Logo MojaObčina.si

Trebnje

DANES
-2°C
-3°C
JUTRI
0°C
-3°C
Deli
3465

44. TEDEN CVIČKA V TREBNJEM

Zveza društev vinogradnikov Dolenjske je pod generalnim pokroviteljstvom Občine Trebnje priredila največjo vinsko prireditev na Dolenjskem, 44. Teden cvička v Trebnjem. V sklopu pestrega, raznolikega in vsebinsko bogatega tridnevnega dogajanja je mesto Trebnje obiskalo več kot 8.000 ljudi iz cele Slovenije.

Župan Občine Trebnje Alojzij Kastelic je pred pričetkom velikega dogodka v veliki sejni sobi Občine Trebnje sprejel številne župane in podžupane občin Dolenjske in Posavja, poleg njih pa tudi številne predstavnike turizma, gospodarstva in kmetijstva. S svojim obiskom sta nas med drugimi počastila tudi državna sekretarka mag. Tanji Strniša, MKGP, ter madžarski konzul in kulturni ataše Gergely Schuchtár.

Trebnje je v času dogajanja dobilo novo podobo. Skupaj s konjeniki Češnjic, trebanjskimi mažoretami, občinskim pihalnim orkestrom in kočijami z gosti je pisana množica vseh 32 vinogradniških društev zveze vinogradnikov Dolenjske zakorakala po znamenitem Golievem trgu ter s tem tudi slovesno odprla ta izjemni dogodek. Zbrane so v velikem prireditvenem šotoru nagovorili podpredsednik ZDVD in organizacijskega odbora 44. Tedna cvička Miran Jurak, predsednik ZDVD Matjaž Jakše, trebanjski župan Alojzij Kastelic, njegov novomeški kolega Gregor Macedoni, predsednik Turistične zveze Slovenije Peter Misja in osrednja govornica mag. Tanja Strniša, državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Dobrodošlico v zabavnem delu programa pa so nam pripravili gledališka skupina Plin iz Čateža, Folklorno društvo Kres iz Novega mesta ter Trebanjski oktet.

V vročici petkove noči je bil okronan novi kralj cvička Franc Medle iz DV Janez Trdina – Brusnice Gabrje ter bil deležen posebnega presenečenja svojih domačinov. Za izjemne dosežke in promocijo cvička pa sta se v knjigo ambasadorjev cvička zapisala Tone Hrovat, ravnatelj kmetijske šole in Biotehniške gimnazije Novo mesto ter Tone Anderlič, bivši poslanec Državnega zbora Republike Slovenije. Pod šotori na Golievem trgu nas je v pozne nočne ure zabaval ansambel Pogum.

Glavnina dogajanja osrednje prireditve je potekala v soboto, ko nas je pozdravilo kar devet lokalnih vinskih kraljic Slovenije ter tri nekdanje vinske kraljice Slovenije iz vinorodne dežele Posavje. Govoru se je pridružila tudi aktualna slovenska vinska kraljica Sara Stadler ter 17. cvičkova princesa Eva Somrak. Posebnega sprejema je bilo omenjeno kraljestvo deležno tudi pri županu Občine Trebnje in predsedniku ZDVD. Ob spremenjenem pravilniku za izbor cvičkove princese je strokovna komisija razglasila že 18. cvičkovo princeso, in sicer domačinko Anjo Mrhar iz DV Čatež pod Zaplazom. Ob več tisoč glavi množici ljudi nas je vse do zgodnjih jutranjih ur zabaval ansambel Modrijani.

V nedeljo je v predavalnici CIK-a Trebnje potekala vsakoletna skupščina Zveze društev vinogradnikov Dolenjske. Predsednik ZDVD Matjaž Jakše se je zahvalil za vsa opravljena dela nekdanji cvičkovi princesi Evi Somrak in nekdanjemu kralju cvička Francu Kobetu. Vse zbrane delegate pa sta po vseh formalnostih skupščine nagovorila tudi župan Alojzij Kastelic, poslanec Zvone Lah, dr. Lea-Marija Colarič-Jakše pa je predstavila strokovno monografijo »Izzivi trajnostnega vinogradništva na Dolenjskem.«

Med drugim je bilo dorečeno, da ima vodstvo ZDVD prirejeno pooblastilo za izvajanje pogajanj in drugih aktivnosti za zastopanje in interes pri pripravi in obravnavi sprememb v vinski zakonodaji in katastrskem dohodku.

