Logo MojaObčina.si
JUTRI
22°C
3°C
ČE.
24°C
4°C
3416

Kdo še peče poprtnik

Skupina pod imenom Gospodinje iz  Tržišča in okolice Sevnice smo že od leta 2018 vpisane v Register nesnovne kulturne dediščine za ohranjanje priprave poprtnikov. Skupina trenutno šteje 12 gospodinj. Projekt vsakoletnega  Festivala božičnega kruha  organizira Zavod Parnas iz Velikih Lašč .Vsako leto z drugačnim namenom. V letu 2022   so ta projekt  poimenovali »Sporočilo poprtnika«,v letu  2023 pa se pripravlja »Kdo še peče poprtnik«. Festival  traja od 1.12. do 6.1. V decembru je tudi letno srečanje vseh 15 skupin  nosilcev izročila iz različnih regij.                                                                                                                           Poprtnik je boljši božični kruh, ki je  na mizi od Božiča do svetih treh kraljev. Ime je dobil po belem prtu,s katerim je bil pokrit. Ponekod ga imenujejo tudi župnek, poprtnjak, božičnik in podobno.Pečen je ponavadi v obliki hlebca in okrašen z različnimi testenimi okraski, ptički, kitami,krono, letnico,zvezdo in drugo. Ptičkov je bilo ponavadi toliko, kolikor je bilo otrok pri hiši. Na svete tri kralje je gospodinja kruh narezala na koščke in ga dvignila visoko v zrak. Otroci so skakali in segali po njem,da bi ga dosegli. Kolikor visoko so skočili,toliko naj bi tisto leto zrastli. Kruh je dobila tudi živina v hlevu. Drobtinice so potrosili  na polje, da bi bila dobra letina. Poprtnik naj bi imel zdravilno moč in je predstavljal tudi  blagostanje v družini.

Kot nosilke  izročila poprtnikov želi skupina gospodinj  iz Tržišča in okolice Sevnice s podporo Zavoda Parnas oživljati in ohraniti ta običaj. Ob Božiču smo v prostorih Aktiva kmečkih žena Tržišče pripravile  delavnico peko poprtnikov. Zamesile smo testo, nekaj testa smo prihranile za okrasje, ostalega pa  oblikovale v hlebček  in ga različno okrasile.Po pečenem poprtniku  je vkuhinji  lepo dišalo.  Nekatere gospodinje imajo lepe spomine  na otroštvo in poprtnik,nekatere  pa še vedno ohranjajo ta običaj. Vabimo, da se nam pridružite tudi mladi, da prenesemo in ohranimo te navade na vas mlajšo generacijo. Vsi, ki vas zanima poprtnik, nam lahko  pišete na  akz.trzisce@gmail.com, oz. se vključite v našo skupino, da nam predstavite tudi običaje in pomen poprtnika  iz vašega kraja. 

                                                                          Fani Borštnar

                                                                         foto: S. Markovič  

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi