Logo MojaObčina.si

Trebnje

DANES
0°C
-1°C
JUTRI
2°C
-1°C
Deli
645

TIC TREBNJE IN LIONS KLUB TREBNJE OB SVETOVNEM DNEVU SLADKORNE BOLEZNI

Vsako leto 14. novembra praznujemo Svetovni dan sladkorne bolezni. Ta dan je rojstni dan Fredericka Bantinga, kanadskega znanstvenika, ki je skupaj s svojim mladim asistentom Charlesom Bestom, v laboratoriju izoliral beljakovino in jo kasneje poimenovano inzulin. Za ta dosežek je leta 1923 prejel tudi Nobelovo nagrado za medicino.

Ker nas je zanimalo kako je pri nas s sladkorno boleznijo in kako se borimo proti njej, smo se obrnili na predstavnika Lions kluba Trebnje,  dr. med. Zdenka Šalda: »Zaradi sladkorne bolezni se v Sloveniji zdravi več kot 100 000 ljudi, v svetu jo ima več kot 400 milijonov. Število obolelih stalno narašča. Posledice sladkorne bolezni so zelo hude, še zlasti v kombinaciji z drugimi kroničnimi boleznimi. Mednarodna zveza Lions klubov, ki je prisotna v več kot 200 državah sveta in združuje več kot 47.000 klubov s skoraj poldrugim milijonom članov, se je odločila za boj proti sladkorni bolezni. Del te velike družine je tudi Lions klub Trebnje. Odločili smo se, da se bomo borili proti sladkorni bolezni predvsem z opozarjanjem na zdrav način življenja. Če ohranimo zdrav življenjski slog, bo sladkorna bolezen nastopila kasneje, v milejši obliki ali pa sploh ne. Osredotočili smo se predvsem na pitje vode namesto sladkih pijač. Naše geslo je VODA NAMESTO SLADKORJA. Kar deset kilogramov sladkorja se nabere v enem letu, če spijemo samo eno sladko pijačo na dan. Da bi si lahko ljudje to bolje predstavljali, smo začeli na prireditvah, prvič na letošnji Razhodnji na Čatežu, razstavljati ogromno steklenico z desetimi kilogrami sladkorja v kockah. Dopolnili smo pregovor: »Zrno na zrno - pogača, kamen na kamen - palača, kocka sladkorja na kocko sladkorja – sladkorna bolezen«. Spomladi bomo pripravili nova presenečenja.«

 

Zdenko Šalda, dr. med.

Lions klub Trebnje

in

Nives Vavtar

TIC Trebnje

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!