 

Istočasno se je na osrednjem prireditvenem prostoru predstavilo sedem glasbenih skupin vinogradniških društev, prvič v vsej 44-letni zgodovini Tedna cvička pa smo pričakali posebni cvičkov vlak iz Ljubljane. Dobrodošlico preko šestdesetim turistom so pripravila trebanjska vinogradniška društva, živahno dogajanje pa je popestrila tudi frajtonarica. Članici Turističnega društva Trebnje sta obiskovalce popeljali skozi zgodovino mesta Trebnje ter njegove turistične znamenitosti. Izvedena je bila nagradna igra na temo poznavanja občine Trebnje, kateri je sledila podelitev simboličnih nagrad.

V nadaljevanju so bila na osrednjem prireditvenem prostoru podeljena priznanja za najbolje ocenjena vina vinogradnikov. Šampion ocenjevanja je postala družina Mandelc iz Cerkelj ob Krki za vino sovinjon z oceno 19,43. Podeljenih je bilo 109 velikih zlatih medalj, kralj cvička pa je hkrati postal tudi prvak cvička, to je Franc Medle iz DV Janez Trdina – Brusnice Gabrje. Obiskovalci so tudi v nedeljo do zadnjega kotička zapolnili šotore, za glasbo je poskrbel domači ansambel Zidaniški kvintet. Za piko na i celotnega nedeljskega dogajanja pa je občinski pihalni orkester Trebnje skupaj z navijači sprejel trebanjske mažoretke, ki so se v večernih urah vrnile v Trebnje po državnem prvenstvu v Novem mestu. Večerni nastop orkestra in mažoret je množico obiskovalcev znova spravil na noge, tu na osrednjem prireditvenem prostoru dogajanja v okviru 44. Tedna cvička.

Ves čas pestrega dogajanja je v stavbi na Golievem trgu 7, po domače Grmadi, potekala degustacija nagrajenih vin ter bogata razstava stare vinogradniške opreme. Goliev trg je bil vse tri dni nabito poln radovednih, nasmejanih ljudi, ki so si lahko ogledali tudi pester nabor razstavljavcev, ponudnikov turizma ter mobilnih hramov naših vinogradnikov. Petkovo in nedeljsko dogajanje je povezoval Alojz Podboj, sobotni večer pa Luka Bregar in 12. cvičkova princesa in vinska kraljica Slovenije leta 2012 Martina Baškovič. Vse tri dni je potekal tudi bogat srečelov, s skoraj dva tisoč dobitki in bogatimi nagradami. Kot še ena izmed dodatnih novosti v sklopu prireditve Teden cvička pa je bil »Namig za premik v času 44. Tedna cvička«, t.i. prosti ogledi vnaprej dogovorjenih posameznih znamenitostih Občine Trebnje za vse obiskovalce.

 

Župan Občine Trebnje dodaja: »Vse od prve pobude vinogradnikov k organizaciji 44. Tedna cvička v Trebnjem je bilo med vsemi vpletenimi čutit največjo mero harmonije in medsebojne podpore. Zato se še enkrat iskreno zahvaljujemo vsem svetnicam in svetnikom Občinskega sveta Občine Trebnje, vsem marljivim članicam in članom trebanjskih treh vinogradniških društev, še posebej pa njihovim predsednikom Anici Maraž (DV »Lisec« Dobrnič), Jožetu Štepcu (VTD Čatež pod Zaplazom), Darku Bartolju (DV Trebnje) kot tudi Miranu Juraku, podpredsedniku ZDVD, za vso srčnost in resnost, s katero so se lotili izjemne organizacije in za ves trud, ki so ga vložili v prireditev. Posebna zahvala gre vodstvu ZDVD s predsednikom Matjažem Jakšetom na čelu kot tudi vsem članicam in članom 32 vinogradniških društev. Za strokovno usmeritev in pripravo zbornika gre velika hvala tudi mag. Dušanu Štepcu ter dr. Leji-Mariji Colarič-Jakše. Hvala tudi vsem županom in podžupanom, ki so se tako velikodušno podprli prireditev in se v tako velikem številu zbrali v Trebnjem. Za podporo in obisk pa se posebej prisrčno zahvaljujemo še državni sekretarki mag. Tanji Strniša, madžarskemu konzulu in kulturnem atašeju Gergelyu Schuchtarju, poslancu Zvonetu Lahu, predsedniku KGZS Cvetu Zupančiču, predsedniku Vinisa Alojzu Toplišku, direktorici Vašega kanala Ireni Vide, predsedniku ocenjevalne komisije Samu Hudoklinu in vsem vinskim kraljicam ter cvičkovim princesam kot tudi vsem ostalim obiskovalcem. Hkrati se zahvaljujemo tudi vsem sponzorjem in vsem posameznikom, ki ste kakorkoli doprinesli k enkratnemu 44. Tednu cvička v Trebnjem. Vinogradništvo je izredno pomemben del turistične ponudbe Dolenjske in 44. Teden cvička je pokazal, da tudi Dolenjska premore svoj »Oktoberfest«.

 

Alojzij Kastelic

ŽUPAN

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij