Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno.
16°C | 27°C
četrtek, 29.06.2017
15°C | 24°C
petek, 30.06.2017
12°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
14°C | 24°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
27°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Sodobna umetnost na Koroškem (SLO/A)


KULTURA

| |
19.06.2015      9:08
A A

Sodobna umetnost na Koroškem (SLO/A)


Razstava Sodobna umetnost na Koroškem predstavlja izbor 15 slovenskih in 14 avstrijskih umetnikov, ki jih je kustos Božidar Zrinski izbral na podlagi javnega razpisa. Na javni razpis, ki ga je Koroška galerija likovnih umetnosti (KGLU) objavila konec leta 2014, je prispelo 90 prijav umetnikov, od tega 37 iz Slovenije in 53 iz Avstrije. Razstava nudi zanimiv vpogled v aktualno umetniško snovanje z obeh strani meje, gre namreč za povezovalni projekt, ki vzpostavlja nove mreže, odpira poglede, hkrati pa govori o pomenu skupnega kulturnega prostora. Spremljevalni dogodki razstave, ki bodo potekali skozi celotno poletje, bodo odprti ateljeji, skozi katere bodo umetniki obiskovalcem dovolili vpogled v svoj ustvarjalni svet. KGLU se je v projektu povezala z društvom Kunstverein Kärnten (Društvo za likovno umetnost Koroške) iz Celovca, ki bo v letu 2016 gostilo razstavo. Vpogled v koroško umetnost dopolnjujejo izbrana dela koroških umetnikov iz zbirke KGLU. Izbor Katarine Hergold Germ prinaša vpogled v ustvarjalni svet umetnikov, povezanih s specifičnim okoljem koroške regije. Časovno in slogovno pogojena raznolikost izrisuje kalejdoskopsko podobo umetnosti 20. stoletja, ki se je zlasti v drugi polovici preteklega stoletja razpršila v mnogoterost umetniških (raz)isk(ov)anj in vizualnih praks. Na ogled do 9. septembra 2015.


Deli:

Pregledne razstave koroške sodobne umetnosti v Koroški galeriji likovnih umetnosti niso novost, saj segajo začetki skupinskih predstavitev likovnih umetnikov že v leto 1985, ko se je v prostorih galerije zgodil 1. koroški likovni bienale. Po nekaj ponovitvah so takšne bienalne predstavitve zamrle, oživitev skupinskih razstav koroških ustvarjalcev se je zgodila leta 2008 z razstavo To delo pervo moje in nato čez štiri leta z razstavo Trenutek, ki je bila tudi del projekta Evropske prestolnice kulture. Tokratna razstava pa razširja geografsko območje pregleda, ki je bilo doslej omejeno na slovenski del Koroške, tudi na avstrijsko Koroško.

 

KGLU je projekt Sodobna umetnost na Koroškem (SLO/A) zasnovala tako, da kot osrednja Koroška institucija za sodobno umetnost, ki primarno deluje na območju 12 koroških občin v Sloveniji, pridobi tudi aktualne informacije in gradivo o avtorjih, ki delujejo na Koroškem ali so povezani z njim na obeh straneh meje. V letu 2014 je bil objavljen odprti razpis, na katerega je do konca februarja 2015 prispelo 90 prijav, od tega 37 iz Slovenije in 53 iz Avstrije. Natečaj ustvarjalcev tematsko ni omejeval, pač pa je dopuščal vsakemu, da sodeluje s tematiko, ki ga tudi sicer zanima, jo raziskuje in izraža skozi svoja dela. Izbor je opravil Božidar Zrinski, uveljavljeni kustos Mednarodnega grafičnega likovnega centra iz Ljubljane. Na razstavi se tako predstavlja 29 razstavljavcev, od tega jih 15 prihaja iz Slovenije in 14 iz Avstrije. Tako smo dobili zanimiv vpogled v aktualno umetniško snovanje z obeh strani meje, saj so se umetniki na razstavi predstavljajo s tematiko, ki jo tudi sicer raziskujejo in izražajo v svojih delih.

