Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
6°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Tovariško srečanje na Presedlah


ŠPORT, KULTURA

| |
20.05.2014      21:53
A A

Tovariško srečanje na PresedlahSpomenik
Spomenik
Deli:

V počastitev 27. aprila 1941, dneva upora in OF, smo v Združenju borcev za vrednote NOB Tabor v soboto, 26. aprila 2014, na Presedlah pripravili tovariško srečanje. Na Presedlah, prevalu med Čemšeniško (Veliko) planino in Kozico, od leta 1961 stoji spomenik, ki je hkrati tudi grob sedmim partizanom, ubitih decembra 1944, ko je Loke zasedla vlasovska drhal in se kruto znesli nad domačim prebivalstvom. Spomenik simbolično prikazuje sedem iz zemlje rastočih granitnih glav.

 

Le za las je manjkalo, da ni na Presedlah spomenika z osmimi glavami: Karel Kalovšek, ki je bil ustreljen v zatilje, je imel neverjetno srečo, da je preživel - njegovo zgodbo smo slišali v kulturnem programu. Ostalih sedem partizanov pa je za vedno ostalo na Presedlah. Pet so jih zajele vlasovske enote in jih ubile pri kmetu Polajnšku. Na dva kurirja pa so vlasovci naleteli po naključju na Flinksovem in ju ubili pri Grahkovem kozolcu. Vseh sedem je do danes ostalo neimenovanih.

 

Spomnili smo se krvave zgodovine Presedel: zaradi pomoči partizanom so bili že novembra 1941 ustreljeni prvi talci: Franc Novak, po domače Čevl in njegov hlapec ter Grahkova brata Anton in Ferdinand Šošter. Grahkovi so na oltar domovine darovali še življenji matere Alojzije, ki je umrla v Auschwitzu in sina Rudolfa, ki je 1944 padel v partizanih na Dolenjskem. Spomnili smo se tudi vlasovskega terorja v Lokah, ko so razjarjeni vojaki vse Ločane zaprli in jih nameravali pobiti, vendar je zanje posredoval župan Deixelberger.

 

Posebej za to priložnost je Planinsko društvo Tabor iz Ojstrice organiziralo tudi pohod, in sicer po poti: Ojstrica – Lekše – Spodnji Erjavec – Polajnšek – Grahek – Čevl – Presedle. Pohoda po urejeni in očiščeni poti, za kar se zahvaljujemo markacistom taborskega planinskega društva, se je udeležilo 31 pohodnikov. Vsi zbrani so prisostvovali krajšemu programu, v katerem so sodelovali Viktorija Pucelj, Rok Uranjek, Žiga in Luka Sopotnik in Jernej Medvešek. Zgodovinski opis dogodkov je pripravila Maja Leskovšek, ki je program tudi povezovala. O pomenu upora in o žrtvah sta spregovorila predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Žalec Marjan Turičnik in tajnik KO Tabor Anton Gržina. Za vse prisotne smo pripravili tudi pravi partizanski golaž.

 

Dan upora ne obvezuje le k spoštovanju žrtev, ampak mora biti  predvsem opomin, da se kaj takega ne sme več ponoviti. Spomin na žrtve NOB nas prebuja k čuječnosti, da smo prav mi, danes živeče generacije, odgovorni za to, da gradimo svet miru in človečnosti.

 

Združenje borcev za vrednote NOB Žalec,

Krajevni odbor Tabor
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Tabor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017
Danes ni dogodkov.
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
UPORABA ZELIŠČ IN ZAČIMB V VSAKDANJEM ŽIVLJENJU
27.10.2017 | Kultura
Po domače pri Lisjaku

Bodite prvi pri oddaji mnenja.