Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v severovzhodni Sloveniji bo občasno še rahlo deževalo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal okrepljen severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
4°C | 14°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
5°C | 17°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
14°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Planinci PD Slovenj Gradec sporočamo, da je ......


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
16.10.2013      21:16
A A

Planinci PD Slovenj Gradec sporočamo, da je preživeti dan »Na Krasu res krasno«


Že drugo leto smo se udeležili pohoda Na Krasu je krasno iz Tubelj pri Komnu do Praprota v Italiji. Ni lepšega uvoda v kratek opis pohoda kot prebrati pesem Miroslava Košute, po katerem je pohod dobil ime: ''... Na Krasu je krasno - nikdar ni prezgodaj, nikdar ni prekasno: vse zmeraj o pravem času, na Krasu ...'' Organizator pohoda je zamejsko Slovensko kulturno društvo Vigred. Vsako leto izberejo drugo pot pohoda, da je ob poti vedno nekaj novih zanimivosti naravne in kulturne dediščine tega področja.


Planinci PD Slovenj Gradec  v Tubelju pri Komnu na Krasu
Planinci PD Slovenj Gradec v Tubelju pri Komnu na Krasu
Deli:

Skupina 44 pohodnikov se nas je v organizaciji naših vodnikov Danila Goljata in Jožeta Senice – Joca v nedeljo, 13. 10. 2013  v zgodnjih jutranjih urah odpeljala proti Ljubljani, Sežani do vasi Tubelj, kjer je bil začetek pohoda. Na izhodišče pohoda smo prišli že prebujeni in dobro razpoloženi, organizatorji pohoda pa poskrbijo, da se pohodniki družimo in poklepetamo ob domačem pecivu, čaju. Letos je bila udeležba še večja v primerjavi z lansko. Organizatorjev to ni zmedlo, pa tudi možnosti za izmenjavo pohodniških pozdravov tako ni zmanjkalo.

 

Našo skupino sta Danilo in Joc. ob pomoči vodnikov Borisa in Marjete, organizirala tako, da smo ves čas pohoda in ob postankih skupaj sledili vodenju domačih planincev. Pot se je pričela po trasi opuščene železniške proge po kraškem gozdu, bogatem s podrastjem in kraško trdoživo travo. Sončno in toplo vreme je uspešno posušilo roso, pa tudi ostanke dežja prejšnjega dne. Kar težko smo pustili gobe »marele« v naravi, opazovali kar precej bogatih rastišč z dišečimi ciklamami, jedli sveže brinove jagode, našli zanimivo rastlino ametistasto možino - to bodečo lepotico, ki je še bolj boleča kot njena gorska sestra iz Breginjskega kota ali doline Soče. Na redkejših razglednih točkah smo pogled usmerili v naše kraške vasice, med potjo spremljali stare mejne kamne za oznako bivše meje med Slovenijo in Italijo. Člani Jamarskega društva Grmada so pripravili kraško jamo Vodnico za naš ogled. V jami so sprva bogate apnenčaste tvorbe in zanimivo odpadlo kamenje, v drugem delu pa so večje in manjše ponvice polne kristalno čiste vode. V preteklosti je bila verjetno ta jama za okoliške prebivalce vir vode v času suše. Pri ogledu jame smo se malo drsali po spolzki blatni poti in kamenju, tako da so drugi del jame videli le najbolj spretni pohodniki. Varnosti smo dali prednost. Tudi naša najmlajša pohodnica Taja je pot in ogled jame prehodila z nasmehom na obrazu in zadovoljstvom v očeh.

 

Ob prihodu na cilj pohoda - prizorišče tradicionalnega kraškega Oktoberfešta v Praprotu - smo se okrepčali tako s hrano kot s pijačo, palačinkami, kostanjem, si ogledali gobarsko razstavo. Sledilo je veliko presenečenje, ko so organizatorji Danilu izročili priznanje s posebnim šopkom kraških rož in praktično nagrado za najštevilčnejšo skupino. S ponosom smo sprejeli nagrado, povedali, da smo s Koroške in se kasneje v avtobusu veselili ob domačem kraškem pecivu.

 

Na Krasu je res krasno. Pravijo, da ko žarijo barve ruja in brinovih jagod, se prebudi tudi kamen. Zato se bomo še vrnili med te jesenske barve kraške pokrajine, med vesele Kraševce in si ponovno ustvarili lep dan v naravi. Do takrat pa imamo vsak svoj dišeč kraški sivkin mošnjiček in prijetne spomine na letošnji pohod.

                                                                                        Pripravila: Marjeta Škorja

                                                                                                         vodnica PD Slovenj Gradec

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinsko glasilo Slovenj Gradec
Številka: 52
Izšla: 25.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
VABILO NA PREDAVANJE
26.10.2017 | Ostalo
Predavanje Can machines think like humans? (Ali lahko stroji mislijo kot ljudje?)
26.10.2017 | Šport
Thor: Ragnarok
28.10.2017 | Umetnost
Bernekerjeva ustvarjalnica: Mali koraki na veliki poti
28.10.2017 | Kino
Vesela pošastna družina (sinhronizirano)
28.10.2017 | Kino
Thor: Ragnarok
28.10.2017 | Kino
Žaga 8
29.10.2017 | Kino
Kino matineja: Rdeči pes Modri
29.10.2017 | Kino
Vesela pošastna družina (sinhronizirano)
29.10.2017 | Kino
Prebujanja
30.10.2017 | Tečaji in delavnice
Kako izražati čustva?
30.10.2017 | Kino
Thor: Ragnarok
31.10.2017 | Kino
Noč čarovnic: Srečen smrtni dan
31.10.2017 | Kino
Noč čarovnic: Žaga 8

Milan Koren
Milan Koren
00000