Arhitekturne stvaritve nas obkrožajo skoraj povsod, ko pa želimo zgraditi svoj dom in ga čim bolj funkcionalno ter vizualno urediti, je najbolje najeti primerne strokovnjake. V sredo, 17. junija 2015, je MC Sevnica obiskal arhitekt in poznavalec staroindijske vede Vastu šastre, ki je predaval o ustvarjanju prostora za holistično bivanje.
Termin holistično izhaja iz zdravstva in zajema ravnotežje treh aspektov: telesa, duše in uma. Obstaja devet gradnikov holistične arhitekture: proces, ekonomika, tehnika, lokacija, ekologija, humanost, bioenergija, veda vastu in duhovni prostor. Predavatelj se je osredotočil zlasti na zadnje tri.
Vastu je izvorna in najstarejša arhitekturna veda na svetu, ki obsega med seboj integrirana različna znanja, deluje pa na fizičnem, čustvenem in duhovnem nivoju. Tudi feng šuj izvira od tod. Zahodnjaki poznamo kot temelj arhitekturne znanosti deset Vitruviusovih knjig iz obdobja rimskega imperija, najzanimivejše pa je, da se vsi podatki iz njih ujemajo s tistimi iz vastuja. Staroindijske metode je pri svojem delu uporabljal tudi duhovno napredni in priznani arhitekt ter vegetarijanec Jože Plečnik.
Predavatelj je pristaš sinergije sodobnih in starodavnih skritih znanj in zagovarja integriran proces gradnje z medsebojnim sodelovanjem arhitekta, izvajalca in uporabnika, ujemata pa naj se ekološki in ekonomski aspekt. Za pravilno izbiro lokacije, postavitev in gradnjo so pomembne smeri neba, mikro- in makrokozmos, energije, pet elementov (ogenj, voda, zrak, zemlja, eter) itd. Meritve so pokazale, da je za prostor, kjer kuhamo, študiramo in delamo, najbolje, če je obrnjen proti vzhodu, za vzglavje postelje pa je najslabša severna stran.
Arhitektura niso stene, stropi in vrata, temveč vmesni prostor, kjer preživimo kar tri četrtine svojega časa, zaradi česar je poglavitno, kako se tam počutimo. Prostor je pomemben gradnik kakovostnega življenja, zato je nujna usklajenost z okoljem, kozmosom in naravnimi zakoni.
L. R.