 

V projektu se je KGLU povezala tudi z društvom Kunstverein Kärnten (Društvo za likovno umetnost Koroške) iz Celovca, ki bo v letu 2016 tudi gostilo razstavo Sodobna umetnost na Koroškem (SLO/A). Gre torej za povezovalni projekt, ki govori o Koroški, presega državne meje, vzpostavlja nove mreže in odpira poglede.

 

Nekateri sodelujoči umetniki bodo v času odprtja razstave odprli vrata svojega ateljeja za vse obiskovalce. S tem bodo zainteresirani javnosti ponudili vpogled v njihov ustvarjalni svet, vzpostavilo se bo odprto polje neposredne komunikacije med umetniki ter zainteresirano javnostjo. Datumi, ure in lokacije odprtih ateljejev bodo objavljeni v medijih in na spletni strani KGLU.

 

Izbrana dela koroških umetnikov iz zbirke KGLU prinašajo delni vpogled v ustvarjalni svet umetnikov, povezanih s specifičnim okoljem koroške regije. Časovno in slogovno pogojena raznolikost izrisuje kalejdoskopsko podobo umetnosti 20. stoletja, ki se je zlasti v drugi polovici preteklega stoletja razpršila v mnogoterost umetniških (raz)isk(ov)anj in vizualnih praks. Oddaljenost Koroške od velikih umetnostnih središč je botrovala nujnemu odhajanju umetnikov v želji po izobrazbi in uveljavitvi. Mnogi med njimi se niso vrnili v domače kraje, spet drugi so ravno tu našli navdih ter izoblikovali svoj ustvarjalni kredo. Izbor del iz zbirke KGLU ne nudi popolnega pregleda vizualne umetnosti na Koroškem, saj je zbirka hkrati tudi odraz zbiralnih strategij in praks v preteklih obdobjih delovanja KGLU. Posledično je razpon širok: v njej so zbrana dela koroških umetnikov iz različnih obdobij in izraznih slogov, od tradicionalnega, realističnega obravnavanja pojavnega sveta do abstrakcije, med njimi pa je le nekaj umetnikov, ki imajo v zbirki KGLU zastopan večji opus. Zbirka tako ni zaključena; odprta za dopolnitve in reinterpretacije vabi k ogledu.

 

Sodobna umetnost na Koroškem (sodelujoči umetniki):

Barbara Ambrusch Rapp, Eva Asaad, Kaja Brezočnik, Stojan Brezočnik, Simon Chang, Barbara Drev, Katja Felle, Christina Gillinger, Julia Hohenwarter, Tomas Hoke, Franka Hopfgartner Wurzer, Anja Jerčič Jakob, Michael Kos, Edgar Knoop, Renate Krammer, Eric Kressnig, Štefan Marflak, Jure Markota, Ulrich Plieschnig, Luka Popič, Maja Pučl, Tjaša Rener, Lucija Stramec, Aphra Tesla, Aljaž Velički, Karl Vouk, Sašo Vrabič, Petar Waldegg, Hannes Zebedin.

 

Koroški umetniki iz zbirke KGLU:

Rudi Benetik, Franc Berneker, Franc Berhtold, Bogdan Borčić, Harald Draušbaher, Gustav Gnamuš, Franjo Golob, Andrej Grošelj, Miro Hajnc, Peter Hergold, Gustav Januš, Darko Lesjak, Lojze Logar, Rade Nikolić, Valentin Oman, Karel Pečko, Oskar von Pistor, Anton Repnik, Naca Rojnik, Vida Slivniker, Jože Tisnikar.

 
Povezave:www.glu-sg.si/
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KOROŠKA GALERIJA LIKOVNIH UMETNOSTI? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinsko glasilo Slovenj Gradec
Številka: 52
Izšla: 25.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.06.2017 | Kino
Film tedna: Izginotje
02.07.2017 | Kino
Filmska matineja: Mali šef (sinhronizirano)
02.07.2017 | Kino
Churchill
05.07.2017 | Tečaji in delavnice
Otroška delavnica Igrajmo se skupaj
05.07.2017 | Kultura
Sprehod ob mestnem obzidju
05.07.2017 | Tečaji in delavnice
Samozadostnost, samooskrba in ekološki odtis.
05.07. - 26.07.2017 | Kultura
Trebušni ples

Bodite prvi pri oddaji mnenja.