Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 14.11.2018

pretežno oblačno
Danes bo na Primorskem in v gorah precej jasno, na Primorskem bo pihala šibka burja. V notranjosti Slovenije bo sprva pretežno oblačno, čez dan pa se bo ponekod jasnilo. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 15, na Primorskem do 19 °C.
9°C | 15°C
četrtek, 15.11.2018
4°C | 12°C
petek, 16.11.2018
3°C | 9°C
sobota, 17.11.2018
1°C | 6°C
nedelja, 18.11.2018
-1°C | 7°C
Opozorila
Sreda, 14.11.2018 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
15°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

50. Mednarodni tabor likovnih samorastnikov


KULTURA

| |
05.06.2017      14:51
A A

50. Mednarodni tabor likovnih samorastnikovotvoritev razstave Biseri iz galerije (foto: [Alenka S Lamovšek]/GLST)
otvoritev razstave Biseri iz galerije (foto: [Alenka S Lamovšek]/GLST)
Deli:
18. maja 2017 so si obiskovalci Galerije likovnih samorastnikov Trebnje premierno ogledali novo razstavo »Biseri iz galerije«. Razstavo je odprl župan občine Trebnje Alojzij Kastelic. Kot vedno, je sijajno glasbeno opremo odprtja razstave izbrala ravnateljica Glasbene šole Trebnje, Tatjana Mihelčič Gregorčič, izvajali pa so jih učenci in profesorji Glasbene šole.  V ogrlici »Biserov iz galerije« so nanizana najbolj prepoznavna dela in avtorji, ki so še posebej zaznamovali galerijo in njeno zbirko. Razstavljena dela si bo mogoče ogledati vse do 30. septembra 2017.

V soboto, 10. junija pa se bo ob 18. uri pričel 50. Mednarodni tabor likovnih samorastnikov. Na jubilejni 50. tabor smo povabili mešanico novih umetnikov in tistih, ki so na taboru že sodelovali. S starejšimi umetniki bomo nakazali bogastvo dolge tradicije, z novimi in mlajšimi avtorji pa nadaljevanje in živahnost samorastniškega ustvarjanja.  Letošnjega tabora se bo tako udeležilo enajst umetnikov iz Irana, Mehike, Turčije, Hrvaške, Češke, Slovenije, Srbije in Italije.

Samaneh Atef Derakhshan, Iran
Samaneh Atef Derakhshan se je rodila leta 1989 v Iranu. Po izobrazbi je inženirka računalniških ved, s slikarstvom pa se intenzivneje ukvarja zadnjih nekaj let. Samostojno je razstavljala v Srbiji, skupinsko pa na Danskem. Sodeluje tudi z galerijo Jean Jacques Mandel Gallery v Franciji. Mednarodnega tabora likovnih samorastnikov se udeležuje prvič.

Javier Barajas Villanueva, Mehika
Rojen je bil leta 1951 v mestu Leon, v Mehiki. Profesionalno se je začel s slikarstvom ukvarjati leta 1973. Po poklicu je umetnik in je prejemnik številnih priznanj in nagrad. Leta 1993 bil nagrajen z umetniško rezidenco na univerzi Princeton v ZDA. Na Mednarodnem taboru likovnih samorastnikov sodeluje prvič.

Emin Başaranbilek, Turčija
Emin Başaranbilek se je rodil leta 1945. Študiral je filozofijo na univerzi v Istanbulu in diplomiral iz arheologije na univerzi v Ankari. Bil je tudi direktor arheološkega muzeja v Istanbulu. Samostojno je razstavljal doma v Turčiji, skupinsko pa tudi po svetu. Leta 1992 so bila njegova dela vključena v Razstavo ob 25. letnici mednarodnega tabora v Cankarjevem domu v Ljubljani. Udeležil se je štirih Taborov likovnih samorastnikov, 22., 23., 29. in 31.

Stjepan Ivanec, Hrvaška
Slikar Stjepan Ivanec je bil rojen 1953. Intenzivneje je pričel slikati v začetku 70. let 20. stoletja, leta 1972 pa je že prvič razstavljal. Samostojno in skupinsko se je predstavljal na Hrvaškem, v Avstriji, Švici, Italiji, Franciji in ZDA. Njegova dela se nahajajo v zbirki Musee International d'Art Naif Anatole-Jakovsky v Nici. Na Mednarodnem taboru likovnih samorastnikov je prvič sodeloval že leta 1973, za tem pa se je udeležil še devetnajstih taborov, zadnjič je bil udeleženec na 46. taboru leta 2013.

Jaroslav Kovanda, Češka
Jaroslav Kovanda se je rodil leta 1941 v Zlinu na Češkem. Diplomiral je iz umetnostne šole v Uherske Hradiste. Deset let je bil urednik revije za sodobno poezijo Dog vina. Poleg pisanja se ukvarja še s slikanjem in kiparjenjem. Večkrat je že razstavljal samostojno. Na Mednarodnem taboru likovnih samorastnikov sodeluje prvič.

