, sta naslovila Koncentracijsko taborišče Ljubelj jug, podružnica Mauthausna – 70 let. Odprtje razstave, ki jo je podprla Občina Tržič, pri njej pa sodeluje tudi KS Podljubelj, bodo z nastopom popestrili učenci Podružnične šole Podljubelj.


Naslovnica knjige
Naslovnica knjige
Deli:

Jože Romšak iz Podljubelja in Kranjčan Slavko Hočevar sta amaterska raziskovalca, ki že nekaj let raziskujeta lokalno taborišče v Podljubelju. V tem času jima je uspelo zbrati precej gradiva, ki bo na omenjeni razstavi prvič videno. “Na razstavi bo na ogled veliko slikovnega gradiva in predmetov, ki sva jih našla ob taborišču in tudi pri domačinih v Podljubelju in širše. Ponazarjajo dogodke iz življenja v taborišču med leti 1943 in 1945. Predvajali bomo tudi nekaj filmov iz tega obdobja, naprodaj bo nova knjiga z naslovom Taborišče Ljubelj jug, 70 let osvoboditve, ki sva jo s Hočevarjem napisala in izdala ob tej priložnosti. Na voljo bo tudi spominska značka in lot spominskih razglednic na temo taborišča, ” pravi Jože Romšak, eden od avtorjev razstave, ki bo na ogled od torka, 8. junija do petka, 12. junija od 16. do 20. ure. V soboto, 13. junija razstavo selita na Ljubelj, kjer si jo bodo lahko ogledali obiskovalci osrednje slovesnosti, ki jo Občina Tržič, Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije in Zveza borcev za vrednote NOB Tržič pripravljajo v spomin na 70. obletnico osvoboditve koncentracijskega taborišča pod Ljubeljem.

 

Avtorja razstave in knjige sta velika entuziasta, ki sta gradivo intenzivno zbirala tri leta in ves čas tesno sodelovala s Tržiškim muzejem in Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Kranj. Na podlagi pričevanj domačinov sta z detektorjem kovin raziskovala okolico taborišča in našla nekaj zanimivih kosov, ki jih bosta razstavila. Precej fotografij, ki jih ljudje do sedaj niso imeli možnost videti, sta našla v muzejskih depojih, nastalo je tudi 150 novih posnetkov, ki sta jih objavila v knjigi. “Zdaj, ko je knjiga napisana in razstava postavljena, se dnevno pojavljajo novi podatki in pričevanja ljudi,” pravi Romšak. “Kar pomeni, da ljudi ta vsebina zanima, s pomočjo slikovnega materiala pa tudi lažje spremljajo in spoznavajo ta del naše zgodovine.”

 

Zbrano gradivo bosta Jože Romšak in Slavko Hočevar oddala v hrambo Tržiškemu muzeju in tako dopolnila zbirko, ki je največja v Sloveniji na to temo.

 

V sklopu dogodkov v počastitev 70. Obletnice osvoboditve napovedujemo:

  • V četrtek, 11. in v petek, 12. junija bo v Tržiškem muzeju DVODNEVNI MEDNARODNI SIMPOZIJ: POLITIKA MEMORIJE IN POZABE, NAČINI IZROČILA IN INTERPRETACIJE. Na simpoziju bo izbrane tematike predstavilo 14 strokovnjakov iz Francije, Avstrije in Slovenije. Simpozij bo izpostavil teme, ki se nanašajo na odnos do koncentracijskih taborišč in nacistične politike.

» Predavatelji bodo govorili o tem, da različne oblasti vedno vplivajo na mnenje in vsiljujejo svoje mnenje. Govorili bodo o molku, sprenevedanju, nevednosti, pozabi, pomanjkanju sledi, kot o sredstvih za vplivanje na spominjanje,« pravi direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek. Častna gosta simpozija bosta prof. Jean – François Forges, profesor zgodovine, Lyon, Francija in prof. Peter Gstettner, Mauthausen Komitee Klagenfurt/Celovec.

 

  • V soboto, 13. junija 2015, ob 11. uri bo pri Taborišču Ljubelj SPOMINSKA SLOVESNOST OB 70-LETNICI OSVOBODITVE KONCENTRACIJSKEGA TABORIŠČA POD LJUBELJEM. Pozdravne nagovore bodo imeli mag. Borut Sajovic, župan Občine Tržič, Jani Alič, predsednik koordinacijskega odbora žrtev vojnega nasilja in nj. eks. Pierre-Francois Mourier, francoski veleposlanik v Sloveniji. Slavnostni govornik bo Borut Pahor, predsednik Republike Slovenije.  Pri spominskem obeležju veteranov vojne za Slovenijo 1991 bo na ogled pregledna razstava Mauthausen – Taborišče Ljubelj, avtorjev Jožeta Romšaka in Slavka Hočevarja.Priloge:
Neznan tip datoteke
izjavajozeromsak.mp3
42269_izjavajozeromsak.mp3 (1,51 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Tržič? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo