Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

delno oblačno
Danes bo deloma sončno s popoldansko spremenljivo oblačnostjo. Sredi dneva in popoldne bodo nastale krajevne nevihte. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 34 stopinj C.
17°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
18°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
14°C | 30°C
torek, 27.06.2017
16°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 31°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 6h
V večjem delu Slovenije bo danes toplotna obremenitev še visoka.
17°C
34°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Tovariško srečanje na Presedlah


ŠPORT, KULTURA

| |
20.05.2014      21:53
A A

Tovariško srečanje na PresedlahSpomenik
Spomenik
Deli:

V počastitev 27. aprila 1941, dneva upora in OF, smo v Združenju borcev za vrednote NOB Tabor v soboto, 26. aprila 2014, na Presedlah pripravili tovariško srečanje. Na Presedlah, prevalu med Čemšeniško (Veliko) planino in Kozico, od leta 1961 stoji spomenik, ki je hkrati tudi grob sedmim partizanom, ubitih decembra 1944, ko je Loke zasedla vlasovska drhal in se kruto znesli nad domačim prebivalstvom. Spomenik simbolično prikazuje sedem iz zemlje rastočih granitnih glav.

 

Le za las je manjkalo, da ni na Presedlah spomenika z osmimi glavami: Karel Kalovšek, ki je bil ustreljen v zatilje, je imel neverjetno srečo, da je preživel - njegovo zgodbo smo slišali v kulturnem programu. Ostalih sedem partizanov pa je za vedno ostalo na Presedlah. Pet so jih zajele vlasovske enote in jih ubile pri kmetu Polajnšku. Na dva kurirja pa so vlasovci naleteli po naključju na Flinksovem in ju ubili pri Grahkovem kozolcu. Vseh sedem je do danes ostalo neimenovanih.

 

Spomnili smo se krvave zgodovine Presedel: zaradi pomoči partizanom so bili že novembra 1941 ustreljeni prvi talci: Franc Novak, po domače Čevl in njegov hlapec ter Grahkova brata Anton in Ferdinand Šošter. Grahkovi so na oltar domovine darovali še življenji matere Alojzije, ki je umrla v Auschwitzu in sina Rudolfa, ki je 1944 padel v partizanih na Dolenjskem. Spomnili smo se tudi vlasovskega terorja v Lokah, ko so razjarjeni vojaki vse Ločane zaprli in jih nameravali pobiti, vendar je zanje posredoval župan Deixelberger.

 

Posebej za to priložnost je Planinsko društvo Tabor iz Ojstrice organiziralo tudi pohod, in sicer po poti: Ojstrica – Lekše – Spodnji Erjavec – Polajnšek – Grahek – Čevl – Presedle. Pohoda po urejeni in očiščeni poti, za kar se zahvaljujemo markacistom taborskega planinskega društva, se je udeležilo 31 pohodnikov. Vsi zbrani so prisostvovali krajšemu programu, v katerem so sodelovali Viktorija Pucelj, Rok Uranjek, Žiga in Luka Sopotnik in Jernej Medvešek. Zgodovinski opis dogodkov je pripravila Maja Leskovšek, ki je program tudi povezovala. O pomenu upora in o žrtvah sta spregovorila predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Žalec Marjan Turičnik in tajnik KO Tabor Anton Gržina. Za vse prisotne smo pripravili tudi pravi partizanski golaž.

 

Dan upora ne obvezuje le k spoštovanju žrtev, ampak mora biti  predvsem opomin, da se kaj takega ne sme več ponoviti. Spomin na žrtve NOB nas prebuja k čuječnosti, da smo prav mi, danes živeče generacije, odgovorni za to, da gradimo svet miru in človečnosti.

 

Združenje borcev za vrednote NOB Žalec,

Krajevni odbor Tabor
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Tabor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017
Danes ni dogodkov.
27.06.2017 | Ostalo
Prireditev Entente florale
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA
27.06.2017 | Ostalo
Prireditev Entente florale
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.