Darja Lobnikar Lovak, Slovenija
Rojena je bila 1948 v Ljubljani. Izobrazila se je za aranžerko–dekoraterko in dolga leta delala na tem področju. S slikarstvom se je začela ukvarjati leta 1978, s kiparstvom pa deset let kasneje. Kot strastna zbiralka starin se je izpopolnjevala na področju slikarstva, kiparstva in keramičarstva ter tapiserij, dejavna je tudi na področju knjižne ilustracije. Sodelovala je na skupinskih in samostojnih razstavah v Ljubljani, Zagrebu, Parizu, Ženevi in je prejela številna priznanja. Na Mednarodnih taborih je sodelovala že devetnajstkrat, zadnjič leta 2015 na 48. taboru.

Janoš Mesaroš, Srbija
Slikar Janoš Mesaroš se je rodil leta 1943 v Srbiji. S slikarstvom se je resneje začel ukvarjati leta 1970, ko se je pridružil skupini »Selo«. Po svetu je imel več kot 170 razstav. Leta 1992 so bila njegova dela vključena tudi v Razstavo ob 25. letnici mednarodnega tabora v Cankarjevem domu v Ljubljani. V zadnjih letih je razstavljal v Srbiji in na Kitajskem. Udeležil se je še štirinajstih taborov likovnih samorastnikov, zadnjič je bil udeleženec 38. Mednarodnega tabora likovnih samorastnikov leta 2005.

Dobrosav Milojević, Srbija
Rojen je bil leta 1948 v Srbiji. Po poklicu je slikar, s slikanjem se ukvarja od leta 1970. Prvo samostojno razstavo je imel leta 1973 v Zagrebu. Razstavljal je samostojno in na skupinskih razstavah v domovini in po svetu. Tudi njegova dela so bila vključen v Razstavo ob 25. letnici mednarodnega tabora v Cankarjevem domu v Ljubljani. V zadnjih letih je razstavljal v Srbiji, Franciji in Belgiji. Udeležil se je že petnajstih Taborov likovnih samorastnikov, zadnjič je bil udeleženec leta 2013 na 46. Mednarodnem taboru. Je imetnik zlatega priznanja Tabora likovnih samorastnikov v Trebnjem.

Franco Mora, Italija
Slikar Franco Mora je bil rojen leta 1949 v Italiji. Resneje je pričel slikati leta 1973, leta 1979 pa je celo ustanovil skupino potujočih umetnikov naivcev, ki so slikali stenske slike (Gruppo Itinerante Murales Naif). Veliko časa posveča tudi delu z otroki, še posebej bolnimi, zato lahko njegove stenske poslikave najdemo v več bolnišnicah po Italiji. Sodeloval je na več skupinskih razstavah, dela pa je predstavljal tudi na samostojnih. Leta 2002 je prejel medaljo predsednika republike Italije, leta 2004 pa je postal zaslužni vitez republike Italije. Na Mednarodnem taboru likovnih samorastnikov sodeluje letos četrtič.

Irena Polanec, Slovenija
Rojena je bila leta 1948 v Mariboru v Sloveniji. Po končani srednji šoli se je podala v Pariz, kjer je leta 1975 strokovna žirija uvrstila njena dela na XVI. Internacionalni Pariški likovni salon. Razstavljala je s slikarji iz 45 držav in dobila priznanje strokovne žirije. Pomembnejše razstave je imela v pariški galeriji Mona Lisa, v Italiji, Monte Carlu, na Japonskem. Njena dela se nahajajo v zbirki Musée International D’Art Naïf v mestu Vicq v Franciji. Leta 1997 je prejela tudi naziv Slovenka leta. Udeležila se je kar osemnajstih Taborov likovnih samorastnikov. Zadnjič je bila udeleženka leta 2012 na 45. Mednarodnem taboru.

Igor Simonović, Srbija
Umetnik Igor Simonović se je rodil leta 1972 v Beogradu v Srbiji. S slikarstvom se aktivneje ukvarja od leta 2006. Je član skupine Igraši, s katerimi razstavlja od leta 2013 naprej. Razstavljal je na samostojnih razstavah doma v Srbiji in skupinskih razstavah v Srbiji, Črni gori, Slovaški, Franciji, Malti. Je prejemnik nagrade za razstavljena dela na 15. Bienalu naivne i marginalne umetnosti v Jagodini. Prvič se je na Mednarodnem taboru likovnih samorastnikov predstavil lani.

Program:
12. junija 2017 ob 10. uri: Srečanje ob jutranji kavi, pogovor z umetniki;
17. junija 2017 ob 10. uri: Predaja likovnih del galeriji, premiera filma o zgodovini tabora in galerije in razstava podarjenih del;
17. junija 2017 od 10. do 24. ure: Dan odprtih vrat ob Poletni muzejski
noči z bogatim spremljevalnim programom.
17. junija 2017 do 15. do 19. ure: Koncerti učencev in profesorjev Glasbene šole Trebnje
Na 49. Mednarodnem taboru leta 2015 je bilo zelo živahno, na letošnjem jubilejnem 50. bo zagotovo še bolj.
Priloge:
Neznan tip datoteke
otvoritev razstave Biseri iz galerije
89777_img_1554.jpg (82,14 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Trebnje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo občanov
Številka: 140
Izšla: 12.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
17.11.201 | Družabni dogodki
5. Martinov pohod od Lisca do Šmavra
17.11.2018 | Družabni dogodki
Klapa Gallus z vokalno skupino Vilinke
17.11.2018 | Družabni dogodki
Klapa Gallus z vokalno skupino Vilinke

Bodite prvi pri oddaji mnenja.