Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.01.2018

delno oblačno
1°C | 10°C
torek, 22.01.2018
-2°C | 6°C
sreda, 23.01.2018
0°C | 8°C
četrtek, 24.01.2018
-1°C | 12°C
petek, 25.01.2018
-1°C | 12°C
Opozorila
Sobota, 20.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
10°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

PRESTAVITEV GNEZDA BELE ŠTORKLJE NA BIČU


OBČINSKE

| |
22.03.2016      19:54
A A

PRESTAVITEV GNEZDA BELE ŠTORKLJE NA BIČUDeli:

V Sloveniji je po statističnih podatkih leta 2008 gnezdilo 235 parov bele štorklje (znanstveno ime ciconia ciconia), od tega več kot 85% populacije v severovzhodnem delu države, veliko pa tudi na Dolenjskem. Tako si je bela štorklja leta 2012 zgradila gnezdo tudi na avtocestnem odseku A2, Ljubljana – Novo mesto, na kovinskem nosilcu informativne table za izvoz Bič. To verjetno veste mnogi, ki ste jo videvali ob vožnji iz Ljubljane proti Trebnjem.

Par je dvakrat uspešno gnezdil, lani pa je bil samec zbit, tako da je gnezdo z mladiči propadalo. Da je bila lokacija za gnezdenje štorklje neprimerna in nevarna, ni potrebno posebej poudarjati, podobno mnenje pa je podal tudi Zavod za varstvo narave. Na pobudo gospe Tonke Grgič za prestavitev gnezda smo na Občini Trebnje za pomoč poprosili DARS in Elektro Ljubljana. Odziv z vseh omenjenih strani je bil neverjeten in usklajevanje je potekalo hitro, v veliko pomoč nam je bila tudi gospa Grgič, ki prihaja iz Ljubljane, sicer pa je tudi lastnica zemljišča na Dolenjskem.

Na prvem sestanku, ki je potekal v četrtek, 17. 3. 2016,  smo s pomočjo g. Andreja Hudoklina iz Zavoda za varstvo narave Novo mesto, g. Jožeta Godca in sodelavcev iz DARS-a, g. Borisa Praznika in ekipe iz Elektra Ljubljana, ter domačinov g. Lavša iz Zagorice pri Velikem Gabru in g. Slaka iz Šentlovrenca določili novo lokacijo droga z gnezdom in se dogovorili o poteku odstranitve starega gnezda iz avtoceste. G. Hudoklin je poskrbel, da je bila že v petek dostavljena kovinska konstrukcija za novo gnezdo, prostor za shranjevanje pa je do ponedeljka ponudil g. Lavš, lastnik Bistroja Lavš v Zagorici pri Velikem Gabru.

V ponedeljek zjutraj, 21. 3. 2016, je ekipa Elektra Ljubljana na lesen drog, visok približno devet metrov, namestila jekleno konstrukcijo gnezda, nato drog postavila in v gnezdo namestila iz beke spleten obroč, zemljo in slamo – z namenom, da si bo štorklja uredila novo gnezdo. Kasneje je DARS delavcem Elektra omogočil varno odstranitev gnezda iz kovinskega nosilca informativne table na avtocesti.

Sedaj nam preostane le še, da čakamo in upamo, da bo štorklja novo gnezdo sprejela in še naprej prinašala srečo bližnjim krajanom, saj štorklja velja za znanilca sreče v kraju kjer gnezdi.

Vsem sodelujočim se iskreno zahvaljujemo za hitro odzivnost, sodelovanje in pomoč.

Alojzij Kastelic, l. r.
ŽUPAN

 

 

Ogled prispevka na Vašem kanalu z dne 22. 3. 2016
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Trebnje? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Trebnje
Občina Trebnje
Goliev trg 5, 8210 Trebnje
Tel:(07) 348 11 00
Glasilo občanov
Številka: 134
Izšla: 16.01.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.