Projekt umetnice Mojce Kamnik obiskovalcem omogoča vpogled v Ptuj, eno najstarejših slovenskih mest, v obdobju šestdesetih let. Čeravno evocira podobe preprostosti in stabilnosti, je bil to čas velikih družbenih in urbanističnih sprememb.
Poglobljen pogled v mestni utrip preteklega časa
Obiskovalci bodo imeli priložnost, da virtualno raziskujejo mestne ulice Ptuja, kot so izgledale pred več kot petdesetimi leti. Z naprednimi tehnologijami za virtualno resničnost in 3D animacijo je Tomislav Gangl mesto rekonstruiral v svojih arhitekturnih in urbanističnih značilnostih, kar obiskovalcem omogoča doživljanje živahnih ulic in trgov, kjer so se prepletali vsakdanji življenjski ritmi. S pomočjo tehnologije se potopimo v svet oblačilnih trendov, kulturnih navad in socialnih ritualov, ki so oblikovali urbano življenje tistega časa.
Pomemben del predstavlja tudi zvočna kulisa, ki je nastala v sodelovanju z Aljažem Lipušem in Mauriciem San Emeterio Valdesom. Z binauralnim zvokom obiskovalci zaživijo v zvokih, ki so krojili takratno ptujsko vsakdanjost: od koles, avtomobilov in konjskih vprež, ptičjega in mačjega oglašanja ter žuborenja reke Drave do pogovorov mimoidočih in melodij tistega časa. Zvočna pokrajina ni zgolj rekonstrukcija, ampak tudi reinterpretacija obdobja, ki prinaša nove pomene in vrednosti.
Tehnologija in spomin: Povezovanje preteklosti in sedanjosti
Umetniški projekt ima globok terapevtski in družben pomen. Ključni cilj je vzpostaviti stik z osebnimi in kolektivnimi spomini, zlasti s tistimi, ki jih nosijo starejši ljudje in predvsem osebe z demenco. Pri slednjih lahko virtualna izkušnja, ki omogoča občutno stimulacijo, izboljša počutje ali celo zmanjša potrebo po medikamentih. Splošno pa obiskovalcem omogoči ponoven stik s svetom, ki je sooblikoval njihovo identiteto. V tem procesu spomini oživijo, občutki stabilnosti in povezanosti s skupnostjo pa dobijo poseben pomen, ki ga danes pogosto pogrešamo.
Kulturna vrednost in sodelovanje različnih sektorjev
Projekt Sprehod spomina: Ptuj 60-ta je primer uspešnega sodelovanja med vladnimi in nevladnimi organizacijami ter različnimi znanstvenimi vedami in strokami, ki skupaj ustvarjajo pomembne kulturne iniciative. To sodelovanje omogoča širše vključevanje skupnosti, hkrati pa krepi sinergijo med umetnostjo, znanostjo in družbenimi potrebami. Povezovanje teh različnih sektorjev omogoča nastanek projektov, ki niso le estetski, temveč imajo tudi globok družbeni pomen in vpliv.
Umetniška rekonstrukcija preteklih časov obiskovalcem ponuja vpogled v obdobje, ki je bilo ključno za oblikovanje današnje družbene identitete. Projekt spodbuja razmislek o tem, kako kolektivni spomini oblikujejo naš pogled na sedanjost in kako so kultura, umetnost in spomini tisti, ki nosijo temeljne vrednote našega vsakdana.
Razstava kot prostor za kulturno refleksijo
Razstava ne ponuja le zgodovinskega vpogleda, ampak omogoča raziskovanje spomina kot dinamičnega in večplastnega pojava. Gre za prostor za kulturno refleksijo in premislek o tem, kako nas spomini oblikujejo tako na osebni kot na družbeni ravni.
Vabljeni k odprtju razstave Sprehod spomina: Ptuj 60-ta, v petek, 17. januarja, ob 18.uri, v Galerijo raum AU, Partizanska pot 12, Slovenj Gradec. Razstava bo na ogled do 14. februarja.
***
Idejna zasnova & zbiranje gradiva: Mojca Kamnik
Virtualni svet in 3D modeliranje: Tomislav Gangl
Video (produkcija & postprodukcija): Luka Karlin, Tomislav Gangl, Mojca Kamnik
Binauralni zvok: Mojca Kamnik, Aljaž Lipuš
Koprodukcija: Mreža RUK, Dom upokojencev Ptuj, Kulturno-izobraževalno društvo PINA, Koroški dom starostnikov PE Slovenj Gradec.
Razstava nastaja v sodelovanju z NVO v javnem interesu raum AU. Kuratorka: Lana Praprotnik