Logo MojaObčina.si
DANES
21°C
14°C
JUTRI
21°C
9°C
Oceni objavo

POVEČANA PRISOTNOST MEDVEDA

Zaradi večletnega neizvajanja rednega odstrela rjavega medveda, ki je zelo močno okrepil populacijo teh zveri na območju Slovenije, in tudi zaradi vremenskih razmer (hladnejše temperature so upočasnile spomladansko prebujanje narave), se tudi na območju naše občine zadržuje večje število medvedov. S tem se povečujejo ne le soočenja z ljudmi, ampak tudi konfliktni primeri. Teh bi bilo še več, če ne bi LD Sodražica uspešno izvajal načrtovani odstrel. Žal se kljub aktivnosti lovcev, v kratkem času, kot je trenutno v veljavi odločba za odstrel, ne more sanirati vseh težavnih razmer za nazaj. Zato so pomembni samozaščitni ukrepi kot je večja pozornost pri gibanju v naravi, varovanju imetja oz. živali, predvsem pa se odsvetuje množično opazovanje medveda, ki zaide v bližino naselij. Po mnenju pristojnih na Zavodu za gozdove naj bi se razmere izboljšale po izpolnitvi načrtovanega odstrela v čim večji meri in s toplejšimi temperaturami, ki bodo živalim dopuščale prehranjevanje tudi v višjih, pri nas predvsem gozdnih območjih.

Zato se občane naproša za razumevanje. Divje zveri kot vsa divjad so v lasti in upravljanju države. Zato je njihov odvzem, tudi odstrel, mogoče le na podlagi pravnega akta pristojne državne službe. V zadnjih nekaj letih je bil odstrel praktično nemogoč zaradi zadržanja upravnih odločb na sodišču, kljub opozarjanju občin in tudi stroke na porušeno ravnovesje in nevarnosti zaradi povečevanja števila zveri. Trenutno pa je v veljavi ustrezna odločba Ministra za naravne vire in prostor, ki omogoča izvedbo načrtovanega odstrela. Zato se ljudem svetuje, da v primeru, ko opazijo zadrževanje teh zveri blizu domov dalj časa, to sporočijo na interventno številko 112.

Oglejte si tudi