Logo MojaObčina.si

Trebnje

JUTRI
26°C
11°C
SOB.
18°C
8°C
781

BARICA SPRAŠUJE, ŽUPAN ODGOVARJA

 

Spoštovana Barica !

Hvala za vprašanje in vaše razmišljanje. Iz vašega dopisa ocenjujem, da želite da se določene stvari spremenijo, zato vas vabim da se iz pozicije izrekanja nezadovoljstva in lastnega mnenja premaknete na mesto aktivne občanke in državljanke.

Sam si želim, da življenje v naši skupnosti sooblikujemo vsi zainteresirani občani.  Seveda je Trebnje mesto s 4500 prebivalci z različnimi potrbami in željami, naloga občinske uprave pa je zagotoviti okolje, v katerem lahko vsi ti ljudje živijo in delajo najbolje kot je mogoče. Za to je seveda včasih potrebno boleče veliko usklajevanja, sprejemanja odločitev, ki so lahko daleč od priljubljenih in ravnanje po predpisih, ki se lahko zdijo nesmiselni, in morda nekateri celo so in jih je potrebno spremeniti, a so večinoma potrebni, saj urejajo načine, kako lahko živimo skupaj. Namreč, to kar se nekomu zdi nebuloza, je za drugega lahko uspeh, in pritožbe, ki se posamezniku iz njegove lastne perspektive zdijo smiselne in upravičene, so lahko v očeh koga drugega neumesne in celo škodljive. Seveda ima lahko vsak svoje mnenje in vsak ima tudi možnost, da v zvezi s tem na nek način ukrepa. A svoboda in odgovornost posameznika vedno trči ob svobodo drugega, tu je pač potrebno iskati kompromise.

Naj povem, da prireditve za našo občino pomenijo uspeh, da so odmevne in pomembne za razvoj sploh turizma, ter da večina obiskovalcev v njih ne vidi zgolj pijanega rovarjenja in trosenja česarkoli. Skupina predanih in delovnih posameznikov, ki imajo svoj kraj radi, si vedno prizadeva za kulturno bogat in raznolik program, je pa spet odvisno od posameznika, kaj bo obiskal, videl in kako se bo obnašal.

Teden cvička so trebanjski vinogradniki organizirali dvakrat in to res z izjemnim uspehom. Za angažirano sodelovanje se imamo zahvaliti več kot 500 vinogradnikom. Vinogradništvo je del naše identitete in tradicije, in tokrat smo bili kot organizator opaženi ter deležni številnih pohval od blizu in daleč. Naj vas seznanim, da ob teh priložnostih izdali tudi strokovni zbornik s prispevki v akademski sestavi, ki dajejo poglobljenpogledom v sedanjost in prihodnost. V spremljevalnem programu so bile tudi kulturne prireditve, kot je koncert pevskih zborov in ogled starih filmov v Kinoteki v Ljubljani.  In, če vam je v tolažbo, bo 46. Teden cvička v Šentjerneju.

Trebanjski koš je osrednja tradicionalna turistična prireditev s tridesetletno tradicijo, ki se dogaja v sklopu občinskega praznika. Zahvala gre Mateji, Luku, Mariji in še na desetinam drugih prizadevnih in požrtvovalnih prostovoljcev za trud in nove ideje. Sprašujete se zakaj Kelti in Rimljani, zakaj slama, zakaj sploh ropotate pod mojim oknom. Velika večina je navdušeno pozdravila nove vsebine in priložnosti za spoznavanje zgodovine, vpeto v zanimivo dogajanje in praznovanje. Trebnje in večina njenih prebivalcev si namreč želi živahnega mesta z obilico raznega dogajanja, gotovo pa so vmes tudi posamezniki, ki bi si želeli, da ostane nezanimivo spalno naselje. Seveda nas še vedno čaka precej dela, za predane je tako vedno tako, a ravno tu pridejo prav pobude in angažmaji. Prav rad vas povabim, da posanete soustvarjalka kulturnih vsebin.

Glede dreves vam lahko sporočim, da smo morali v 11 letih posekati 6 dreves, medtem ko smo jih posadili cca 50. Arboretum VP je po strokovnem pregledu podal mnenje, da zaradi bolezni in nevzdrževanja v preteklosti predlagajo odstranitev 3 od 6 dreves. S tem sovpadalo tudi načrtovanje prenovitve trga, zato so bile te odločitve sprejete v širšem okviru in konceptu po katerem, bomo v dveh letih dobili nov trg, in celo prvič, funkcionalen nov urbani prostor za druženje in prepletanje, takorekoč novo 'dnevno sobo' Trebnjega.

V zvezi s krajevnimi oblastmi, bi vam sporočil, da imamo dvanajst izjemnih predsednikov in svetov, ki vodijo svoje KS požrtvovalno in v dobrobit vseh občanov. KS Trebnje je osrednja in ena izmed najbolj aktivnih. Zahvaljujem se organizatorjem  prireditve Slovo poletju, kajti z izjemnim programom popestri zaključek poletja in nas na poseben način vpelje v sklepni del leta.

