Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

"Včasih je luštno blo"


UMETNOST

| |
09.05.2015      13:30
A A

"Včasih je luštno blo"


Kar tako, mimogrede, se je zavrtelo 35 let, odkar so se mladi Javorci združili v plesne pare. Skupina je sčasoma prerasla otroške želje po nastopanju in ugajanju ter spoznala globlji pomen svojega delovanja.


Vsi skupaj
Vsi skupaj
Deli:

Folklora je naše prednike spremljala od rojstva do smrti, vrasla se je v vsakdanje življenje in se spojila z njihovo osnovno »umetnostjo«, kako priti z žuljavo roko do skorjice kruha, kako preživeti. Mi, njihovi potomci, dokazujemo, da so v tem uspeli. Prav zato smo dolžni stare šege, ki bi se zaradi sprememb v družbi slej ko prej izgubile in pozabile, odrsko poustvarjati in jih tako ohranjati bodočim rodovom.

 

Skupina zajema vsebine iz bogate ljudske zakladnice. Poleg sodelovanja na raznih revijah, državnih in mednarodnih srečanjih folklornih skupin, poleg številnih nastopov doma in v tujini, je s pomočjo stroke raziskala oblačila Litijskega Posavja, ustanovila tamburaški orkester, posnela radijsko oddajo o plesih med Litijo in Čatežem, oživila špinerbal, ples litijskih predilcev. Ponosna pa je tudi na svoje ljudske godce, pevke ljudskih pesmi, otroški naraščaj in na garderobne prostore ter na vse lepe gvante, v katerih se plesalke in plesalci postavljajo in vrtijo ob frajtonarici Pavleta Kokalja.

 

Folklorna skupina Javorje, ki ji predseduje Miha Habe, umetniško pa vodi Dunja Gorišek Simončič, je kljub svojim zrelim letom povsem pomlajena. Ob prazniku ji iskreno čestitam in ji želim veliko uspeha, prijateljskega druženja in dobre volje. Ledina je zorana, vsako leto pa njiva pričakuje nove setve. Mlade roke to zlahka opravijo in dobra žetev je največje zadovoljstvo. Vztrajajte, med seboj si pomagajte, imejte v mislih stvari, ki jih lahko dosežete, in bodite pogumni ter ponosni na svoje delo. Mi, stara žlahta, tete in strici, dedki in babice, vas spremljamo, podpiramo in vam stojimo ob strani.

 

 

                                                                                              Ida Dolšek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KULTURNO UMETNIŠKO DRUŠTVO FOLKLORNA SKUPINA JAVORJE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


KULTURNO UMETNIŠKO DRUŠTVO FOLKLORNA SKUPINA JAVORJE
KULTURNO UMETNIŠKO DRUŠTVO FOLKLORNA SKUPINA JAVORJE
LEVSTIKOVA ULICA 16
Tel:031 552 710
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.201 | Družabni dogodki
DRUŠTVO UPOKOJENCEV ŠMARTNO VABI NA IZLET
17.10.201 | Družabni dogodki
DRUŠTVO UPOKOJENCEV ŠMARTNO VABI NA IZLET

Bodite prvi pri oddaji mnenja.