V preteklosti smo kot občina izvedli preko 200 projektov na vseh koncih in podprli nešteto društev pri njihovih projektih. Priskrbeli cca 30 oddelkov vrtca, obnovili in dogradili tri šole. Zamenjali 20 km dotrajanih cevovodov vodovoda, zgradili dva vodohrana s 500 m3. Zgradili smo za 20 km novih kanalizacijskih vodov. Zgradili smo precej kilometrov pločnika, dozidali dom starejših, zdravstveni dom in VDC za ljudi s posebnimi potrebami in še bi lahko našteval, da izjemno delo krajevni skupnostih niti ne omenjam.

Glede na želje in potrebe ljudi moram oceniti, da ste ena izmed drugače mislečih, nasprotno z drugimi, ki si želijo pestro in zanimivo dogajanje v kraju.

Trebnje je ravno v preteklem tednu gostilo 20 županj in županov. Razprava na okrogli mizi je potekala o prostovoljstvu in medgeneracijskem sodelovanju in si jo boste lahko ogledali na Vašem kanalu.

Dan zatem smo gostili 26. Forum odličnosti in mojstrstva, kjer so sodelovali izjemni posamezniki od varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer, evropske komisarke za promet Violete Bulc, predsednika Slovenske akademije znanosti in umetnosti akad. prof. dr. Tadeja Bajt, Igor Akrapovič, Jože Colarič  in drugi. Trudili smo se zasaditi optimizem med naše ljudi, jim vcepiti samozavest in zmagovalno miselnost. Nisem vas opazil med publiko.

V kolikor sem vam kot župan neljub, prosim ni problema - čez slabih deset mesecev bodo ponovno lokalne volitve in bodo ljudje lahko izbirali nove ali stare obraze lokalne politike. Vabim vas, da se aktivirate in kandidirate za moje mesto ter oblikujete Trebnje po svojih idejah in nazorih. 

Alojzij Kastelic

 

 

 

 

»Občinski« in »krajevni« vladi v Trebnjem ni mar za krajane Trebnjega

 

V zadnjih nekaj letih se v Trebnjem vrstijo številne bučne prireditve, Trebanjskemu košu in Slovesu poletja se je letos pridružila Cvičkarija, poleg tega pa noči, potrebne za počitek, kali hrup z igrišča in iz barak za stavbo SKB. Ubito je bilo 7 dreves v parkcu, za potrebe Cvičkarije so padla drevesa pred občinsko stavbo, temu pa je sledil val sečenj drugod po kraju (okrog igrišča, pred župniščem …), kot da je sečnja postala modna. Mogoče je kdo slišal, da drevesa ne sodijo v mesto, čudno pa je, da v tako »mesto« ne sodi niti nobena srednja šola.

Tri prireditve trajajo po tri dni in dve noči. Trebnje je postalo kraj – zabavišče, to se dogaja v centru kraja ali njegovi neposredni bližini.

Dovoljenje za prireditev izda Upravna enota na podlagi mnenja Občine. Na poizvedbo na pristojno inšpekcijo glede hrupa je le-ta odgovorila: »V primeru, da pristojni občinski organ pri nadzoru prireditve ugotovi določene kršitve, o tem obvesti Inšpektorat RS za okolje in prostor. Glede na te določbe naš inšpektorat ne izvaja nadzora na prireditvah ampak izreka potrebne ukrepe po prejemu obvestila pristojnega občinskega organa o ugotovljenih kršitvah.« Pristojni občinski organ seveda nismo Trebanjci.

Politikov, od teh, domačijskih (občinskih in krajevnih) do onih v prestolnici, ki sprjemajo predpise, v katerih mrgoli nebuloz, so polna usta pomena zelene dežele, njihov mentalni (in včasih materialni) pripomoček pa je sekira oz. žaga.

In še to: Naj se kdo sprehodi po Trebnjem od vzhoda do zahoda, od severa do juga. Na prvi poti bo naletel na številne zožitve, na drugi (proti gradu) pa je iti smrtno nevarno (da zgodovinske grajske sramote in siromašnih nadvozov ter mostu ne omenjam). Župan, ki živi drugje, in mladci v krajevni skupnosti najbrž ne hodijo po teh poteh. Hoja pa je najboljši način rekreacije. Ampak nekateri menijo, da je bolj bistveno posnemanje Rimljanov in trosenje scenske slame (v kraju, ki se ima za mesto!), uživanje čevapčičev in pečenih sardelic ter pitje cvička, pa celonočno rjovenje opitih. Res pa je, da po takih zabavicah omamno diši po vsem kraju, malo po »pijanki«, malo pa po človeških izločkih, saj nekaj kemičnih stranišč tega ne more preprečiti.

Kdo je dolžan ščititi državljane pred zvočnimi teroristi, ki jim kradejo dnevni mir in nočni počitek?

 

Lep pozdrav,

Barica

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 1

Oglejte si tudi